اعدام Phyo Zeya Thaw، خواننده رپ طرفدار دموکراسی برمه، 41 ساله

یو فیو ضیا تو، یکی از پیشگامان هیپ هاپ برمه ای، که اشعارش در تایید دموکراسی منجر به فعالیت در پارلمان شد و پس از کودتای نظامی سال گذشته در میانمار، روز شنبه در یانگون، میانمار، توسط نظامیان نظامی این کشور اعدام شد. . او 41 سال داشت.

روز دوشنبه، رسانه های تحت کنترل حکومت نظامی از اعدام او و سه زندانی سیاسی دیگر خبر دادند. مادرش دائو خین وین مای مرگ او را تایید کرد.

این چهار مرد در محاکمه هایی که به طور گسترده به عنوان ساختگی محکوم شده بودند، به اتهامات تروریستی محکوم شدند. این چهار اعدام، از جمله اعدام یو کیاو مین یئو، فعال دموکراتیک کهنه کار، معروف به کو جیمی، اولین اعدامی بود که طی چند دهه در میانمار انجام شد.

آقای فیو زیا تاو، که قبلاً به عنوان یک فعال دموکراسی شناخته می شد، یک هسته مقاومت مخفی را در یانگون، پایتخت تجاری میانمار رهبری می کرد. بسیاری از این شبه‌نظامیان غیرنظامی، که مانند PDF به صورت آزاد در کنار هم قرار گرفته‌اند، توسط قانون‌گذاران برکنار شده، فعالان دموکراسی‌خواه و حتی پزشک یا وکیل گاه به گاه رهبری می‌شوند.

پس از دستگیری آقای فیو ضیا تو به اتهامات تروریسم در نوامبر گذشته، مقامات عکسی از او منتشر کردند که در محاصره سلاح هایی قرار گرفته بود که به گفته آنها قصد داشت از آن برای کشتن اعضای ارتش استفاده کند.

مدافعان او صحت این عکس را زیر سوال بردند. صورت آقای Phyo Zeya Thaw در عکس به وضوح کبود و متورم بود.

Ma Thazin Nyunt Ong، نامزد آقای Phew Zia Tho که گفت هنگام دستگیری او با او بوده است، گفت: “وقتی اسلحه ها را در تصویر دیدم خندیدم.” “شورای نظامی سازمانی است که او هرگز به آن اعتماد نمی کند، زیرا هرگز حقیقت را نمی گوید.”

آقای Phyo Zeya Thaw، معروف به Zayar Thaw (تلفظ zay-yahr thaw)، در تغییر مسیر شغلی استاد بود.

در اوایل دهه 2000، نزدیک به پایان دور اول حکومت نظامی مشت آهنین، او یکی از اولین گروه های هیپ هاپ میانمار را رهبری کرد و گروهی متشکل از رپرها، فعالان و دیگر جوانانی را که از موسیقی استفاده می کردند Generation Wave را تأسیس کرد. موسیقی وسیله ای برای مخالفت

آقای Phyo Zeya Thaw در مصاحبه ای در سال 2011، اندکی پس از آزادی از اولین دوره زندان خود گفت: “با هیپ هاپ، ما می توانیم بدون ترس خودمان را بیان کنیم.” “موسیقی می تواند ما را شجاع کند.”

زمانی که ژنرال‌های حاکم شروع به باز کردن کشور کردند و به اعضای ستم‌دیده NLD اجازه دادند تا در انتخابات میان‌دوره‌ای در سال 2012 برای پارلمان نامزد شوند، آقای فیو ضیا تائو دوباره خود را به عنوان یک سیاستمدار کشف کرد و با لباس‌های هیپ‌هاپ گشاد معامله می‌کرد. پیراهن و ردای محقر طبقه سیاسی. کلاه زیپ دار کناری او جای خود را به مدل موی شیک و مناسب یک مدیر عامل داد.

او یک کرسی در پارلمان برای لیگ ملی برای دموکراسی، حزب رهبر دموکرات داو آنگ سان سوچی به دست آورد.

چهره او جوانی نادر در یک حزب سیاسی بود که حامیانش با ژنرال های نظامی که نزدیک به پنج دهه بر میانمار حکومت می کردند، بزرگ شده بودند، دوره ای از انزوا و نابودی بین المللی.

آقای فیو زیا تاو مدت کوتاهی پس از پیروزی در انتخابات گفت: «من فقط یک فعال بودم که علیه بی عدالتی قیام کردم. زمانی که در زندان بودم، به طور جدی به آنچه می خواهم فکر می کردم. من می خواستم به بی عدالتی پایان دهم، بنابراین به لیگ ملی برای دموکراسی پیوستم.

او در نزدیکی خانم آنگ سان سوچی بزرگ شد، با او به خارج از کشور سفر کرد و اغلب سگ بداخلاق او را آرام می کرد.

U Win Htain، یکی از بزرگان NLD که اکنون زندانی است، در مورد آقای Phiu Zia Tho در سال 2019 گفت: “او تقریباً شبیه پسرش است. او بسیار مطیع است. او به او اعتقاد دارد و او به او ایمان دارد.”

خانم آنگ سان سوچی، که پس از انتخابات سال‌های 2015 و 2020 به رهبری واقعی میانمار رسید، همچنین به جرم جنایاتی که دولت‌های غربی و گروه‌های حقوق بشر می‌گویند ساختگی هستند، زندانی و محکوم شده است.

فیو زیا تاو در 26 مارس 1981 در یانگون به دنیا آمد. پدرش رئیس دانشکده دندانپزشکی و مادرش دندانپزشک بود. در کلاس نهم به پدر و مادرش گفت که می خواهد هنرمند شود. آنها او را تشویق کردند که بیشتر مطالعات سنتی را دنبال کند.

یک سال بعد، او به مادرش، خانم خین وین مای، می گوید که می خواهد دی جی شود.

او گفت: «از او خواستم توضیح دهد که دی جی چیست. مجبور شد

او به همراه پدرش، یو میا تو، از او جان سالم به در برد. خواهرش Daw Phyu Pa Pa Thaw; و نامزدش، خانم تاسین نیونت آنگ.

میانمار در آن زمان یکی از بسته ترین کشورهای روی زمین بود که تحت حاکمیت ژنرال های نالایق در حال تزلزل بود. اطلاعات نظامی مردم را به وحشت انداخت. گوش دادن به برنامه های رادیویی خارجی یا نگهداری ارز خارجی می تواند منجر به حبس طولانی مدت شود.

آقای Phyo Zeya Thaw در حین اتمام تحصیلات دانشگاهی خود به زبان انگلیسی، یک استودیوی ضبط افتتاح کرد و شروع به تشکیل اولین گروه بزرگ هیپ هاپ در میانمار کرد. این گروه اسید نام داشت و نام موسیقی او اسید نیتریک بود.

در سال 2007، در بحبوحه افزایش قیمت سوخت و یک بحران اقتصادی دیگر، راهبان بودایی تظاهرات گسترده ای را در یانگون و شهرهای دیگر رهبری کردند و کاسه های صدقه خود را واژگون کردند تا نشان دهنده ناامیدی خود از حکومت نظامی باشند. معترضان جوان شورش خود را با موسیقی محلی هیپ هاپ ترکیب کردند.

مانند تظاهرات گسترده قبلی، ارتش در نهایت با آتش پاسخ داد. آقای Phyo Zeya Thaw سپس Generation Wave، یک گروه زیرزمینی متشکل از باندهای هیپ هاپ ضد دولتی و فعالان جوان را تأسیس کرد.

او در سال 2008 دستگیر و به دلیل نقض قانون اساسنامه و داشتن غیرقانونی معادل حدود 20 دلار ارز خارجی محکوم شد.

پس از آزادی از زندان در سال 2011، او همچنان در کنسرت های گاه به گاه اجرا می کرد، اما شروع به تمرکز بر ترویج NLD کرد.

با موافقت ارتش برای تقسیم قدرت با یک مقام غیرنظامی، او در سال 2012 به پارلمان انتخاب شد و در سال 2015 مجدداً انتخاب شد، این بار به نمایندگی از ناحیه ای در نایپیداو، پایتختی که ژنرال ها در اوایل قرن حاضر برای جایگزینی یانگون ساخته بودند. . حزب مرتبط با ارتش از شکست خود در میهن شوکه شد.

آقای فیو زیا تاو به عنوان دستیار خانم آنگ سان سوچی خدمت کرد و به تهیه مقالات توجیهی در مورد قوانین و مذاکرات صلح با شورشیان اقلیت قومی کمک کرد. و او وفادار ماند، حتی پس از آن که او محکومیت بین‌المللی را به خاطر حمایتش از ارتش، زمانی که ارتش یک کمپین پاکسازی قومی علیه مسلمانان روهینگیا را آغاز کرد، به دست آورد.

در طول فصل پارلمانی در نایپیداو، آقای فیو زیا تاو در یک خوابگاه بتنی سخت برای قانونگذاران زندگی می‌کرد، اتاقش بیش از یک تخت سخت با پشه‌بند و یک میز مملو از اسناد قانون‌گذاری بود. شواهد کمی از زندگی او به عنوان یکی از مشهورترین هنرمندان هیپ هاپ میانمار وجود داشت.

نامزدش، خانم تاسین نیونت آنگ، گفت: «او بیشتر از سیاست آواز خواندن را دوست داشت. اما او تا آخر وظیفه خود را انجام داد.»

آقای فیو زیا تاو از نامزدی مجدد برای انتخاب مجدد در سال 2020 خودداری کرده است و امیدوار است که به رپ بازگردد. لیگ ملی برای دموکراسی در آن سال پیروزی بیشتری کسب کرد. حزب طرفدار ارتش تحقیر شد.

کودتا کمتر از سه ماه بعد اتفاق افتاد و رهبران ارشد کشور خیلی زود دستگیر و زندانی شدند.

هنگامی که تظاهرات گسترده علیه حکومت جدید در خیابان ها شروع شد، آقای فیو زیا تاو به این تجمعات پیوست. اما با کشته شدن سربازان معترضان غیرمسلح با یک گلوله به سر و حتی هدف قرار دادن کودکان خردسال، او و دیگران به زیرزمین رفتند.

فعالیت او در مقاومت به طور عمومی شناخته نشده است. او در ماه نوامبر هنگامی که 300 سرباز در پروژه مسکن یانگون که در آن مخفی شده بود، پیاده شدند، دستگیر شد.

در ژانویه، دادگاه نظامی آقای فیو ضیا تو و سه فعال دیگر را به اعدام محکوم کرد.

سازمان ملل در بیانیه ای اعلام کرد: «این احکام اعدام که توسط دادگاه غیرقانونی حکومت نظامی غیرقانونی صادر شده است، تلاشی نفرت انگیز برای ایجاد رعب و وحشت در دل مردم میانمار است».

آقای فیو ضیا تو قبل از سحر روز شنبه به همراه سه فعال دموکراسی دیگر به دار آویخته شد.

خانم خین وین مای گفت: “من همیشه به پسرم افتخار خواهم کرد زیرا او جان خود را برای کشور داد.” او شهیدی است که برای برقراری دموکراسی در میانمار تلاش کرد.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما