افزایش نقدینگی چه آسیبی به اقتصاد ایران وارد کرد؟

بعدی- بر اساس اعلام بانک مرکزی، حجم نقدینگی در پایان مرداد ماه 1401 به رقم پنج هزار و 401 هزار میلیارد تومان (5401 هزار میلیارد تومان) رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 37.8 درصد رشد داشت. عمومی.

بر اساس این گزارشاین در حالی است که حجم نقدینگی در پایان اسفند ماه یک میلیون و 400 میلیون و 4832 هزار میلیارد تومان و در پایان اردیبهشت ماه سال 1400 سه میلیون و 924 هزار میلیارد تومان بوده است. نرخ رشد نقدینگی در دوازده ماه منتهی به مرداد 1401 نسبت به سال قبل 37.8 درصد و در مرداد 1401 نسبت به اسفند 1400 0.4 درصد رشد داشته است.

در این زمینه علی دنی ترکمانی، اقتصاددان نهادی، مشکل افزایش نقدینگی و بی انضباطی مالی دولت را یک پدیده داخلی در اقتصاد ایران می‌داند، یعنی به موازات هر یک با نهادهای بیشماری در حوزه اقتصاد مواجه هستیم. سایر و اینها بخش بزرگی از بودجه را به خود اختصاص می دهند.

او در ادامه نظر خود را برایش توضیح داد آینده وی می‌گوید: این عامل باعث ایجاد کریدور همپوشانی نهادهای مختلف می‌شود که می‌توان آن را همپوشانی نهادی نامید، منابعی که این موسسات مصرف می‌کنند و نرخ رشد آنها هر سال افزایش می‌یابد، منجر به رشد نقدینگی می‌شود. این بودجه‌ها برای کارکرد مصرف به این مؤسسات تخصیص می‌یابد و برای امور جاری استفاده می‌شود، نه ساخت و ساز و سرمایه‌گذاری. بنابراین در چنین حالتی کنترل‌های بودجه‌ای دولت افزایش می‌یابد تا کل ساختار دولت را در بر بگیرد که نقدینگی بیشتری تولید می‌کند.

دنی ترکمانی ادامه داد: مشکل همپوشانی نهادها باید حل شود و وضعیت مشخص شود که کدام نهاد و در چه حوزه ای بودجه اختصاص دهد و به این ترتیب دیگر نهادهای موازی شکل نگیرد، در چنین شرایطی مشکل وجود دارد. کاهش بودجه ساخت و ساز و سرمایه گذاری حل می شود.این عامل باعث می شود سمت تولید و عرضه همراه با تقاضا که در این سال ها رشد داشته است رو به رشد باشد و از این طریق بتوان فشارهای تورمی را نیز کنترل کرد.

دو منبع اصلی افزایش نقدینگی در ایران

نقدینگی از مرز 5.4 میلیارد گذشت، پس افزایش نقدینگی چه آسیبی به اقتصاد ایران وارد کرده است؟وحید چقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی است گفتگو با فرارو وی با اشاره به عبور حجم نقدینگی از مرز 5.4 هزار میلیارد تومان گفت: یکی از عوامل اصلی تورم در ایران رشد نقدینگی است و از سوی دیگر تورم را می توان از منظر حجم بررسی کرد. پول و رشد متغیرهای پولی و همچنین نرخ ارز، این در حالی است که رشد نقدینگی در 50 سال اخیر در تمام مطالعات داخلی تایید شده و منجر به تورم شده و به نوعی تورم زا بوده است. .

وی افزود: در دهه 90 رشد نقدینگی 29 درصد و رشد اقتصادی یک درصد بود که عملاً مؤید نظریه بویلون یا اصالت پول در ایران است. بر این اساس تفاوت بین نرخ رشد اقتصادی و رشد نقدینگی تعیین کننده نرخ تورم است. در همین بازه زمانی متوسط ​​نرخ تورم در ایران حدود 27 درصد بوده است. بنابراین با توجه به این آمار، نظریه اصالت پول در ایران تایید شده است.»

شیکاکی گفت: با توجه به اینکه اقتصاد ایران ساختاری ضد تولید دارد، این نقدینگی سرسام‌آور عملاً به سمت تولید هدایت نمی‌شود، بلکه سمت تقاضای کل اقتصاد را افزایش می‌دهد. در چنین شرایطی با افزایش نقدینگی، حجم تقاضای کل رشد را تجربه می کند و این مازاد تقاضا منجر به افزایش قیمت کالاها و خدمات در بازار می شود. در این راستا رشد نقدینگی در نیمه اول سال جاری حدود 37 درصد بوده در حالی که رشد اقتصادی بین 3 تا 4 درصد محاسبه شده است. بنابراین یکی از عوامل تشدید تورم افزایش نقدینگی بود.

استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی دو منبع اصلی افزایش نقدینگی در اقتصاد ایران را عدم تعادل مالی و بودجه و عدم تعادل در سیستم بانکی عنوان کرد و ادامه داد: انضباط مالی در بودجه های سالانه باید نهادینه شود و بر روی از سوی دیگر اصلاحات ساختاری در نظام بودجه و نگارش بودجه کشور در غیر این صورت کسری بودجه دولت هر سال عود خواهد کرد بر این اساس باید نظام سنتی بودجه در کشور کنار گذاشته شود و تخصیص بودجه به نهادهای مختلف از مذاکره خارج شود و بودجه باید در عمل نوشته شود.

وی گفت: باید اصلاحات ساختاری در نظام بانکی انجام شود تا جلوی ایجاد بی رویه وجوه توسط بانک ها گرفته شود و برای بازگرداندن دارایی ها در بانک ها و کنترل ترازنامه بانک ها تلاش شود. در چنین شرایطی می‌توان به کنترل ریشه‌های تولید نقدینگی در اقتصاد کشور امیدوار بود.»

شکاکی خاطرنشان کرد: دولت باید تلاش کند بودجه را بدون کسری یا حداقل کسری بودجه ببندد و در بودجه سال آینده سخت گیری کند، همچنین باید انضباط مالی بر سیستم بانکی اعمال شود و از این کار جلوگیری شود. از سوی دیگر نیاز به نظارت بیشتر بر بانک‌های پرریسک بسیار ضروری است و باید افزایش یابد. مانع از ایجاد نقدینگی نابسامان در کشور شود.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما