افزایش کانال دلار

دیروز قیمت غیررسمی دلار وارد کانال قیمت 34 هزار تومان شد و در سطح 34 هزار و 330 تومان معامله می شد. کارشناسان دلیل افزایش قیمت 930 تومانی این قبض آمریکا را افزایش انتظارات تورمی و جابه جایی دارایی ها در بازار ارز می دانند. قیمت سکه طلا نیز در روز چهارشنبه نوسان داشت و به 16 میلیون و 50 هزار تومان رسید.

روز گذشته گزارش دنیای اقتصاد از روند صعودی شاخص نرخ ارز در معاملات غیررسمی بازار تهران خبر داد و در سطح قیمت کانالی 34 هزار تومان معامله شد. پس از تغییر تدریجی سیگنال‌های سیاسی درباره مذاکرات هسته‌ای برجام در هفته‌های اخیر، سطح انتظارات تورمی در جامعه به تدریج افزایش یافت و در این راستا، فعالان بازار با هدف حفظ دارایی‌های خود در برابر تورم، اقدام به خرید و تملک دارایی‌های خارجی کردند. . ارزهای کاغذی مانند دلار و آنها یورو را ساختند. از سوی دیگر، دارایی های خارج شده از بازار سرمایه نیز به تقاضای بازار ارز و طلا اضافه شد تا فشار خرید در معاملات ارز افزایش یابد. در نهایت قیمت هر اسکناس آمریکا در معاملات نقدی اخیر دیروز با حدود 930 تومان افزایش نسبت به قیمت روز سه شنبه به 34 هزار و 330 تومان رسید. با افزایش قیمت غیررسمی دلار، روند صعودی ارز تشدید شد و با حدود 5 پله افزایش به سطوح قیمتی ابتدای کانال 16 میلیون تومان رسید.

افزایش کانال دلار

9 گام برای افزایش قیمت دلار در یک روز

دیروز چهارشنبه ۲۰ آبان فعالان بازار ارز در تهران شاهد تحرکات افزایشی قیمت اسکناس آمریکا بودند. هر یک از اسکناس های این شاخص ارزی اولین معاملات خود را صبح دیروز با حدود 400 تومان افزایش نسبت به قیمت روز سه شنبه 33800 تومان آغاز کرد. در زیر قیمت این ارز باز هم افزایش یافت به طوری که بعدازظهر دیروز معاملات در اطراف مرزهای دو کانال 33 و 34 هزار تومان انجام شد. اما این پایان صعود ارز در روز گذشته نبود. اگر هر کانال قیمتی را به 10 پله مساوی تقسیم کنیم، معاملات دلار عصر چهارشنبه در محدوده پله های سوم و چهارم کانال 34 هزار تومان ثبت شد و در نهایت هر اسکناس این اسکناس آمریکایی 9 پله نسبت به نرخ روز سه شنبه 330 تومان. لازم به ذکر است با افزایش روند نرخ ارز در معاملات غیررسمی، نرخ دلار در معاملات توافقی نیز افزایش یافت. معاملات توافقی که برای رفع بخشی از تقاضاهای جزئی به بازار اضافه شد، در روز گذشته شاهد حضور دلار در سطوح قیمتی 32 و 33 هزار تومان بود که اختلاف قیمت از 1000 تا 1500 باقی مانده است. تومان نسبت به قیمت بازار ارز.

عواملی که شرایط فشار خرید را ایجاد می کنند

تحلیلگران ارزی در بازار تهران عوامل مختلفی را دلیل افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش قیمت دلار عنوان می کنند که از مهمترین آنها می توان به «انتظارات تورمی» و «سرایت دارایی های رد شده به بازارهای سفته بازی» اشاره کرد. با کاهش سیگنال‌های مثبت مربوط به نشست‌های هسته‌ای برنامه جامع اقدام مشترک، نگاه جامعه به گشایش اقتصادی به دلیل بهبود روابط خارجی در ماه‌های آینده کمرنگ شد. از سوی دیگر، در روزهای گذشته سخنان رابرت مالی نماینده امور ایران در دولت آمریکا مبنی بر کاهش احتمال از سرگیری این جلسات، انتظارات مثبت سیاسی در بازار را به کلی تغییر داد و باعث افزایش نااطمینانی در بازار شد. بازار. در این بین بررسی ها نشان می دهد که در روزهای اخیر نسبت خروج دارایی ها از بازار سرمایه افزایش یافته و به گفته کارشناسان این دارایی ها به بازارهای دیگری که نزدیک ترین آنها بازار ارز و طلا است سرایت خواهد کرد. در نتیجه با افزایش سطح تقاضا برای معاملات ارزی، شرایط فشار خرید ایجاد می شود. برخی معتقدند افزایش زیاد قیمت دلار نشان دهنده خروج سرمایه است.

پیش پرداخت سکه با حباب

با افزایش 930 تومانی قیمت دلار در معاملات روز چهارشنبه، قیمت سکه طلا نیز افزایش یافت. بر اساس فرمول محاسبه قیمت سکه طلا در بازار ایران، قیمت هر قطعه فلز زرد ضرب در امامی برابر است با حاصلضرب قیمت غیررسمی دلار در قیمت جهانی هر اونس طلا. ضریب تبدیل در همین راستا قیمت هر قطعه از این فلز گرانبها در روز گذشته حدود 420 هزار تومان نسبت به میانگین روز گذشته 16 میلیون و 50 هزار تومان افزایش یافت. افزایش ارزش پول تحت تأثیر افزایش دلار قرار گرفت، زیرا طلای جهانی در روز گذشته نوسانات قابل توجهی نداشت.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما