افزایش 10 درصدی قیمت برنج در یک هفته

جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی چند روز پیش از افزایش ۲۵ درصدی تولید برنج در سال جاری در کشور خبر داد و افزود: خوشبختانه امسال کیفیت برنج بالا بوده و میزان ضایعات کاهش یافته است. به طور قابل ملاحظه.

به گزارش اقتصاد آنلاین، افزایش کمی و کیفی تولید برنج این امید را ایجاد کرده است که تجربه بازار برنج در سال های گذشته تکرار نشود. اما با گذشت حدود دو ماه از برداشت برنج و افزایش 25 درصدی تولید و بهبود کیفیت آن، بازار این محصول آرامشی به خود ندیده است.

به گفته فعالان بازار برنج؛ با وجود افزایش کمی و کیفی تولید، بازار برنج بار دیگر گران شده و تنها در هفته گذشته شاهد افزایش 10 درصدی قیمت انواع پرمحصول و 5 درصدی افزایش قیمت در ارقام بومی بوده ایم.

اسفندیار قاسم زاده عضو انجمن برنج ایران در گفت و گو با اقتصاد آنلاین درباره آخرین وضعیت بازار برنج و دلایل نوسانات آن گفت: قیمت خرید برنج از کشاورزان در ارقام پرمحصول و محلی گران بود. . یک هفته پیش به پایین ترین سطح رسید، اما ناگهان وارد روند صعودی شد، به طوری که امروز قیمت محصولات مرغوب 10 درصد و در تولیدات داخلی 5 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر کشاورزان برنج نادا را 38 تا 39 هزار تومان، برنج شیرودی را 44 تا 45 هزار تومان و برنج فجر را کیلویی 59 هزار تومان می فروشند.

قاسم زاده همچنین قیمت فعلی هر کیلوگرم برنج تاریم و هاشمی توسط کشاورزان را 90 هزار تومان اعلام کرد.

او فکر می کند؛ یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت برنج در یک هفته، ورود شرکت های بزرگ به بازار برای خرید و ایجاد تقاضای مضاعف است.

قاسم زاده گفت: این شرکت ها به دلایل نامعلومی تا یک هفته پیش وارد بازار برنج نشدند و به یکباره تقاضای خود را به بازار تحمیل کردند.

به گفته وی؛ عدم مدیریت تقاضا توسط این شرکت ها می تواند منجر به تکرار برنج در سال گذشته شود و قیمت ها به طور غیرمنطقی در یک روند صعودی افزایش یابد.

این چیزی است که قاسم زاده به آن معتقد است. اگر تقاضای بازار برنج مدیریت شود، می توان به قیمت هر کیلوگرم برنج داخلی در پایان سال به 75 هزار تومان رسید که منطقی و مناسب است.

این عضو انجمن برنج ایران نیز عرضه تدریجی انواع برنج بومی را باعث تاخیر در رسیدن به تعادل بازار نمی‌دانست.

قاسم زاده بیان کرد: تجربه یک سال گذشته کشاورزان را برای فروش یکباره محصولات خود به بازار دچار تردید کرده و ترجیح می دهند محصولات خود را به تدریج بفروشند تا از بازار خارج نشوند.

وی گفت: به عنوان مثال اگر کشاورزی 4 تن برداشت می کرد، اکنون تنها یک تن در بازار رها می شود و مابقی عرضه به ماه های دیگر موکول می شود.

قاسم زاده این رفتار کشاورزان را با توجه به تجربه آنها در سال گذشته قابل درک دانست و خواستار نظرات بیشتر مسئولان درباره عملکرد شرکت های بزرگ در بازار برنج شد.

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما