افشای محمد فنایی از گمرکات!

داور بازنشسته و قدیمی فوتبال از خداداد افشاریان خواست خودخواهی خود را کنار بگذارد و در رتبه بندی داوران از نظرات کارشناسی استفاده کند.

رتبه بندی داوران در لیگ برتر یکی از مواردی است که صدای بسیاری از کارشناسان این رشته را درآورده است. پس از 11 هفته از رقابت های لیگ برتر، 35 داور مرکزی و 56 کمک داور در 88 مسابقه شناسایی شده اند که حکایت از مسائل بسیاری در پشت صحنه دارد.

محمد فنایی، داور مطرح و پیشکسوت فوتبال ایران که با پرتاب پرچم در فینال جام جهانی 94 نام خود را در داوری مطرح کرد، از این مشکلات گلایه دارد. وی گفت: متاسفانه داوری مسابقات لیگ برتر در 11 هفته گذشته با مشکلات و مشکلات زیادی مواجه بوده است. اشتباهات عجیبی از داوران دیدم، نه به عنوان فردی که به دنبال شغل و سمت می گردد، بلکه فقط به عنوان یک متخصص و فردی که 50 سال در قضاوت بوده است. ما بارها در این مورد صحبت کرده ایم و حتی باعث ناراحتی دوستانمان در اتحادیه و هیئت داوران شده است. اما تا اینجا می گویم که داوری ایران نیاز به یک انجمن تخصصی دارد تا بتواند کمک کند. انجمنی که دنبال منصب و مقام نیست، با رأفت می آید، به ترتیبات کمک می کند و انگیزه داوران را بالا می برد.

داور قدیمی فوتبال اینگونه ادامه داد: نمی دانم در هیئت ژوری چه خبر است اما مشکلات آشکاری وجود دارد. بالا بودن تعداد داوران در 11 هفته اول لیگ می تواند به این دلیل باشد که هیئت های فوتبال روی تیم ها تاثیر می گذارند. کاپیتان تیم هایی که در آخرین انتخابات فدراسیون شرط بندی کرده اند به دوستان خود رای می دهند اما حاکمیت منطقه آنها باید در لیگ برتر حاکم شود. بخش قابل توجهی از تعداد داوران و کمک داوران به دلیل این آرایش هیئت‌های فوتبال بود. در صورتی که شایسته نیست یک داور بی تجربه به یکباره در لیگ برتر سوت بزند. چه اشکالی دارد که این داوران به رده های پایین بروند و با تجربه بیشتر به لیگ برتر بروند؟

فنایی همچنین گفت: دیداری که در ابتدای فصل و با حضور بیش از 110 داور برگزار شد را به خاطر دارید؟ از نظر کمی چیز خوبی است اما آیا باعث افزایش کیفیت داوران شده است؟ نتیجه این اقدامات خطاهایی است که در طول مسابقات مشاهده می کنید.

این کارشناس داوری فوتبال با اشاره به اشتباهات فراوان داوران افزود: من هفته گذشته مسابقات را مدیریت می کردم و دیدم مخصوصاً کمک داوران اشتباهات فاحشی مرتکب می شوند. این کمک داوران که گاهی برای اولین بار نامشان را می شنویم، کسانی هستند که هیئت داوران به آنها اعتقاد دارند و به آنها اطلاع داده اند. می بینید که با توجه به این اتفاقات، نتایج از شروع فصل چقدر تغییر کرده است.

تکنسین های من با تاکید بر اعتراض باشگاه ها به احکام لیگ برتر خاطرنشان کردند: علاوه بر تمام مشکلات کمیته داوران و نوع ترتیبات، باید این را هم بگویم که باشگاه ها باید به همان اندازه که ضرر کرده اند، در نظر بگیرند. داوری نمی توان ادعا کرد که یک باشگاه همیشه آسیب دیده است. متأسفانه باشگاه ها درآمد خود را از داوری اعلام نمی کنند. از مدیران باشگاه و سایر اعضای باشگاه می خواهم که زیاد روی اشتباهات داوری تمرکز نکنند.

کارشناس داوری فوتبال باز هم به موضوع چیدمان داوری اشاره کرد و گفت: به احترام رئیس کمیته داوران از او می خواهم که از کارشناسان چیدمان کمک بگیرد و خودشان اوضاع را رصد کنند. اجازه دهید بخش داوری کار کند و هیئت داوران نظرات مثبت خود را اعلام خواهند کرد. تمرکز بر خود در این بحث مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. فیفا همچنین معتقد است که خرد جمعی باید در هر بخش از فوتبال تصمیم بگیرد. اگر قرار است خودمحوری وجود داشته باشد، هیئت مدیره دیگر چه می کند؟ رئیس اتحادیه همه کارها را خودش انجام داد.

یک تکنسین در بخشی دیگر از صحبت های خود به تجربه کمک داوران چهارم پرداخت و خاطرنشان کرد: بیشتر اعتراضاتی که در کنار زمین رخ می دهد به دلیل کم تجربه بودن داوران چهارم است. داور چهارم باید بالغ و قابل کنترل باشد و اجازه ندهد اعتراضات داخل زمین به زمین چمن برود. زمانی که داور چهارم کار خود را به خوبی انجام دهد، داور نیز کار خود را به درستی انجام خواهد داد. متأسفانه در ایران حاکمان چهارم چندان آموزش نمی بینند و مشکل ایجاد می کنند.

در نهایت فانی افزود: در نهایت مشکلی که اکنون بسیاری از مشکلات ما را حل می کند دسترسی var است. البته انتظار ندارم به این زودی ها به ایران بیاید چون زیرساخت های لازم برای اجرای آن را نداریم. اما به هر حال این فناوری در دنیا وجود دارد و نیاز مهم داوری در هر کشوری است.

منبع: ورزش سه

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما
تمامی محتوای این وب‌سایت توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی تولید می‌شوند، اما توصیه ما این است که استفاده از این محتوا با دقت و توجه به منابع دیگر صورت گیرد.