اقتصاد جهانی: با نزدیک شدن به رکود جهانی، چشم انداز بدتر می شود – صندوق بین المللی پول

چشم انداز اقتصاد جهانی به روز رسانی ژوئیه 2022: تاریک و نامشخص، پیامدهای مهم وقفه سه قدرت بزرگ اقتصادی جهان – ایالات متحده، چین و اقتصادهای بزرگ اروپایی را برجسته می کند.

جهان ممکن است به زودی در آستانه یک رکود جهانی قرار گیرد اقتصاددان در صندوق بین المللی پول

پیر-اولیویه گورنچاس، مشاور اقتصادی و مدیر تحقیقات صندوق بین‌المللی پول گفت: «چشم‌انداز از آوریل به‌طور قابل‌توجهی تیره‌تر شده است».

تنها دو سال پس از آخرین رکود، جهان ممکن است به زودی در آستانه یک رکود جهانی قرار گیرد.

پیش‌بینی‌های پایه حاکی از کاهش رشد جهانی از 6.1 درصد در سال گذشته به 3.2 درصد در سال 2022 است که 0.4 درصد کمتر از پیش‌بینی‌شده در آخرین به‌روزرسانی Outlook در آوریل است.

سه اقتصاد بزرگ

با تورم بالاتر از حد انتظار – به ویژه در ایالات متحده و بزرگترین اقتصادهای اروپایی – شرایط مالی جهانی سخت تر می شود.

در ایالات متحده، کاهش قدرت خرید خانوارها و سیاست های پولی سخت تر، رشد را به 2.3 درصد در سال جاری و 1 درصد در سال آینده کاهش می دهد.

کاهش سرعت در چین در بحبوحه شیوع COVID-19 و قرنطینه بدتر از حد انتظار بوده است و اثرات منفی تهاجم روسیه به اوکراین همچنان ادامه دارد.

علاوه بر این، تعطیلی های بیشتر و بدتر شدن بحران املاک و مستغلات در آنجا رشد را به 3.3 درصد در سال جاری کاهش داده است – کندترین رشد در بیش از چهار دهه گذشته، به استثنای همه گیری.

در منطقه یورو، رشد به 2.6 درصد در سال جاری و 1.2 درصد در سال 2023 بازبینی شد که منعکس کننده پیامدهای جنگ اوکراین و تشدید سیاست های پولی است.

آقای گورینچاس گفت: «در نتیجه، تولید جهانی در سه ماهه دوم سال جاری کاهش یافت.

تورم

علیرغم کندی رشد جهانی، تورم به سمت بالا بازنگری شده است که بخشی از آن به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی است.

انتظار می‌رود امسال به 6.6 درصد در اقتصادهای پیشرفته و 9.5 درصد در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه برسد که به ترتیب نشان‌دهنده تجدیدنظرهای صعودی 0.9 و 0.8 درصدی است. انتظار می رود که برای مدت طولانی تری در ارتفاع باقی بماند.

این مقام صندوق بین المللی پول گفت که افزایش تورم در بسیاری از اقتصادها منعکس کننده “تأثیر فشارهای هزینه ناشی از زنجیره تامین مختل شده و بازارهای کار از لحاظ تاریخی تنگ” است.

خطرات پایین رفتن

این گزارش برخی از خطرات آتی را مشخص می کند، از جمله اینکه جنگ در اوکراین می تواند به طور کامل به عرضه گاز اروپا از روسیه پایان دهد. قیمت های بالا می تواند منجر به ناامنی غذایی گسترده و ناآرامی های اجتماعی شود. و تکه تکه شدن ژئوپلیتیک ممکن است تجارت و همکاری جهانی را مختل کند.

اگر بازارهای کار خیلی کم بمانند یا انتظارات تورمی بیش از حد خوش بینانه و پرهزینه تر از حد انتظار باشد، تورم می تواند سرسختانه بالا بماند.

شیوع مجدد COVID-19 و قرنطینه ها تهدیدی برای سرکوب بیشتر رشد در چین است.

در یک سناریوی جایگزین قابل قبول که برخی از این ریسک‌ها تحقق می‌یابند… تورم افزایش می‌یابد و رشد جهانی بیشتر کاهش می‌یابد به حدود 2.6 درصد در سال جاری و 2 درصد در سال آینده، سرعتی که رشد از سال 1970 به کمتر از پنج برابر کاهش یافته است.» او گفت: اقتصاددان صندوق بین المللی پول.

بر اساس این سناریو، هم ایالات متحده و هم منطقه یورو در سال آینده رشد نزدیک به صفر را تجربه خواهند کرد و تأثیرات منفی آن بر بقیه جهان خواهد بود.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما