العبادی: رئیس فدراسیون مهمتر از رئیس سه رشته ورزشی نیست

کد خبر: 1839812
31 اوت 1401 ساعت 22:14
3.2 هزار بازدید |

1
نقطه نظر

دو دوره انتخابات کافی است.

محمد علی آبادی می گوید که در صورت تایید دولت، رئیس کمیته ملی المپیک کار مفیدتری خواهد داشت.

العبادی: رئیس فدراسیون مهمتر از رئیس نیست

به گزارش “ورزش سه”، محمدعلی عبادی رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک امروز در گفت وگو با رادیو ایران درباره انتخابات کمیته ملی المپیک و فدراسیون فوتبال و همچنین ایراداتی صحبت کرد. به اساسنامه فدراسیون ها.

سخنان علی آبادی را در ادامه می خوانیم:

* استقلال در نهادهای داخلی نسبی است
استقلال سازمان داخلی نسبی است و به این معنا نیست که در همه امور و قسمت های کار استقلال وجود داشته باشد. وقتی این موضوع منافع ملی کشور را تحت تأثیر قرار می دهد، همه مردم ایران باید بپذیرند که ما فقط از منافع ملی کشور دفاع می کنیم نه استقلال نهاد یا سازمان. اما کمیته ملی المپیک قطعا باید استقلال نسبی داشته باشد و بتواند وظایف خود را در چارچوب مقررات کمیته ملی المپیک و IOC به نحو احسن انجام دهد.

انتخاب فرد مورد تایید دولت برای کمیته ملی المپیک
فردی که مورد تایید دولت و تیم باشد قطعا به نفع کمیته ملی المپیک است، زیرا وزارت ورزش، فدراسیون ها و کمیته ملی المپیک در نهایت بودجه خود را از دولت می گیرند و البته فردی که مورد تایید کمیته ملی المپیک است. دولت باید مسئول کیفیت هزینه ها باشد. بودجه، مدیریت، رشد، تعالی ورزشی و بالا بردن توان ورزشی دولت باید با جان و دل کار کند و دنبال مسائل شخصی برای خود نباشد، اما این به این معنا نیست که دولت یک نفر را انتخاب کند. بنابراین انتخاب فردی که سابقه اجرایی خوبی داشته باشد، توانایی مدیریت خوبی داشته باشد و بتواند به راحتی با مدیران کشور ارتباط برقرار کند به نفع جامعه ورزش و کمیته ملی المپیک خواهد بود. اگر فردی با رابطه و بضاعت مالی خود به جایگاه کمیته ملی المپیک برسد قطعا ورزش به درد کشور نمی خورد.

ما نباید به خارجی ها فرصت دخالت بدهیم
این که انتخابات در تاریخ شهرفر برگزار نشود یا خیر، بستگی به این دارد که فردی از داخل کشور این اطلاعات را رد کند یا خیر. به این ترتیب، IOC در امور داخلی ایالت ها دخالت نمی کند، خواه انتخابات به تأخیر بیفتد یا خیر. اگر از شورا یا اتحادیه ها شکایتی شود و بگویند عمداً انتخابات را به تعویق می اندازند، قضیه فرق می کند. معمولا افرادی هستند که برای IOC اطلاعات می دهند یا کار درستی انجام می دهند، اما این به نفع کشور نیست و باید این مسائل در کشور حل شود. با توجه به اینکه زمان زیادی از انتخابات کمیته ملی المپیک می گذرد، برای اینکه فرصتی برای ورود خارجی ها و دخالت در کشورمان ندهیم، امیدوارم مسئولان به گونه ای عمل کنند که امکان برگزاری انتخابات و برگزاری انتخابات فراهم شود. کسی که توانایی دارد در این وضعیت می نشیند.

* صالحی العامری برای برگزاری انتخابات تلاش کند
با شناخت آقای صالحی العامری نمی توانم بگویم که ایشان می خواهند انتخابات را به تعویق بیندازند تا نظر دولت را جلب کنند. البته هرکسی که در ورزش فعالیت می کند علاقه مند است در مسابقات پیش رو حضور داشته باشد و برای این مشکل تلاش زیادی می کند. نحوه انجام این تلاش پس از انجام آن مشخص خواهد شد و قابل پیش بینی نیست. امیدوارم دکتر صالحی امیری که زحمات زیادی برای ورزش کشور کشیده است، انتخابات کمیته ملی المپیک را انجام دهد.

* علاقه ای به ثبت نام ندارم
من فکر می کنم اگر انتخابات برگزار نشود مردم باید دوباره ثبت نام کنند. البته حضور ذهن دقیقی ندارم ولی منطقی است که اینطور باشد. چند نفر از دوستان به من مراجعه کرده اند، اما من علاقه ای به ورود به این مقاله ندارم حتی اگر دوباره ثبت نام کنم.

* حمید سجادی؟ موقعیت قانونی کمیته از دست رفته است
انتخاب حامد سجادی به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک مطلوب است زیرا این امر باعث از بین رفتن اختلافات بین کمیته ها می شود. علاوه بر این، رئیس کمیسیون جایگاه خوبی خواهد داشت و به ریاست رئیس جمهور و مسئولان اقتصادی کشور دسترسی خواهد داشت. از این ابعاد یک نکته مثبت است. اما خوب نیست چون کمیته ملی المپیک جایگاه قانونی خود را از دست می دهد.

* فدراسیون فوتبال مدیری قوی تر از کمیته ملی المپیک می خواهد
مشکل فوتبال فقط با رئیس فدراسیون نیست و پیچیده تر از این صحبت هاست. در فوتبال، هر رئیس باشگاه، مربی و بازیکنی از خارج از فدراسیون یا اطراف آن وارد می شود و در امور فدراسیون دخالت می کند و مدیریت آن کار سختی است. فکر می کنم برای اداره فدراسیون فوتبال به فردی قوی تر از رئیس کمیته ملی المپیک نیاز است. حجم و طرفداران فوتبال در کشور ما بسیار زیاد است و در تمام کشورهای دنیا فوتبال حرف اول را می زند.

در ایران به دلیل مشکلات پیرامون اتحادیه، بی نظمی های ادعایی، فساد و ارتباطات غیرعادی، شرایط برای اداره اتحادیه دشوارتر شده است.

* ملی پوشان آمادگی لازم را نداشتند
تیم برای موفقیت باید خودش را بشناسد و بازی های تدارکاتی انجام دهد و مسئولان فدراسیون و ورزش کشوری فرصت خوبی برای آن فراهم کنند. اینها مسائل اساسی است که فدراسیون فوتبال و تیم ملی تکذیب شده و بازی های خوبی برگزار نشده است.

* دو دوره برای ریاست فدراسیون در فدراسیون ها کافی است
اتحادیه مهمتر از ریاست جمهوری و مهمتر از نمایندگی مجلس نیست. این ایده خوبی نیست که به کسی اجازه دهیم در یک اتحادیه ریشه دوانده و عیوب خود را نبیند و مخاطبان سنتی برای پوشاندن عیوب خود پیدا کند. به نظر من حداکثر دو دوره برای ریاست فدراسیون کافی است و اگر فرد خیلی شایسته باشد در نهایت اگر فرد دیگری انتخاب شود و دو دوره باشد می تواند دوباره وارد شود و برای دوره بعدی حضور داشته باشد. مدت، اصطلاح. هر فردی در هشت سال تمام ایده های خود را عملی می کند و پس از این مدت دیگر نه ایده ای دارد و نه انگیزه ای و بسیاری از آنها با او دشمن یا دوست می شوند. همه اینها عواملی هستند که امکان مدیریت در یک اتحادیه یا سازمان را کاهش می دهند. من فکر می کنم منطقی است که هر فرد دو دوره در اتحادیه خدمت کند. نفر بعدی که از خارج نمی آید و از همین گروه است و می تواند خدمات بدهد.

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما