الکنانی: خدمه نفتکش یونانی توقیف شده جایگزین شدند

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه خدمه دو نفتکش یونانی در ایران دستگیر و زندانی نشدند، گفت: خدمه قبلی با هماهنگی های مشترک نفتکش را ترک کردند. در واقع موضوع جایگزینی خدمه کشتی بر اساس پروتکل های حمل و نقل بین المللی است که توسط خود شرکت های کشتیرانی انجام شده است.

ناصر کنانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران در پاسخ به این سوال که آیا دیپلمات های ایرانی در آلبانی به تهران بازگشته اند؟ وی با اشاره به اینکه پیش از این موضع خود را در خصوص اصل اقدام دولت آلبانی در قطع رابطه با ایران توضیح داده بودیم، گفت: بله، البته مدت زمانی که طرف آلبانیایی برای خروج دیپلمات های ایرانی در نظر گرفته بود، زمان بسیار محدودی بود. قاب به عبارت دیگر، بستن سفارت توسط دیپلمات ها و جمع آوری زندگی شخصی خود در مدت 24 ساعت در عرف دیپلماتیک اشتباه و نامناسب بود و از این نظر این اقدام دولت آلبانی از نظر دیپلماتیک کاملاً نسنجیده بود. هدایت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا حمله خاصی به اماکن دیپلماتیک ایران صورت گرفته که در این خصوص به طرف آلبانیایی هشدار داده ام؟ وی گفت: اماکن دیپلماتیک از جمله اماکنی است که طبق کنوانسیون وین از مصونیت برخوردار است و نباید مورد حمله قرار گیرد، به عبارت دیگر با توجه به آمادگی نیروهای آلبانیایی برای ورود به ساختمان سفارت پس از خروج دیپلمات های ما، این قصد بوده است. برای آگاهی طرف آلبانیایی به وظایف خود، باید با رعایت امور دیپلماتیک و رعایت مصونیت سفارت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک مکان دیپلماتیک این کار را انجام دهیم.

ادی راما، نخست وزیر آلبانی روز چهارشنبه 16 سپتامبر گفت: «این کشور مهلتی 24 ساعته برای دیپلمات ها و کارکنان سفارت های ایرانی برای خروج از این کشور تعیین کرده است».

آلبانی که این موضوع را اعلام کرده و قصد قطع روابط دیپلماتیک با ایران را دارد، سال‌ها پناهگاه گروهک منافقین است که از گروه‌های تروریستی هویت‌بخش محسوب می‌شود.

الکنانی در پاسخ به سوالی مبنی بر بازداشت خدمه دو نفتکش یونانی در ایران که رسانه های یونانی خبر آزادی آنها را منتشر کردند، آیا این خبر صحت دارد؟ وی گفت: آنها از ابتدا در ایران دستگیر و زندانی نشدند.

این دیپلمات ارشد ایرانی تایید کرد که خدمه برای انجام کارهای مربوط به نفتکش ها در آنجا مستقر بوده و خدمات لازم را دریافت کرده اند. این در مورد تغییر خدمه کشتی بر اساس پروتکل های حمل و نقل بین المللی است که خود شرکت های کشتیرانی انجام می دهند.

وی تاکید کرد: روند تخصیص نفتکش ها نیز در حال انجام است.

پیشتر رویترز به نقل از مقامات یونانی گزارش داده بود که اولین خدمه دو نفتکش یونانی که در ماه مه توسط ایران توقیف شده بودند، آزاد شده و روز سه شنبه وارد آتن شدند.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما