الگوی بازارساز دلار

رصد بازار در آخرین روز نشان می دهد که معاملات دلار نسبت به روز اول هفته فعالتر شده است. اگرچه قیمت ها از ابتدای هفته و نسبت به شنبه 16 مهر با روند نزولی آغاز شد، اما قیمت ها 1.3 درصد کاهش یافت. اما در مقیاس روزانه، روند قیمت معاملات صعودی بوده است. به عبارت دیگر اسکناس دلار در ابتدای روز با قیمت های پایین معامله می شد اما قیمت ها همچنان در حال افزایش بود.

به عبارت دیگر می توان گفت بازارساز با تزریق دلار در صبح قیمت را یک پله کاهش می دهد، اما روند صعودی قیمت ها تا بعدازظهر است، اما این افزایش در حدی است که قیمت افزایش می یابد. نرسیدن از روز قبل بگذر به این ترتیب به نظر می رسد که دست سیاست گذار ارزی برای تزریق باز است و هدفمند حرکت می کند. از سوی دیگر کاهش تدریجی قیمت دلار نیز در کاهش قیمت سکه موثر بود به طوری که قیمت سکه در یک هفته (از دهم مهریه) با کاهش 4 درصدی به میانگین رسید. 14 میلیون و 820 هزار تومان.

رصد معاملات صبح دیروز حکایت از آن دارد که قیمت دلار با نرخ نزولی روند خود را آغاز کرد و قیمت تا 32 هزار و 100 تومان کاهش یافت. این کاهش به گونه ای بود که برخی معامله گران انتظار زیان کانال 32 هزار تومانی و افت قیمت دلار تا کانال 31 هزار تومانی را داشتند. اما در ادامه بازار شرایط تغییر کرد به طوری که فشار نوسانگرها باعث شد قیمت های نقدی افزایش یابد و به 32 هزار و 270 تومان برسد. این روند منجر به روند افزایشی معاملات فردا شد. آخرین قیمت های ذکر شده برای معاملات فردا 32 هزار و 450 تومان بوده است. به این ترتیب قیمت دلار از 20 مهرماه کاهشی حدود 2.3 درصدی را ثبت کرد که اوج تاریخی محسوب می شود.

به نظر می‌رسد تاکتیک سیاست‌گذار برای کنترل نوسانات نرخ ارز این است که بیشتر روی معاملات اول متمرکز شده و قیمت‌های آنها را تعدیل می‌کند و اگرچه در ادامه معاملات قیمت تغییر می‌کند، اما با تقویت عرضه در ابتدای روز، نرخ شکسته است احتمال ادامه این تاکتیک بازارسازی در روزهای آینده و رسیدن دلار به زیر 32 هزار تومان وجود دارد.

الگوی بازارساز دلار

کاهش 4 درصدی نرخ ارز در یک هفته

سکه در آخرین روز یعنی هجدهمین روز از اولین ماه پاییز 14 میلیون و 820 هزار تومان معامله شد که نسبت به دهم مهریه که 15 میلیون و 420 هزار تومان بود، 600 هزار تومان کاهش داشت. یعنی حدود 4 درصد از قیمت سکه در 8 روز کاهش یافت. اما اگر قیمت تاریخی سکه را که در 22 خرداد ماه سال جاری برقرار بود و حدود 16 میلیون و 390 هزار تومان بود مقایسه کنیم، 9.6 درصد کاهش را به ثبت رساند. قیمت سکه طلا در ایران تحت تاثیر دو عامل قیمت اونس طلا و قیمت دلار است. اما از نظر تجربی می توان گفت تاثیر نوسانات دلار بر قیمت سکه بیشتر است.

محاسبات نشان می دهد ارزش ذاتی سکه در روز قبل حدود 13 میلیون و 300 هزار تومان بوده است، بنابراین حباب ارزی که از تفاوت قیمت روز ارز و ارزش ذاتی ارز به دست می آید، حدود یک میلیون بوده است. و 520 هزار تومان. فرمول ارزش ذاتی یک سکه از مولفه هایی مانند وزن سکه، نرخ دلار آزاد، قیمت جهانی هر اونس طلا و ریل گرفته شده است.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما