الگوی “وحشتناک” و رو به وخامت نقض حقوق در اوکراین ادامه دارد

این گزارش به طیف گسترده ای از نقض حقوق بشر بین المللی و حقوق بشردوستانه اشاره می کند و موارد متعددی از «قتل عمد»، بازداشت خودسرانه، ناپدید شدن اجباری، شکنجه و بدرفتاری، و خشونت جنسی مرتبط با درگیری را ذکر می کند.

ماتیلدا بوگنر، رئیس واحد مدیریت منابع انسانی، با اشاره به اینکه خصومت‌ها نه تنها جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد، گفت: «خصومت‌ها به کشتار و مجروح شدن غیرنظامیان و همچنین تخریب و آسیب به زیرساخت‌های غیرنظامی ادامه می‌دهند. بلکه باعث می‌شود که آنها در شرایط افتضاحی زندگی کنند و حقوق آنها برای سلامت، آموزش، مسکن، غذا و آب تضعیف شود.“.

درخواست سوء استفاده

از زمان تهاجم روسیه در 24 فوریه، اکسپدیشن ثبت کرد 5996 غیرنظامی از جمله 382 کودک کشته شدند و 8848 نفر زخمی شدند.با اشاره به اینکه اعداد واقعی بسیار بیشتر است، زیرا امکان دستیابی به اطلاعات کامل از مناطق درگیری وجود ندارد.

به گفته HRMMU، ناپدید شدن اجباری و بازداشت خودسرانه در مناطق تحت کنترل نیروهای مسلح روسیه یا گروه‌های مسلح وابسته به آن و همچنین موارد شکنجه و بدرفتاری با زندانیان غیرنظامی گسترده بود.

خانم بوگنر گفت: “منع شکنجه و محرومیت خودسرانه از زندگی مطلق است و در شرایط درگیری و غیر درگیری برای همه افراد اعمال می شود.” “مرتکبین باید پاسخگو باشند و قربانیان و بستگان آنها باید از حقوق خود برای جبران خسارت و حقیقت برخوردار شوند“.

واحد حقوق بشر میانمار همچنین موارد تجاوز جنسی از جمله تجاوز به یک دختر را ثبت کرده است. استفاده از خشونت جنسی به عنوان شکنجه یا بدرفتاری با مردان؛ برهنه کردن اجباری در ملاء عام – و سایر اشکال خشونت جنسی، مانند برهنگی اجباری، لمس جنسی ناخواسته، تجاوز جنسی، و تهدید به خشونت جنسی.

اسرای جنگی

این گزارش همچنین نشان می دهد که اسیران جنگی اوکراینی تحت شکنجه یا رفتارهای ظالمانه و تحقیرآمیز قرار گرفته اند.

“مثل سوء استفاده…به نظر منظم است، نه تنها پس از دستگیری، بلکه پس از انتقال آنها به بازداشتگاه ها در هر یک از سرزمین های اوکراین اشغال شده توسط فدراسیون روسیه و در خود فدراسیون روسیهرئیس واحد مدیریت منابع انسانی گفت و این موضوع را “نقض جدی قوانین بین المللی بشردوستانه” خواند که روسیه باید به آن رسیدگی کند.

در همین حال، برخی از اسرای جنگی روسی نیز توسط نیروهای مسلح اوکراین مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفتند.

باید تحقیقات موثر و به موقع انجام شود او ادامه می دهد که در تمامی اتهامات مربوط به نقض قوانین بین المللی بشردوستانه و حقوق بشر، از جمله شکنجه، بدرفتاری، بازداشت خودسرانه و خشونت جنسی، و می افزاید که “صرف نظر از وابستگی آنها”، مرتکبین باید “به نحو مقتضی تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.”

“کوچک شدن فضای مدنی”

خصومت ها به شدت بر حقوق افراد دارای معلولیت و سالمندان که اکثریت آنها را زنان تشکیل می دادند، آسیب رساند و آنها را بدون مراقبت های بهداشتی، مسکن مناسب، گرمایش، آب و برق رها کرد.

علاوه بر این، برخی از روزنامه نگاران، متخصصان رسانه و وبلاگ نویسان در مناطق تحت کنترل ارتش روسیه یا گروه های مسلح آن کشته شدند.

در این گزارش تاکید شده است که آزادی بیان از جمله دسترسی به رسانه ها در سرزمین های اشغالی محدود شده است.

ما نگران کوچک شدن فضای مدنی و محیط بسیار محدود کننده در مناطق تحت اشغال فدراسیون روسیه هستیم. مردم را از گزارش نقض حقوق بشر که تجربه کرده یا شاهد بوده اند بازدارندخانم بوگنر گفت.


یک دختر 12 ساله در مقابل مدرسه خود ایستاده است که در جریان درگیری در خارکف اوکراین در یک حمله هوایی ویران شد.

© یونیسف/اشلی گیلبرتسون

یک دختر 12 ساله در مقابل مدرسه خود ایستاده است که در جریان درگیری در خارکف اوکراین در یک حمله هوایی ویران شد.

توصیه ها

این گزارش توصیه هایی به دولت ها و جامعه بین المللی ارائه کرد و خواستار اجرای سریع آنها برای بهبود حقوق بشر در کشور، حفاظت بهتر از غیرنظامیان و افزایش پاسخگویی شد.

خانم بوگنر تاکید کرد که HRMS “به مستندسازی و گزارش حقایق در محل ادامه خواهد داد و صدایی به قربانیان خواهد داد”.

ما این را به عنوان بخش مهمی از تلاش برای جلوگیری از سوء استفاده های بیشتر و پاسخگویی مسئولین سوء استفاده هایی که قبلاً مرتکب شده اند، می دانیم.”

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

تماس با ما