امیرعبداللهیان به بورل: اگر آشوبگران را تشویق کنید، پاسخ می دهیم

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر چهارشنبه (23 مهرماه) با «جوزف بورل» نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلفنی گفت و گو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، جوزپ بورل و حسین امیرآباد لاهیان در گفت‌وگوی تلفنی درباره وضعیت اخیر مذاکرات لغو تحریم‌ها، روابط دوجانبه با اتحادیه اروپا و تحولات اخیر ایران تبادل نظر کردند.

امیر عبداللهیان با اشاره به اینکه اخیرا توافقات خوبی برای همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دست آمده است، از تلاش‌های سازنده بورل و انریکه مورا در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها تشکر کرد و گفت: فعالانه در نیویورک، آنجا وجود دارد. این یک پیام غیرمستقیم است که سفرهای بین ایران و آمریکا انجام شد و به طور کلی در نیویورک و وین مذاکرات پیشروانه ای داشتیم.

وی همچنین با اشاره به تحولات داخلی کشورمان خاطرنشان کرد: موضوع فوت خانم محصی امینی را طبق قوانین داخلی به طور جدی پیگیری می کنیم تا ابعاد موضوع مشخص شود. دستگاه قضایی این موضوع را به طور جدی در دستور کار خود قرار داده است. گزارش جزیی علمی و فنی کیفری به زودی منتشر می شود.

وزیر امور خارجه افزود: ما مطالبات مسالمت آمیز را حق مردم می دانیم و همیشه به آنها اهمیت می دهیم، اما در میان صفوف آنها آشوبگرانی هستند که آمبولانس ها را آتش می زنند، بانک ها و اماکن عمومی را تخریب می کنند و با سرما به مردم و پلیس حمله می کنند. و سلاح های داغ و یا دست به فعالیت های تروریستی می زنند، کاملا جدا هستند و ما طبق قانون با اغتشاشگران و تروریست ها قاطعانه برخورد خواهیم کرد.

امیرعبداللهیان هشدار داد: اگر اتحادیه اروپا بر اساس اتهامات بی اساس و برای تشویق اغتشاشگران و تروریست هایی که جان و مال مردم ایران را هدف قرار داده اند، عجولانه اقدامات سیاسی انجام دهد، به آن پاسخ خواهیم داد.

جوزپ بورل در پاسخ ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های حاصل شده در مذاکرات لغو تحریم ها، بر اهمیت تداوم تلاش ها برای دستیابی به توافق تاکید کرد.

نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: ما در اتحادیه اروپا آماده هرگونه همکاری برای دستیابی به توافق هستیم.

بورل توافقات اخیر ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را امیدوارکننده و گامی مهم در مسیر توافق وین توصیف کرد.

این مقام اتحادیه اروپا همچنین تصریح کرد: موافقم که شورش و تروریسم موضوعی متفاوت از تظاهرات مسالمت آمیز است – که باید پاسخ مناسبی به آن داده شود.

وی افزود: قصد نداریم در روابط اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران مشکل ایجاد کنیم.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما