امیرعبداللهیان: خط قرمزهای نظام را در پرونده هسته ای زیر پا نمی گذاریم

وزیر امور خارجه با بیان اینکه هیچ یک از خطوط قرمز نظام در خصوص پرونده هسته ای را زیر پا نخواهیم گذاشت، گفت: خطوطی که مقام معظم رهبری در خنثی سازی تحریم ها به موازات ادامه روند مذاکرات ترسیم کردند، مورد تایید رئیس جمهور است. و وزارت امور خارجه با جدیت و اقتدار تمام در این راستا.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان دبیرکل مجلس خبرگان رهبری که روز چهارشنبه در دهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری شرکت کرده بود، گزارشی از آخرین تحولات سیاسی و بین المللی و دستاوردها ارائه کرد. سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دوره یک ساله دولت مردمی و به سوالات نمایندگان مجلس خبرگان رهبری پاسخ داد.

وی در این دیدار با اشاره به تغییر تعداد و کیفیت بازیگران در فضای بین الملل و افزایش بازیگران دولتی و غیردولتی در این فضا گفت: تمام تلاش آمریکا برای ایجاد سیاسی و امنیتی جدید است. ترتیبات در منطقه بدون حضور جمهوری اسلامی ایران. هیچ طرفی نمی تواند جایگاه و نقش مهم جمهوری اسلامی ایران را در هیچ ترتیبات سیاسی و امنیتی منطقه ای نادیده بگیرد.

وزیر امور خارجه شرایط کنونی فضای بین‌الملل را ناپایدار، بی‌ثبات و متغیر، ماهیت نظام بین‌الملل و وجود کانون‌های بحرانی متعدد در مناطق مختلف جغرافیایی جهان توصیف کرد. ایران کشتی آرامی در اقیانوس متلاطم جهانی است.

امیرعبداللهیان با اشاره به شناخت دوستان و دشمنان به نقش بی بدیل مقام معظم رهبری در هدایت کشور در مسیر صحیح و مدیریت تحولات پیچیده سیاسی بین المللی، افزود: امروز به یمن، رهبری فرزانه رهبر معظم انقلاب. در زمینه امنیت، ثبات، پیشرفت و قدرت.. در سطح ملی بهترین شرایط را داریم. در حوزه اقتصادی نیز با برنامه توسعه اقتصادی پایدار دولت، مسیر پیشرفت را به خوبی و سربلندی پیش خواهیم برد تا رفاه هر چه بیشتر ملت را فراهم کنیم.

وی افزود: در حوزه اقتصادی نیز با توجه به رویکرد صحیح دولت آیت الله سیدابراهیم رئیسی که مبتنی بر سیاست خارجی متوازن با اولویت همسایه و با محوریت آسیا و همچنین عدم پیوند اقتصاد و مردم است. معیشت به برنامه جامع اقدام مشترک و مذاکرات برای رفع تحریم ها، این مسیر بسیار امیدوارکننده ای است، ما تجربه روابط خارجی در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و امنیتی را داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین دکترین سیاست خارجی متوازن، دیپلماسی پویا و تعامل هوشمندانه دستگاه دیپلماسی را تشریح کرد و افزود: سیاست خارجی متوازن به این معناست که روابط خارجی کشور را به یک محور و منطقه خاص وصل نکنیم. همه کشورها. توانمندی های موجود در پنج قاره جهان را مورد توجه قرار داده و هوشمندانه به دنبال منافع ملی دولت ایران هستیم.

امیر عبداللهیان در تشریح سیاست خارجی کشور در رابطه با کشورهای آفریقایی به ظرفیت های گسترده موجود در روابط با این قاره علاقه مند شد.

از دیگر سخنان وزیر امور خارجه در این دیدار، موفقیت چشمگیر دولت در مدیریت بحران های پیچیده منطقه ای و نیز تحکیم و تقویت روابط با کشورهای همسایه خلیج فارس بود.

امیر عبداللهیان نیز اهتمام جدی دولت و نظام دیپلماسی را برای خدمت به ایرانیان خارج از کشور به صراحت اعلام کرد.

تشریح روند مذاکرات لغو تحریم ها آخرین بخش بیانیه وزیر امور خارجه بود.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما