امیرعبداللهیان: مردم ایران اجازه تظاهرات مسالمت آمیز دارند

حسین امیرعربدالهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با دو رسانه «نیویورک تایمز» و «ان پی آر» درباره موضوعات مختلف سیاست خارجی از جمله موضع ایران در قبال جنگ اوکراین اظهار نظر کرد. همانطور که گفت: همچنین مذاکرات برای رفع تحریم ها در وین.

امیر عبداللهیان در این مصاحبه درباره جنگ اوکراین گفت که ایران از ابتدا مخالفت خود را با این جنگ اعلام کرده بود. وی گفت: ایران مخالف هر نوع جنگی در هر نقطه از جهان است، چه در افغانستان، چه در یمن، چه در عراق و چه در سوریه.

با وجود این، وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه «مسئله جنگ در اوکراین پیچیده است» توضیح داد که کشورهای غربی با ارسال سلاح به اوکراین این جنگ را طولانی کردند.

وی درباره دلایل روسیه برای حمله به اوکراین گفت: آقای پوتین دلایل خاص خود را دارد، او نگرانی هایی در مورد گسترش ناتو دارد، از سوی دیگر شاهد تداوم ارسال تسلیحات به اوکراین هستیم که منجر به طولانی شدن جنگ شد. “

وزیر امور خارجه ایران همچنین اعلام کرد که ایران از تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ در اوکراین حمایت می‌کند. وی گفت: ما همیشه پایان دادن به این درگیری نظامی را از طریق گفت وگوی سیاسی و مذاکره ضروری می دانیم.

روسیه در 24 فوریه 2022 (5 مارس 1400) پس از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری های لوهانسک و دونتسک از اوکراین، نیروهای خود را به این منطقه اعزام کرد و آغاز “عملیات نظامی ویژه در اوکراین” را اعلام کرد.

روسیه هدف خود را از این اقدام حذف نازیسم از اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی های امنیتی و پاسخ به درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرد و گفت که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد.

با این حال، دولت اوکراین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی این کشور» توصیف کرده است.

پس از آغاز درگیری روسیه با اوکراین و در شرایطی که مسکو فشارهای اقتصادی را محکوم و تشدید می کند، کشورهای غربی حمایت همه جانبه سیاسی، مالی و نظامی از کی یف را در دستور کار قرار داده اند.

در هفته های اخیر مقامات آمریکایی و رسانه های غربی مدعی شده اند که ایران پهپادهایی را برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه فرستاده است. کیو دیلر در پاسخ به این ادعاها، استوارنامه سفیر ایران را باطل کرد. امیر عبداللهیان در گفت و گو با نیویورک تایمز این ادعا را تکذیب کرد.

وی در پاسخ به سوالی در این باره گفت: ایران قرارداد دفاعی با روسیه دارد که تاثیری بر جنگ ندارد. او گفت: «ما به روس‌ها هیچ چیز، هیچ توانایی و سلاحی برای استفاده در اوکراین ندادیم.

امیر عبداللهیان نیز درباره چند موضوع با NPR اظهار نظر کرد.

دور جدید مذاکرات برای لغو تحریم های ایران پس از پنج ماه وقفه در 13 اوت در وین آغاز شد. این مذاکرات به مدت چهار روز ادامه یافت و در 26 مرداد با عزیمت هیئت های شرکت کننده به پایتخت ها پایان یافت.

این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله ای در فایننشال تایمز مدعی شد که بسته جدیدی از پیشنهادات حاوی راه حل های به روز شده در خصوص لغو تحریم ها و اقدامات هسته ای ایران را روی میز گذاشته است.

تحلیلگران می گویند برخی عوامل از جمله فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره و مشکلات داخلی آمریکا دلیل عدم تمایل دولت بایدن برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک در ماه های گذشته بوده است.

بایدن در سال 2021 زمانی که سیاست فشار حداکثری علیه ایران نتوانست به اهداف خود دست یابد، به قدرت رسید. این سیاست علاوه بر عدم دستیابی به توافق هسته ای جدید، باعث ایجاد شکاف در روابط کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس شده و کارآمدی تحریم ها را به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و از همه مهمتر به خطر انداخته است. تقویت جریان استکبارستیزی در ایران.

جمهوری اسلامی ایران لغو تحریم‌ها، کسب تضمین‌ها در خصوص تداوم برنامه جامع اقدام مشترک، لغو ادعای پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به عنوان خواسته‌های اصلی خود در مذاکرات لغو تحریم‌ها تایید کرد و تاکید کرد که تنها بازگشت به توافق دوجانبه که در بازگشت به برخی محدودیت ها منافع اقتصادی ملموسی برای ملت ایران به همراه دارد و همراهی و پذیرش آن را منطقی می بیند.

امیر عبداللهیان به NPR گفت: “در مجموع مذاکرات خوب و نسبتا موفقی داشتیم. ما پیام های زیادی با طرف آمریکایی رد و بدل کردیم. ما راه طولانی را پیموده ایم.”

وی افزود: الان کجا هستیم؟ ما اکنون در نقطه ای هستیم که تنها دو موضوع دیگر روی میز باقی مانده است و آن ها موضوعات مهم و مهمی هستند.»

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا دریافت ضمانت از سوی آمریکا برای خروج از توافق برای ایران مهم است، گفت: موضوع ضمانت برای ما بسیار مهم است… یعنی طرف آمریکایی. اقداماتی را برای ارائه چنین ضمانتی انجام داده است.”

بخشی دیگر از بیانات وزیر امور خارجه ایران به اقدام جدید آمریکا در حمایت از اغتشاشات در ایران اختصاص داشت. روز جمعه وزارت خزانه داری آمریکا مجوز کلی برای شناسایی برخی صرافی های معاف از تحریم در زمینه ارائه اینترنت به ایران صادر کرد.

به نظر می رسد معافیت های تحریمی آمریکا با اقدامات خزانه داری در این کشور که با جریمه بخشیدن به بخش های مختلف اقتصاد ایران برای ارسال دارو و مواد غذایی به کشورمان دچار مشکل شده است، مغایرت داشته باشد. به عنوان مثال در زمان وقوع زلزله کرمانشاه، وزارت خزانه داری آمریکا در اظهارات مکرر نسبت به نقض احتمالی تحریم های آمریکا هنگام کمک رسانی به آسیب دیدگان هشدار داد.

امیرعبداللهیان درباره این اقدام آمریکا گفت: اگر آمریکا واقعاً به فکر مردم ایران است، می تواند در نظر بگیرد که هزاران کودک در اثر تحریم های این کشور جان خود را از دست داده اند.

وی تاکید کرد: به جای اینکه نگران دسترسی مردم به اینترنت باشند، نگران مرگ هر روز مردم به دلیل مجازاتشان باشند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اعتراضات و ناآرامی‌های اخیر در ایران گفت: «تظاهرات وجود دارد و مردم مسائل خود را مسالمت‌آمیز مطرح می‌کنند، اما اکنون اکثر کسانی که در خیابان هستند توسط کانال‌های سازمان‌یافته هدایت و هدایت می‌شوند. .

وی تصریح کرد: اگر تظاهرات مسالمت آمیز باشد، می توانند آزادانه تجمع کنند و از زور استفاده نمی شود. اما در صورت آتش زدن آمبولانس یا سرقت پول از بانک ها، پلیس چاره ای جز پاسخگویی بر این اساس نداشت. وقتی کسی تلاش کرد کنگره را تصاحب کند، چه کردید؟ آیا دسترسی رئیس جمهور به توییتر را قطع نکردید؟ آیا این یک اقدام دموکراتیک بود یا به دلایل امنیت ملی این کار را انجام دادید؟

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما