امیر عبداللهیان: نقشه راه بلندمدت همکاری ایران و ترکیه در حال تدوین است

وزیر امور خارجه از توافق با همتای ترکیه ای خود برای تعیین نقشه راه همکاری های بلندمدت ایران و ترکیه خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این سند در سفر آتی رئیس جمهور ترکیه به ایران به امضا برسد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه ضمن خوش آمدگویی به همتای خود اظهار داشت: در نشست امروز دیپلمات های دو طرف مذاکرات کارشناسی به منظور تدوین نقشه راه جدید داشتند. برای همکاری طولانی مدت ما بر سر مأموریت تهران و آنکارا به توافق رسیده ایم و امیدواریم در سفر بعدی آقای اردوغان رئیس جمهور محترم ترکیه بتوانیم سند نقشه راه همکاری بلندمدت دو کشور را نهایی کنیم.

وی افزود: با آغاز مذاکرات دیپلماتیک در این زمینه موافقت کردیم و امیدواریم در سفر آتی جناب اردوغان رئیس جمهور محترم ترکیه به تهران، این سند با حضور روسای جمهور دو کشور امضا شود.

امیر عبداللهیان گفت: در دیدار امروز مذاکرات مفیدی در زمینه توسعه روابط دو کشور داشتیم و به توافقات همکاری بلندمدت بین تهران و آنکارا دست یافتیم.

وزیر امور خارجه افزود: در دیدار امروز در مورد مسائل مختلف بین المللی و منطقه ای با محوریت تحولات افغانستان و تاکید بر ثبات امنیتی در غرب آسیا گفتگوهای خوبی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه دو دولت تهران و آنکارا عملگرا هستند، گفت: امیدواریم موانع تجاری موجود را به سرعت برطرف کنیم. در نشست امروز به سازوکارهای مشترکی برای تسریع در توسعه روابط دوجانبه رسیدیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: توانمندی های زیادی وجود دارد و در عین حال موانعی برای تجارت بین دو کشور وجود دارد که مقرر شد اقدامات لازم برای رفع این موانع انجام شود.

امیر عبداللهیان روابط ایران و ترکیه را دوستانه، تاریخی و صمیمانه توصیف کرد و گفت: در جلسه امروز توجه ویژه ای به تسهیل ترافیک ترانزیتی و مسائل کنسولی داریم و مانع جدی برای تسریع این همکاری ها نمی بینیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه مشکلات روابط ایران و ترکیه عمدتاً متاثر از وضعیت شیوع کرونا در جهان است، گفت: با کمال میل اعلام می کنم که در این شرایط هم توانستیم روابط را ادامه دهیم.

امیر عبداللهیان در پاسخ به سوالی درباره همکاری های سه جانبه (در خصوص افتتاح کریدور تراتزین بین ترکیه و امارات از طریق ایران) گفت: با توجه به امکانات منطقه به همکاری های سه جانبه و چندجانبه توجه داریم.

وی افزود: بین ایران و ترکیه بر سر مسائل منطقه اجماع زیادی وجود دارد که در مذاکرات امروز به این اجماع رسیدیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به بحران یمن ابراز امیدواری کرد که جنگ یمن هر چه زودتر به پایان برسد و هر چه زودتر شاهد پایان محاصره انسانی تحمیل شده بر این کشور مسلمان باشیم.

همانطور که این مقام ارشد دیپلماسی ایران درباره تحولات لبنان گفت: با جدیت و نگرانی تحولات لبنان را دنبال می کنیم. ما نگران اتفاقات در عرصه دیپلماتیک و بسته شدن برخی سفارتخانه های عربی در این کشور هستیم و همچنان با سیاست های خود از لبنان حمایت می کنیم.

امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد: امروز به اتفاق آقای چاووش اوغلو اقدام تروریستی علیه نخست وزیر عراق را محکوم کردیم. با توجه به انتخاباتی که در عراق برگزار شد، امیدواریم هر چه زودتر دولت جدید و پارلمان جدید در این کشور همسایه تشکیل شود و عراق با ثبات شود.

وی با اشاره به اینکه موضع تشکیل دولت فراگیر در افغانستان را با جدیت دنبال می کنیم، درباره سفر امروز کاظمی قمی به کابل گفت: تشویق همه طرف ها برای تشکیل دولت فراگیر یکی از اهداف سفر نماینده ویژه ایران در افغانستان به این کشور است. کشور.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما