انتخاب جنسیت از طریق اصلاح ژنتیکی می تواند حیوانات را از دردسر نجات دهد – Zomit


دانشمندان از فناوری اکتساب ژن فقط برای تولید فرزندان نر یا ماده در موش ها استفاده کرده اند. تکنیک آنها می تواند از انقراض صدها هزار موش صحرایی که جنسیت آنها مطابق با الزامات تحقیق نیست جلوگیری کند. این روش همچنین می‌تواند از کشتن میلیون‌ها مرغ که به دلیل تخم‌گذاری منقرض می‌شوند، جلوگیری کند.

دولت بریتانیا در حال بررسی مجوز یک ژن برای استفاده در صنعت دامداری بریتانیا است. این فناوری جدید که در مجله Nature Communications توضیح داده شده است، ژن های دخیل در رشد جنین را غیرفعال می کند. این سیستم را می توان طوری برنامه ریزی کرد که روی جنین های نر یا ماده در مراحل اولیه رشد (مراحل 16 تا 32 سلولی) کار کند.

در تحقیقات جدید، موش ها به گونه ای مهندسی شده اند که فقط فرزندان نر یا ماده تولید کنند.

محققان معتقدند که تکنیک آنها ممکن است برای حیوانات مزرعه نیز موثر باشد. او در حال مذاکره با موسسه مطالعات علمی تجربی Reslin است که یکی از پیشگامان ویرایش ژن در گاو است. پزشک پیتر الیس دانشگاه کنت در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که استفاده از نتایج فاز آزمایشگاهی در صورت استفاده تجاری می تواند اثرات گسترده ای بر رفاه حیوانات داشته باشد. و افرود:

سالانه حدود 4 تا 6 میلیارد مرغ در صنعت طیور در سراسر جهان ذبح می شود. ما می توانیم سیستمی ایجاد کنیم که در آن جوجه ها به جای اینکه پس از تولد کشته شوند، تخم بگذارند، یعنی زمانی که سیستم عصبی دارند و احتمال دردشان بیشتر است. اما هرگز اجازه ندهید مرغ از آنها خارج شود.

جوجه

طبق گزارش Compassion in World Farming، سالانه میلیون ها مرغ در بریتانیا ذبح می شوند.

اول، روش جدید می‌تواند تعداد موش‌های آزمایشگاهی را کاهش دهد. زیرا آزمایش های پزشکی خاص نیاز به زن یا مرد دارد. پزشک جیمز ترنر موسسه فرانسیس کریک در لندن 25000 مقاله تحقیقاتی منتشر شده در پنج سال گذشته را پیدا کرده است که فقط به موش های نر یا ماده نگاه می کند. او گفت:

تعداد موش های مورد استفاده در هر مورد متفاوت است. اما کل مصرف موش ها به راحتی به صدها هزار می رسد. این می تواند تأثیرات فوری و ارزشمندی بر آزمایش های علمی داشته باشد.

مقالات مرتبط:

بر اساس یک گزارش مستقل اخیر، هر قانونی که به اصلاح ژنتیکی حیوانات مزرعه اجازه دهد باید رفاه حیوانات را در نظر بگیرد. پیتر استیونسونیکی از نویسندگان گزارش، عموماً نسبت به ویرایش ژن محتاط است. از آنجایی که می توان از این فناوری برای تقویت دام های صنعتی و فشرده استفاده کرد، اعتقاد بر این است. با این حال وی از امکان استفاده از این روش برای انتخاب جنسیت جوجه ها ابراز خرسندی کرد. او گفت:

ما از استفاده از آن برای بهبود رفاه حیوانات حمایت می کنیم. مانند اطمینان از اینکه مرغ فقط مرغ ماده تولید می کند. زیرا از کشتار سالانه میلیون ها مرغ نر ناخواسته در بریتانیا جلوگیری می کند.

بارنی رید RSPCA (موسسه خیریه رفاه حیوانات بریتانیا) اعلام کرد که قوانین مربوط به فناوری باید به دقت تعریف شود. دکتر. آلیس همچنین گفت:

هر گونه استفاده بالقوه در کشاورزی مستلزم بحث عمومی گسترده و تغییرات در قانون است. از نظر علمی در چند سال آینده کارهای زیادی باید انجام شود. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. ابتدا ابزارهای اختصاصی اکتساب ژن را برای گونه های مختلف توسعه داد و سپس ایمنی و اثربخشی آنها را آزمایش کرد.

روش

پستانداران نر یا ماده توسط کروموزوم های جنسی تعیین می شوند. زنان دارای یک جفت کروموزوم X هستند که از یک مادر و دیگری از پدر به ارث می رسد. با این حال، مردان یک کروموزوم X دارند که از مادر خود به ارث برده اند و یک کروموزوم Y که از پدر خود به ارث برده اند.

انتخاب جنسیت ویرایش شده توسط ژن

محققان توانستند با غیرفعال کردن ژن‌های خاص از رشد جنین‌های XX یا XY در موش‌ها جلوگیری کنند و در نتیجه رشد این جنین‌ها در مراحل اولیه متوقف شد. یعنی زمانی که حدود 16 تا 32 سلول داشتند. آنها توانستند یک جنسیت را با وارد کردن نیمی از مولکول اکتسابی Crispr-Cas9 در DNA مادر که ژن را غیرفعال می کند و نیمی دیگر را در کروموزوم X یا Y پدر (بسته به جنس مورد نیاز) انتخاب کنند.

ژن Crispr-Cas9 تنها زمانی غیر فعال می شود که این دو قطعه با هم باشند. اگر نیمی از مولکول اکتسابی پدر روی کروموزوم Y باشد، پس از ترکیب با DNA مادر، که حاوی نیمی دیگر از مولکول اکتسابی است، هر دو قسمت آن مولکول در جنین نر که حاوی کروموزوم XY است، غیر فعال می شود. ژن از جنین جلوگیری می کند. با این حال، تمام جنین های ماده که این مولکول را از پدر خود به ارث نبرده اند به طور طبیعی رشد می کنند. برای اینکه همه فرزندان پسر شوند، نیمی از Crispr-Cas9 در کروموزوم X پدر قرار داده می شود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم