انتظار برای سقوط 23 تن تقویت کننده موشک پس از آغاز پرتاب ایستگاه فضایی چین

یک موشک بزرگ چینی دیگر یکشنبه در ساعت 14:22 به وقت پکن به فضا پرتاب شد و بار دیگر هیچ کس نمی داند کجا و چه زمانی فرود خواهد آمد.

این پرتاب مجدد دو موشک قبلی از همان موشک Long March 5B خواهد بود که یکی از بزرگترین موشک های در حال استفاده است. برای حدود یک هفته پس از پرتاب، ناظران زباله های فضایی جهان موشک 10 طبقه و 23 تنی را در حالی که رشته های اصطکاک جوی به آرامی آن را پایین می کشند، ردیابی می کنند.

احتمال برخورد با هر کسی روی زمین کم است اما بسیار بیشتر از آن چیزی است که بسیاری از کارشناسان فضایی آن را قابل قبول می دانند.

این موشک قدرتمند به طور خاص برای پرتاب قطعاتی از ایستگاه فضایی چین تیانگونگ طراحی شده است. ماموریت نهایی Wentian را بلند کرد، یک واحد آزمایشگاهی که قابلیت‌های تحقیقات علمی ایستگاه را گسترش خواهد داد. همچنین سه فضای خواب اضافی برای فضانوردان و یک قفل هوایی دیگر برای آنها برای پیاده روی فضایی اضافه می کند.

تکمیل و بهره برداری از ایستگاه فضایی در رسانه های دولتی برای جایگاه ملی چین مهم توصیف شده است. اما این کشور در پروازهای قبلی این موشک به اعتبار خود آسیب وارد کرد.

پس از اولین پرتاب Long March 5B در سال 2020، تقویت کننده مجدداً در غرب آفریقا وارد شد، با آوارهایی که باعث خسارت شد اما هیچ تلفاتی در روستاهای کشور ساحل عاج نداشت.

موشک تقویت کننده از پرتاب دوم، در سال 2021، بدون ضرر در اقیانوس هند در نزدیکی مالدیو پراکنده شد. با این حال، بیل نلسون، مدیر ناسا، بیانیه ای در انتقاد از چینی ها صادر کرد. وی گفت: واضح است که چین در رعایت استانداردهای مسئولانه در مورد زباله های فضایی ناکام است.

چین این انتقاد را با هیاهوی زیادی رد کرد. هوآ چونینگ، سخنگوی ارشد وزارت امور خارجه، ایالات متحده را به “هیجان” متهم کرد.

خانم هوآ گفت: «ایالات متحده و چند کشور دیگر در چند روز گذشته فرود بقایای موشک های چینی را تسریع کرده اند. وی گفت: “تاکنون هیچ خسارتی از آوار فرود گزارش نشده است. من گزارش هایی را دیده ام مبنی بر اینکه از زمان پرتاب اولین ماهواره دست ساز بشر در بیش از 60 سال پیش، حتی یک حادثه وجود نداشته است که یک تکه آوار به فردی برخورد کند.” کارشناسان آمریکایی احتمال این را کمتر از یک در یک میلیارد تخمین می زنند.”

آژانس های فضایی چین به درخواست مصاحبه درباره پرتاب آینده پاسخ ندادند.

نامراتا گوسوانی، نویسنده کتاب «مقابله برای بهشت: رقابت ابرقدرت برای کنترل منابع فضایی بیرونی»، گفت که فضا برای دولت چین اعتبار بسیار زیادی دارد، زیرا هر پرتاب بزرگی قدرت فضایی خود را بیشتر می‌کند.

دکتر گوسوانی گفت که چین در توسعه برنامه فضایی خود از روسیه پیشی گرفته است. وی گفت: چین از نظر برنامه های ماه و مریخ و همچنین سازماندهی فضای نظامی از برنامه فضایی روسیه جلوتر است.

در یک صبح گرم و آفتابی، انبوهی از هواداران فضایی چینی در سراسر ساحل نزدیک منطقه پرتاب موشک در جزیره هاینان در جنوب این کشور ازدحام کردند. دیگران پشت بام هتل ها را در امتداد ساحل شلوغ کردند.

ژانگ جینگی، 26 ساله، صبح یکشنبه دوربین خود را با حدود 30 نفر دیگر روی پشت بام یک هتل گذاشت.

او گفت که این نوزدهمین پرواز او برای «تعقیب موشک» بود. چهار ماه پیش هتل او را رزرو کردم.

او گفت: «مردم بیش از همیشه هستند.

او در مصاحبه‌ای بعدی گفت: ثانیه‌ها قبل از پرتاب موشک، “همه شروع به شمارش معکوس کردند. سپس جمعیت در تشویق و تعجب منفجر شدند.”

چین یک مریخ نورد را در سمت دور ماه فرود آورد، مواد ماه را جمع آوری کرد و آنها را برای مطالعه علمی به زمین آورد و یک مریخ نورد را روی مریخ فرود آورد. ایالات متحده تنها کشور دیگری است که به این آخرین دستاورد دست یافته است.

جوآن جانسون فریس، استاد کالج جنگ نیروی دریایی ایالات متحده و رئیس سابق وزارت امور امنیت ملی گفت: «چین کاری نکرده و نکرده است که ایالات متحده قبلاً در فضا انجام نداده است». اما در حال رسیدن به برابری فنی است که نگرانی بزرگی برای ایالات متحده است.

او برنامه فضایی چین را در مقایسه با خرگوش آمریکایی به یک لاک پشت تشبیه کرد، “اگرچه این لاک پشت در سال های اخیر سرعت قابل توجهی داشته است.”

از آوریل امسال، چین در مجموع شش ماموریت برای ساخت ایستگاه فضایی را انجام داده است. سه خدمه از فضانوردان در ایستگاه زندگی می کردند، از جمله سه نفری که این هفته واحد ونتیان را دریافت خواهند کرد.

حدود 15 دقیقه پس از پرتاب، تقویت کننده موشک فضاپیمای ونتیان را با موفقیت در مسیر مداری مورد نظر خود قرار داد. او حدود 13 ساعت پس از بلند شدن با ماژول ایستگاه فضایی Tianhe ملاقات کرد. آژانس فضایی چین هیچ نشانه ای مبنی بر ایجاد تغییر در تقویت کننده ارائه نکرده است.

جاناتان مک داول، اخترفیزیکدان در مرکز اخترفیزیک در کمبریج، ماساچوست که آمد و شد اشیاء را در فضا ردیابی می کند، می گوید: «این داستان یکسان خواهد بود. این امکان وجود دارد که طراحان موشک تغییرات ظریفی در موشک ایجاد کرده باشند که سپس به آنها اجازه دهد تا سکو را با رانش جدا کنند. اما من چنین انتظاری ندارم.

اگر طراحی موشک تغییر نکند، هیچ پیشرانی فرود آن را هدایت نخواهد کرد و موتورهای تقویت کننده نمی توانند دوباره راه اندازی شوند. آخرین باران زباله، با چند تن فلز که انتظار می‌رود تا سطح زمین باقی بماند، می‌تواند در هر نقطه‌ای از مسیر تقویت‌کننده رخ دهد، که به سمت شمال تا 41.5 درجه عرض شمالی و تا 41.5 درجه عرض جغرافیایی جنوبی حرکت می‌کند.

این بدان معناست که هیچ خطری برای شیکاگو یا رم وجود نخواهد داشت، که هر دو کمی در شمال مدارها قرار دارند، اما لس آنجلس، نیویورک، قاهره و سیدنی، استرالیا از جمله شهرهایی هستند که کشتی از آنها سفر خواهد کرد.

علم پیش‌بینی اینکه مرحله سقوط موشک کجا خواهد افتاد مشکل است. اتمسفر زمین بسته به میزان روشنایی خورشید در یک روز معین، برآمده و منقبض می شود و این پدیده سرعت سقوط را افزایش یا کاهش می دهد. اگر محاسبه نیم ساعت متوقف می شد، زباله های در حال سقوط یک سوم مسافت را در سراسر جهان طی می کردند.

با طراحی، مرحله تقویت کننده مرکزی Long March 5B، ماژول Wentian را که بیش از 50 فوت طول دارد، به مدار می برد. این بدان معنی است که تقویت کننده نیز به مدار خواهد رسید.

این با اکثر موشک ها متفاوت است، زیرا مراحل پایین تر معمولاً بلافاصله پس از پرتاب به زمین می افتند. مراحل بالایی که به مدار می‌رسند، معمولاً پس از رهاسازی محموله‌های خود، موتور را دوباره به سمت بالا هدایت می‌کنند و آن را به سمت یک منطقه غیر مسکونی، مانند وسط اقیانوس هدایت می‌کنند.

گسل ها گاهی اوقات باعث ورود مجدد ناخواسته و کنترل نشده می شوند، مانند مرحله دوم موشک اسپیس ایکس که در سال 2021 بر فراز ایالت واشنگتن سقوط کرد. اما مرحله فالکون 9 کوچکتر بود، حدود چهار تن، و کمتر احتمال داشت که باعث آسیب یا جراحت شود.

ایالات متحده و ناسا همیشه در بازگرداندن اجسام بزرگ به اتمسفر به اندازه اکنون مراقب نبوده اند.

اسکای لب، اولین ایستگاه فضایی ایالات متحده، در سال 1979 بر روی زمین فرود آمد، با تکه های بزرگی که به استرالیای غربی برخورد کردند. (ناسا هرگز 400 دلار جریمه برای ریختن زباله پرداخت نکرد.)

ناسا همچنین پس از پایان ماموریت در سال 2005 قصد خلاص شدن از شر ماهواره تحقیقاتی اتمسفر فوقانی یا UARS را نداشت. شش سال بعد، ماهواره مرده، که به اندازه یک اتوبوس شهری بود، به سمت یک منطقه کنترل نشده هدایت شد. . با ورود، ناسا احتمال آسیب دیدن شخصی را 1 در 3200 محاسبه کرد. در نهایت به اقیانوس آرام سقوط کرد.

تد مولاوپت، کارشناس زباله در شرکت هوافضا، یک سازمان غیرانتفاعی با بودجه فدرال که تحقیق و تحلیل می کند، گفت 20 تا 40 درصد از یک موشک یا ماهواره از ورود مجدد جان سالم به در می برد.

این نشان می دهد که 10000 تا 20000 پوند تقویت کننده Long March 5B می تواند به سطح زمین برخورد کند.

آقای Muelhaupt گفت که ایالات متحده و برخی دیگر از کشورها از ورود مجدد کنترل نشده زباله های فضایی اجتناب می کنند، اگر احتمال آلوده شدن فردی روی زمین از 1 در 10000 بیشتر باشد.

تاکنون هیچ مورد شناخته شده ای مبنی بر مجروح شدن فردی بر اثر سقوط زباله های فضایی ساخته دست بشر مشاهده نشده است.

آقای Muelhaupt گفت: «این عدد تا حدودی خودسرانه است. “این بسیار پذیرفته شده است، و اخیراً نگرانی در مورد بازگشت چیزهای زیادی وجود داشته است، آنها به حدی می رسند که کسی صدمه می بیند.”

مارلون سورج، مدیر اجرایی مرکز مطالعه زباله‌های مداری و ورود مجدد شرکت هوافضا، گفت: اگر ریسک‌ها بیشتر باشد، «ریخته شدن آنها به اقیانوس نسبتاً معمول است». “به این ترتیب، شما می دانید که به کسی ضربه نخواهید زد.”

آقای Muelhaupt گفت بدون جزئیات طراحی موشک چینی، نمی توان تخمینی از خطرات را محاسبه کرد. اما، او افزود، “من بسیار مطمئن هستم که این بالاتر از آستانه” 1 در 10000 خطر است. “بسیار بالاتر از حداقل.”

تقویت کننده Long March 5B تقریباً سه برابر جرم UARS است. یک حدس تقریبی می تواند این باشد که سه برابر خطر 1 در 3200 که ناسا برای UARS تخمین زده است و احتمالاً بیشتر است.

دکتر مک داول گفت: «اینها تقریباً سه UAR هستند. او گفت که احتمال اینکه کسی این تقویت کننده را ایجاد کند “می تواند به اندازه یک در چند صد نفر باشد.”

در جریان پیش از پخش CGTN، یکی از رسانه های دولتی چین، شو یانسونگ، یکی از مقامات سابق اداره ملی فضایی چین، به حادثه 2020 در ساحل عاج اشاره کرد. او از آن زمان گفته است: “ما فناوری خود را بهبود بخشیده ایم.” برای رها کردن مرحله موشک در یک منطقه خالی از سکنهو اما وی جزئیاتی ارائه نکرد.

زنجیره ای از رویدادها می تواند به زودی دوباره شروع شود.

در ماه اکتبر، چین دومین ماژول آزمایشگاهی به نام Mengtian را برای تکمیل مونتاژ Tiangong به مدار خواهد فرستاد. همچنین با یک موشک دیگر Long March 5B پرواز خواهد کرد.

شما در تحقیقات من مشارکت داشتید.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما