انحنای رحم چیست؟ آیا باید در مورد آن نگران باشید؟

معاینه نسبی لگن معمولاً زمانی انجام می شود که به دلیل متخصص زنان یا بارداری به متخصص زنان مراجعه می کنید و در طول این معاینه ممکن است بشنوید که انحنای رحم دارید.

البته در این مورد تنها نیستید و تا 30 درصد خانم ها دچار انحنای رحم هستند و معمولاً بروز آن مشکلی ایجاد نمی کند اما می تواند با برخی بیماری ها همراه باشد.

انحنای رحم به چه معناست؟

رحم یک اندام عضلانی گلابی شکل معکوس است که در لگن زن بین مثانه و راست روده قرار دارد. رحم به طور کلی به سه قسمت تقسیم می شود: 1- راس رحم که بالای رحم بالای محل ورود لوله های فالوپ است، 2- بدنه رحم در فضای بین راس و رحم دهانه رحم، 3- دهانه رحم که قسمتی دوکی شکل است که به انتهای واژن متصل می شود.

وقتی از پهلو به سطح مقطع رحم نگاه می کنیم، در اکثر خانم ها قسمت بالایی رحم به سمت جلو متمایل می شود و به اصطلاح به سمت شکم (رحم وارونه) نقطه می شود.

اما در درصد کمتری از زنان، قسمت بالایی رحم به سمت عقب متمایل شده و به اصطلاح به عقب (رحم جمع شده، همان زنانی که از اصطلاح رحم منحنی استفاده می کنند) است.

در بیشتر موارد، جهت گیری متفاوت موقعیت رحم اهمیت بالینی ندارد و یک ناهنجاری محسوب نمی شود و تنها یک ویژگی شخصی است. بنابراین، اگر اصطلاح انحنای رحم را معمولاً پس از معاینه لگن توسط متخصص زنان (گاهی اوقات با تأیید سونوگرافی) شنیدید، نباید نگران باشید.

اما در برخی موارد، برخی از بیماری ها ممکن است باعث خم شدن رحم شده باشند:

چسبندگی یا چسبندگی: اگر قبلاً جراحی لگن انجام داده اید، ممکن است چسبندگی ایجاد شده و رحم را به عقب کشیده باشد.
آندومتریوز: آندومتریوز زمانی اتفاق می‌افتد که بافتی مشابه آندومتر در خارج از رحم به داخل اندام‌های مجاور رشد می‌کند. رشد این بافت که هر ماه مانند آندومتر خونریزی می کند، ممکن است باعث شود رحم به سایر اندام ها بچسبد و آن را کج کند.
فیبروم های رحمی تومورهایی هستند که روی رحم رشد می کنند و معمولا غیر سرطانی هستند. فیبروم ها می توانند شکل و موقعیت رحم را تغییر دهند.
بارداری: در برخی موارد، بارداری و زایمان باعث می شود که رحم به سمت جلو یا عقب حرکت کند. دلیل آن این است که در دوران بارداری و زایمان، رباط هایی که رحم را در جای خود نگه می دارند کشیده می شوند و خاصیت ارتجاعی معمول خود را از دست می دهند. البته در بیشتر موارد رحم پس از تولد به موقعیت طبیعی خود باز می گردد.

عواقب انحنای رحم

چند عارضه بالقوه وجود دارد که باید در نظر بگیرید، جمع شدن رحم (خم شدن به عقب) می‌تواند معاینه لگن را دشوارتر یا ناراحت‌کننده‌تر کند و همچنین ممکن است در برخی موقعیت‌ها مقاربت را دردناک کند.

در گذشته گاهی اوقات ناباروری را به یک رحم رشد نیافته نسبت می دادند، اما امروزه می دانیم که این نظریه نادرست است. انحنای رحم تاثیری بر پایداری IUD یا دستگاه داخل رحمی ندارد.

آیا انحنای رحم نیاز به درمان دارد؟

معمولاً انحنای رحم نیازی به درمان ندارد، مگر اینکه ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد که در این صورت آن بیماری مانند فیبروم یا اندومتریوز باید درمان شود. همچنین اگر این انحراف باعث درد آزاردهنده شود، می توان وضعیت رحم را با جراحی اصلاح کرد.

منبع: همشاری آنلاین

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما