اندروید 12L | Google Android 12L – هر آنچه که باید در مورد دیجیاتو بدانید


چند هفته پیش، کمتر از یک ماه پس از انتشار نسخه پایدار اندروید 12، گوگل تصمیم گرفت نسخه دیگری از این سیستم عامل را با نام اندروید 12 ال معرفی کند. این سیستم عامل می خواهد تجربه بهتری را در دستگاه های دیگر از جمله تبلت ها، گوشی های تاشو، کروم بوک ها و صفحه نمایش های بزرگ به کاربران بدهد. در این مقاله قصد داریم شما را با اندروید 12 ال آشنا کنیم.

گوگل از نزدیک به یک دهه پیش از اندروید 3.0 به نام “لانه زنبوری” روی دستگاه های صفحه بزرگ تمرکز نکرده است و اندروید 12L اولین تلاش شرکت جستجوی اینترنتی در سال های اخیر است. اندازه گیری می شود. اندروید 12 ال نسخه ای از اندروید 12 است که ویژگی های مشترکی دارد. برای آشنایی کامل با اندروید، 12 را پیشنهاد می کنیم این مقاله دیجیتالی است ادامه مطلب

با وجود این شباهت‌ها، ظاهراً اندروید 12 ال دستگاه‌های مختلفی را هدف قرار می‌دهد و هدف سیستم عامل گوگل ارائه بهتر صفحه نمایش بزرگ‌تر است. با توجه به رویکرد چند ساله گوگل به اندروید، پیش از اینکه اندروید 12L در دسترس کاربران قرار گیرد، شاهد پیش نمایش ها و نسخه های بتا زیادی خواهیم بود. انتظار می رود نسخه پایدار این سیستم عامل در بهار سال 2022 وارد بازار شود.

همه چیز درباره اندروید 12L

برای آشنایی کامل با اندروید 12L تا انتها با دیجیاتو همراه باشید.

عناصر طراحی

سیستم عامل جدید گوگل ویژگی های طراحی بیشتری نسبت به اندروید 12 دارد، اما تفاوت چندانی با هم ندارند. این احتمال وجود دارد که شاهد تغییرات بیشتر در پیش نمایش و بتا آینده باشیم. اما اکنون با تغییراتی روبرو هستیم.

صفحه مرور کلی (برنامه‌های اخیر)

برخی از تغییرات طراحی در صفحه نمای کلی یا برنامه های اخیر ایجاد شده است. برنامه ها معمولاً به صورت کارت های عمودی در صفحه نمای کلی اندروید 12 قرار می گیرند، جایی که هر کارت به طور یکسان نمایش داده می شود. اما این سبک طراحی در اندروید 12L دیده نمی شود و ما کمی متفاوت هستیم.

در این نسخه از سیستم عامل اندروید، برنامه هایی که اخیرا استفاده کرده اید بزرگتر و برنامه های قدیمی کوچکتر نشان داده می شوند. کارت های بزرگتر با تقریباً چهار کارت کوچکتر جایگزین می شوند و به گونه ای چیده شده اند که بتوان از فضای موجود حداکثر استفاده را کرد. این سبک طراحی به صورت افقی و عمودی دنبال می شود.

با وجود چنین تغییراتی در طراحی، عملکرد آن هیچ تفاوتی با صفحه معمول برنامه اخیر ندارد. می توانید اسکرین شات بگیرید، متن را انتخاب کنید، به حالت تقسیم صفحه بروید و کارهای مختلفی انجام دهید. به طور کلی، شما به تمام ویژگی های مشترک دسترسی دارید.

تنظیمات سریع محله و پانل اعلان

در اندروید 12L باید با طراحی جدید پنل اعلانات و منوی تنظیمات سریع روبرو شویم. در یک تلفن معمولی، دو جزء به صورت افقی تقسیم می شوند: بالا برای تنظیمات سریع و پایین برای دستورالعمل است.

در اندروید 12 ال این پارتیشن به صورت عمودی انجام می شود یعنی تنظیمات سریع در سمت چپ و اعلان ها در سمت راست هستند. با این وجود، عملکرد آن هیچ تفاوتی با اندروید 12 ندارد و کاربران را سردرگم نمی کند.

استفاده از این طراحی جدید نیز آسان است و برای باز کردن هر دو پنل فقط باید از بالا به پایین بکشید. انگشت خود را به سمت بالا بکشید تا هر دو پانل به هم نزدیک شوند. با در نظر گرفتن این موضوع، زمانی که این پنجره باز می شود، می توانید هر بخش را به صورت جداگانه کنترل کنید. می‌توانید اعلان‌ها را رد کنید یا صفحه تنظیمات سریع را بدون مواجه شدن با اعلان‌ها گسترش دهید.

توجه داشته باشید که این سبک طراحی مربوط به حالت افقی است و اگر در این سیستم عامل به حالت عمودی یا حالت عمودی (مانند گوشی های معمولی) بروید، دوباره باید با شکاف افقی روبرو شوید. یعنی همان سبک طراحی محصولات رایج اندروید.

تغییرات دیگر

تغییرات دیگری نیز در اندروید 12 ال وجود دارد که شاید در نگاه اول اینطور به نظر نرسد و برخی از آنها در آینده به گوشی اضافه خواهند شد. یکی از آنها انتخاب سریع تصویر پس زمینه است که قطعا در نسخه نهایی جا نمی شود. از دیگر تغییرات می توان به انیمیشن و رابط کاربری روان تر اشاره کرد که در فایل گیف بالا می توانید مشاهده کنید.

ویژگی های جدید اندروید 12L

این نسخه از سیستم عامل جدید گوگل دارای برخی ویژگی های جدید است، با این حال ما مشتاقانه منتظر ویژگی های بیشتر در نسخه های بعدی یا به روز رسانی هستیم. با این حال، در اینجا نگاهی به ویژگی های جدید فعلی است.

نوار وظیفه اندروید 12 لیتر

این ویژگی در نگاه اول زیاد به نظر نمی رسد، اما داشتن یک نوار وظیفه یا نوار وظیفه اصلی می تواند بسیار مفید باشد. ما قبلاً این مورد را در تلفن هایی مانند Galaxy Z Fold 3 دیده بودیم. به طور کلی، Android 12L به شما یک نوار وظیفه مانند دسکتاپ Windows یا Mac OS می دهد که می توانید میانبرها را روی آن قرار دهید و از آنها استفاده کنید.

این نوار وظیفه هیچ تأثیر مخربی بر تجربه کاربر ندارد و در پایین صفحه، جایی که معمولاً لانچر داک قرار دارد، قابل مشاهده است. البته، وقتی برنامه یا پانل تنظیمات سریع یا اعلان‌ها را باز می‌کنید، در جای خود باقی می‌ماند.

این نوار وظیفه در حالت عمودی یا پرتره نیز قرار دارد. به گفته این شبیه ساز، اکنون می توان برخی از برنامه ها را در نوار وظیفه قرار داد، البته انتظار می رود این محدودیت به مرور زمان و با انتشار بیلدهای جدید کاهش یابد.

کشیدن و رها کردن صفحه تقسیم شده

نوار وظیفه در پایین صفحه کلید دسترسی به ویژگی جدید کشیدن و رها کردن صفحه تقسیم شده است. استفاده از این ویژگی بسیار آسان است. اولین برنامه مورد نظر خود را باز کنید و سپس نماد برنامه دوم را از نوار وظیفه به صفحه نمایش بکشید تا حالت تقسیم صفحه فعال شود. نحوه عملکرد این ویژگی را می توانید در فایل gif بالا مشاهده کنید. پس از وارد شدن به حالت تقسیم صفحه، می توانید کارهای دیگری انجام دهید، برای مثال نوار جداکننده برنامه را حرکت دهید تا به فضای بیشتری برای برنامه دسترسی داشته باشید.

با توجه به محدودیت های نوار وظیفه، قابلیت کشیدن و رها کردن هنوز چندان کاربردی نیست. در آینده انتظار داریم محدودیت وجود 5 اپلیکیشن در نوار وظیفه کاهش یابد و با قرار دادن اپلیکیشن های بیشتر روی آن، شاهد قابلیت های بیشتری باشیم.

رابط کاربری دوستانه

گوگل در پست وبلاگ خود در مورد رابط کاربری تطبیقی ​​آن درباره سیستم عامل صحبت نکرده است. با این حال، یک ویژگی وجود دارد. توسعه دهندگان همیشه می توانند رابط کاربری خود را به گونه ای طراحی کنند که بتوان از آن در مانیتورهای مختلف استفاده کرد و اندروید 12L توسعه دهندگان را تشویق به انجام کارهای بیشتر با نمایشگرها، اندازه های مختلف و البته قابلیت های دستگاه های تاشو می کند.

تغییرات دیگر

تا اینجا ما فقط ویژگی های بالا را داریم. اگرچه امکانات فوق زیاد نیستند، اما در حال کار بر روی نسخه اندروید 12 هستیم و نباید منتظر ویژگی های منحصر به فرد باشیم. ما انتظار نداریم گوگل ویژگی های جدید و منحصر به فرد زیادی را به این سیستم عامل اضافه کند و این شرکت باید روی تغییرات فنی و همچنین تغییرات طراحی در رابط کاربری تمرکز کند.

تغییرات فنی

مثل همیشه، تغییر اصلی مربوط به بهبود عملکرد است. در این سیستم عامل باید با API ها و توسعه دهندگان جدیدی روبرو شویم تا اپلیکیشن های خود را برای اندروید 12L به روز کنند. این تغییرات بر نحوه اجرای برنامه ها در صفحه بزرگ تأثیر می گذارد. این ویژگی‌ها در پیش‌نمایش و نسخه بتا بعدی بهبود خواهند یافت، اما در اینجا نگاهی به ویژگی‌های فعلی می‌اندازیم.

شبیه ساز قابل تغییر اندازه

گوگل نسخه جدیدی از اندروید استودیو را با نام Chipmunk Android Studio منتشر کرده است. این نسخه جدید شامل شبیه‌سازی است که ابعاد صفحه‌نمایش را به نسخه اصلی و سریع تغییر می‌دهد تا توسعه‌دهنده بتواند اپلیکیشن آن را برای صفحه‌نمایش‌های اندروید 12L و بزرگتر بهینه کند. در حالی که این ویژگی برای مشتریان مهم نیست، برای توسعه دهندگان مفید است و می تواند برنامه های خود را برای اندازه های مختلف صفحه نمایش بهینه کند.

حالت سازگاری بهبود یافته

گوگل می داند که همه توسعه دهندگان برنامه های خود را بهینه نمی کنند، بنابراین حالت سازگاری خود را برای بهبود وضعیت به روز کرده است. این نسخه جدید در اندروید 12L پایدارتر است و از نظر بصری نیز بهبود یافته است. بنابراین بسیاری از اپلیکیشن های اندرویدی که به صورت پیش فرض از صفحه نمایش بزرگ یا تاشو پشتیبانی نمی کنند می توانند در این محصولات استفاده شوند.

تغییرات در فروشگاه Google Play

فروشگاه Google Play نیز کمی تغییر می کند تا عملکرد بهتری در صفحه نمایش بزرگ داشته باشد. وقتی کاربران صفحه نمایش های بزرگتر را در پلی استور جستجو می کنند، با نتایج متفاوتی نسبت به کاربران معمولی گوشی مواجه می شوند.

همچنین می‌توانید رتبه‌بندی‌های کیفیت برنامه را در صفحه بزرگ دریافت کنید تا از نحوه عملکرد آن در چنین محصولاتی در مقایسه با تلفن‌های معمولی مطلع شوید. بیشتر این تغییرات در سال 2022 رخ خواهد داد.

تغییرات دیگر

تغییرات جزئی دیگری نیز در این سیستم عامل وجود دارد. به عنوان مثال، گوگل به توسعه دهندگان محصول اجازه می دهد بدون توجه به برنامه مورد استفاده، محتوا را به صورت افقی یا عمودی نمایش دهند. توسعه دهندگان برنامه همچنین می توانند پیش نمایش دوربین، پشتیبانی از چند برنامه، پشتیبانی از نوار وظیفه و صفحه نمایش تقسیم شده را آزمایش کنند.

زمان انتشار اندروید 12L

Android 12L یک به روز رسانی سیستم عامل منحصر به فرد است. گوشی های معمولی این به روز رسانی را دریافت خواهند کرد، بسیاری از ویژگی های فوق فعال نمی شوند. البته اندروید 12 ویژگی کلیدی را به این کاربران ارائه می کند. این سیستم عامل بیشتر برای کاربرانی است که از دستگاه هایی با صفحه نمایش بزرگ استفاده می کنند.

به گفته گوگل، اندروید 12 ال در پایان فصل اول سال 2022، زمانی که پیش نمایش توسعه دهندگان اندروید 13 منتشر می شود، منتشر خواهد شد. بنابراین در ماه فوریه یا مارس با اندروید 12L روبرو خواهیم بود که می تواند تاثیر زیادی بر برنامه های این غول های جستجوی اینترنتی برای آپدیت های اندروید داشته باشد.

سوالات متداول درباره Android 12L

اندروید 12 ال کی عرضه می شود؟

طبق گفته گوگل، این سیستم عامل اواخر فصل اول سال 2022 وارد بازار خواهد شد. بنابراین در ماه فوریه یا مارس با نسخه رسمی اندروید 12L روبرو خواهیم بود. البته ممکن است این برنامه در طول زمان تغییر کند.

کدام گوشی های اندرویدی 12 لیتری دریافت خواهند کرد؟

گوگل این سیستم عامل را برای دستگاه‌های پیکسل شامل Pixel 6 Pro، Pixel 6، Pixel 5a، Pixel 5، Pixel 4a 5G، Pixel 4a، Pixel 4، Pixel 3a XL و Pixel 3a منتشر خواهد کرد. شرکت های دیگر سیستم عامل برخی از محصولات خود را عرضه خواهند کرد و تبلت Lenovo P12 Pro نیز آن را دریافت خواهد کرد.

کدام گوشی‌ها پیش‌نمایش و نسخه‌های بتا اندروید 12L را دریافت خواهند کرد؟

Pixel 6 Pro، Pixel 6، Pixel 5a، Pixel 5، Pixel 4a 5G، Pixel 4a، Pixel 4، Pixel 3a XL و Pixel 3a در نسخه های پیش نمایش و بتا از دسامبر 2021 در دسترس خواهند بود. لیست محصولات به احتمال زیاد در آینده گسترش خواهد یافت.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliancesدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان