انقلابی در ارزهای دیجیتال رویای ارزهای دیجیتال اتریوم!

بعدی- در میان هیاهوی دائمی در مورد ارزهای دیجیتال، اغلب دشوار است که بدانیم واقعاً چه چیزی در آنها مهم است. با این حال، در این ماه، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، بخش ارزهای دیجیتال بزرگترین تغییر در سال‌های اخیر را تجربه خواهد کرد. بر این اساس، انتظار می‌رود اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان، فردا تغییرات تکنولوژیکی را راه‌اندازی کند که پس از تکمیل، انتشار کربن این ارز دیجیتال را تا ۹۹ درصد کاهش می‌دهد.

به گزارش فرارو به نقل از رهنمات، رشد سریع ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر شگفت‌انگیز بوده است، اما متأسفانه به دلیل حجم عظیم برق مصرفی توسط تجارت و گردش رایانه‌ها، سهم آنها در تغییرات آب و هوایی نیز زیاد بوده است. به عنوان مثال، بزرگترین ارز دیجیتال جهان، بیت کوین را در نظر بگیرید. این ارز دیجیتال هر ساله انرژی بیشتری نسبت به کشوری مانند آرژانتین مصرف می کند.

اکنون، اگر اتریوم بتواند برنامه سوئیچینگ انقلابی خود را اجرا کند، سایر ارزهای دیجیتال تحت فشار زیادی قرار خواهند گرفت تا همین مسیر را دنبال کنند. کریپتوکارنسی ها سیستم های ارز دیجیتالی هستند که در آن افراد به صورت آنلاین و مستقیم پرداخت می کنند.

برخلاف ارزهای سنتی، ارزهای دیجیتال مانند بانک مرکزی از یک مکان واحد مدیریت نمی شوند. در عوض، توسط بلاک چین، یک شبکه جهانی غیرمتمرکز از کامپیوترهای پرقدرت مدیریت می شود.

ویژگی اصلی این فرآیند استفاده از محاسباتی است که برای اجرای آنها به تعداد زیادی کامپیوتر و مقدار زیادی برق نیاز دارد. بیت کوین به تنهایی هر سال حدود 150 تراوات ساعت برق مصرف می کند.

تولید این انرژی باعث می شود سالانه حدود 65 میلیون تن دی اکسید کربن وارد جو شود. تحقیقات نشان می دهد که این میزان گازهای گلخانه ای ایجاد شده توسط بیت کوین منجر به مرگ حدود 19000 نفر در آینده خواهد شد.

داده های موجود در بلاک چین هیچ معنای ذاتی ندارند. تنها هدف آن ثبت حساب های دشوار اما بی معنی است که زمینه را برای تخصیص ارزهای دیجیتال جدید فراهم می کند.

طرفداران ارزهای دیجیتال بهانه های مختلفی برای مصرف بی رحمانه انرژی ارائه کرده اند، اما هیچ کدام از آنها مبنای علمی ندارند. اتریوم به عنوان خطرناک ترین رقیب بیت کوین، اکنون در حال برنامه ریزی برای تبدیل این فضا به نفع خود است. این ارز دیجیتال وعده داد که فناوری محاسباتی خود را در این ماه به چیزی با آلودگی کمتر تبدیل کند.

فرآیند فعلی ارزهای دیجیتال در بلاک چین استخراج “اثبات کار” نامیده می شود، اما پروژه اتریوم شامل کنار گذاشتن مدل “اثبات کار” برای مدل جدیدی به نام “اثبات سهام” است. تحت این مدل، تراکنش‌های رمزنگاری توسط کاربرانی که مقادیر زیادی توکن بلاک چین (در این مورد، کوین‌های اتریوم) را به عنوان وثیقه در اختیار دارند، اعتبارسنجی می‌شوند و کاربران در صورت رفتار غیرصادقانه، سهام خود را از دست می‌دهند.

مهمتر از همه، این بدان معنی است که شبکه گسترده ابر رایانه هایی که در حال حاضر برای تأیید تراکنش ها استفاده می شوند، دیگر ضروری نخواهند بود، زیرا کاربران خودشان را تأیید می کنند. حذف رایانه های «ماینینگ» مصرف برق اتریوم را تا 99 درصد کاهش می دهد.

هنوز مشخص نیست که حرکت اتریوم تا چه حد عملی خواهد بود و حتی برخی نسبت به نتیجه آن تردید دارند، اما اگر این برنامه موفق باشد، جنبش کریپتو تحت فشار زیادی قرار خواهد گرفت، زیرا هر دو مدل سنتی اثبات کار باید کنار گذاشته شوند. . آنها را رها کنید وگرنه باید بسته شوند.

این فشار از قبل شروع شده است. ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا، سال گذشته اعلام کرد که شرکت او به دلیل ردپای کربن این ارز، پرداخت بیت کوین را برای خودروهای الکتریکی خود نمی پذیرد. قانونگذاران ایالت نیویورک نیز در ماه ژوئن لایحه ای را برای ممنوعیت برخی عملیات بیت کوین که از انرژی مبتنی بر کربن استفاده می کنند، تصویب کردند.

در اسفند ماه سال جاری پارلمان اروپا نیز لایحه ای را برای ممنوعیت فرم Proof of Work تصویب کرد که البته به نتیجه نرسید. اما فصل سرما در اروپا آغاز شده و بحران انرژی در این قاره که یکی از پیامدهای جنگ اوکراین است، روز به روز جدی تر می شود.

در چنین شرایطی، مصرف انرژی بالای ارزهای دیجیتال می تواند مرکز سکه را قرار دهد. در نهایت، یک چیز روشن است؛ با توجه به این شرایط بحرانی انرژی، و همچنین رویکرد آینده‌نگر کشورها به مبارزه با گازهای گلخانه‌ای، ارزهای دیجیتال هیچ بهانه‌ای برای اثبات رویکرد فعلی خود در مورد انرژی نخواهند داشت.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما