اولویت مشمولان سهام اعلام شد

افراد تحت پوشش کمیسیون امداد و سازمان بهزیستی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سهام عدالت در دو سال گذشته با کاهش شدید ارزش مواجه شده است. دولت نیز برنامه ای برای آزادسازی این سهام ندارد.

تحقیقات حاکی از آن است که حجم زیاد این سهام مانع از دسترسی فروشندگان آنها به حق طبیعی خود برای فروش دارایی مذکور در آینده نزدیک می شود.

این در حالی است که از زمان آزادسازی و تاکنون ارزش این املاک کاهش چشمگیری داشته و به مرز 38 میلیون تومان در اواسط مرداد 1398 به 23 میلیون تومان رسیده است. این نیز در صورتی است که راهکاری برای رفع انجماد سهام ارائه نشود.

اگرچه در طرح توزیع سهام، مالکیت بخشی از سهام شرکت های دولتی به مردم سپرده شد، اما مدیریت این سهام در اختیار دولت بود و سازمان خصوصی سازی مسئولیت خرید و فروش را برعهده داشت. و با انتقال سهام در یک سبد سهام، مردم منتفع شدند و سالانه خودشان را تسلیم می کردند.

یک داستان فراموش شده

30 درصد از سهام در ژوئن 2019 و 30 درصد دیگر در مرداد همان سال منتشر شد. اگرچه قرار بود 40 درصد باقی مانده در فوریه 2019 راه اندازی شود، اما این مشکل هرگز پیش نیامد و حتی فروش سهام متوقف شد.

این در حالی است که از آن زمان این ماجرا به کلی فراموش شده و تاریخ جدیدی برای واگذاری سهام عدالت اعلام نشده است.

بازماندگان سهام هنوز امیدوارند

داستان انصاف به انتشار آن خلاصه نمی شود. مرکز تحقیقات شورا در سال 1395 پیشنهادی مبنی بر اختصاص سهمیه عدالت به بازماندگان ارائه کرد که ناموفق بود. اما در ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ و یک ماه پس از آزادسازی این سهام، طرح سهام باقیمانده در مجلس اعلام شد.

این طرح در حالی از سوی نمایندگان مجلس اعلام شد که دولت دوازدهم از ابتدا اعلام کرد که سهامی برای تخصیص به مشمولانی که سهام دریافت نکرده اند وجود ندارد! اما مردم بهارستان که تعداد بازماندگان را 20 میلیون نفر تخمین زدند، اصرار داشتند که به آنها جیره داده شود.

31 فروردین ماه سال جاری رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از آغاز واگذاری سهام به بازماندگان در سال جاری خبر داد. بر اساس اظهارات وی، قرار بود از خردادماه فراخوان واگذاری سهام به این مشمولان آغاز شود. وی مجددا با اشاره به تدوین آیین نامه سهام، از واگذاری سهام به بازماندگان تا اردیبهشت یا نیمه خرداد ماه سال جاری خبر داد.

طبق بررسی های انجام شده کارگروه تدوین آیین نامه سهام حدود دو ماه تعطیل بود و جلسه ای تشکیل نشد. بر اساس آخرین اظهارنظر، افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای دریافت سهام عدالت در اولویت هستند.

کاهش ارزش سهام به دلیل کاهش شاخص کل

رضا گلستانی کارشناس بازار سرمایه گفت: ارزش سهام عدالت در دو سال گذشته نوسانات زیادی داشته است. روزهای اوج بازار سرمایه بود که ارزش این سهام به بیش از 38 میلیون تومان رسید و افرادی که 60 درصد سهام آزاد شده خود را فروختند به نوعی سود کردند.

وی ادامه داد: پس از توقف فروش سهام در بورس، ارزش سهام مفهوم خود را از دست داد. سهام نیز مانند بسیاری دیگر از سهام در بازار سرمایه تحت تاثیر افت یا رشد بازار سهام قرار دارند. ارزش سهام در هفته گذشته در نتیجه کاهش قیمت سهام شاخص سهام کاهش یافت.

این کارشناس بازار سرمایه تایید کرد: وضعیت بازار به گونه ای مشخص شد که قیمت این سهم کاهش چشمگیری پیدا کرد، بنابراین طبیعتا نمی توانستیم به دنبال مقصر نوسانات قیمت باشیم. دولت باید تکلیف بازماندگان و نحوه آزادسازی زودهنگام این سهام را مشخص کند تا ارزش این سهام بیشتر از این کاهش پیدا نکند.

ارزش سهام چقدر است؟

سبد سهام متشکل از تعدادی سهام ارزشمند و نمادهای عمده بازار سرمایه است که در هفته های گذشته با نوسانات ارزشی همراه بوده است. این سهم در بهمن ماه با افت ارزش مواجه شد و در اسفندماه نیز روندی پراکنده داشت.

ارزش این سهام در هفته اول فروردین ماه برخلاف رشد شاخص‌های عملکرد بازار سرمایه کاهش یافت، اما در هفته دوم فروردین ماه و با رشد شاخص کل، ارزش سهام عدالت نیز رشد چشمگیری داشت. و البته ارزش این سهام در هفته سوم فروردین کاهش یافت. ارزش این سهم در هفته چهارم فروردین با رشد 4 درصدی افزایش چشمگیری داشت.

ارزش سهام در تمام هفته های اردیبهشت افزایش یافت. سهام عدالت در هفته اول اردیبهشت ۰.۸۵ درصد افزایش یافت. ارزش این سهام در هفته دوم اردیبهشت 0.42 درصد کاهش یافت.

ارزش این سبد دارایی در هفته سوم اردیبهشت 0.68 درصد رشد کرد. سهام در هفته آخر ماه می 1.7 درصد افزایش یافت.

ارزش سهام در هفته اول ژوئن 1.29 درصد کاهش یافت. این روند نزولی در هفته دوم خرداد نیز ادامه یافت و ارزش سهام در هفته گذشته 2.13 درصد کاهش یافت.

در هفته سوم خرداد، ارزش سهام مجدداً 1.55 درصد کاهش یافت که این اتفاق به دلیل افت شاخص های عملکردی بورس رخ داد. سبد سهام عدالت در هفته چهارم خرداد با رشد 2 درصدی مواجه شد. ارزش این سهم نیز در هفته پایانی خرداد 2.15 درصد کاهش یافت.

البته پرتفوی سهام با توجه به اینکه از سهام شرکت های بزرگ تشکیل شده است، تحت تاثیر کل شاخص بورس است. در هفته اول تیرماه، سهام با افت 2.86 درصدی مواجه شد.

این سهم هفته دوم تیرماه را با 1.39 درصد کاهش ارزش پشت سر گذاشت. در حال حاضر در هفته سوم تیرماه ارزش این سهم 1.37 درصد کاهش یافت. ارزش این سهام در هفته چهارم و آخر تیرماه 2 درصد کاهش یافت.

بازار سهام در هفته های گذشته در وضعیت نوسانی قرار داشت که تاثیر زیادی بر ارزش سهام داشته است. در هفته اول آگوست، سهام با افت 2.65 درصدی مواجه شد. اما در هفته دوم مرداد ارزش سهام عدالت 46 درصد کاهش یافت اما در هفته سوم مرداد برخلاف شاخص های بورسی، ارزش سهام عدالت 7.62 درصد کاهش یافت. در هفته چهارم مرداد ماه برخلاف هفته های گذشته ارزش سهام 72 درصد رشد کرد.

در هفته پایانی مرداد ماه ارزش سهام 1.64 درصد کاهش یافت. این انتشار در حالی رخ داد که شاخص کل بورس با 0.6 درصد کاهش و شاخص کل هم وزن بورس 2.30 درصد افزایش یافت.

او برنده شد

سهام عدالت به قیمت اسمی 409 هزار تومان، 492 هزار تومان، 532 هزار تومان و یک میلیون تومان در هفته پایانی مردادماه با 100 هزار تومان افت، 121 هزار تومان، 131 هزار تومان و 1246 هزار تومان کاهش مقایسه کرد. هفته پیش باهاش ​​برخورد کردم

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که توکن های موجود در سبد سهام جزو با ارزش ترین سهام در بازار سرمایه هستند. اما ارزش سهام در اشکال مختلف معادل 6 میلیون و 61 هزار تومان، 7 میلیون و 291 هزار تومان، 7 میلیون و 883 هزار تومان و 14 میلیون و 820 هزار تومان است.

او برنده شد

ارزش فعلی سهام عدالت نسبت به دوره اوج بازار در مرداد ماه 98 با افت 61 درصدی مواجه شد. از جمله دلایل اصلی کاهش قیمت سهام، ضعف مدیریت در شرکت های سرمایه گذاری و عدم تشکیل مجامع این شرکت ها است. همچنین نبود مدیران بازار حرفه ای برای این شرکت ها. بر این اساس، بر اساس این گزارش، ارزش سهام نسبت به اول مرداد ماه سال گذشته برای سه نوع سهام عدالت به ترتیب با 9 میلیون و 518 هزار تومان کاهش قیمت، 11 میلیون و 449 هزار تومان و 12 میلیون و 380 هزار تومان کاهش یافت. تومان. تومان با 23 میلیون و 271 هزار تومان مواجه شد

نمودار

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما