اوکراین: ابتکار غلات به رهبری سازمان ملل به تقویت منابع غذایی و ترسیم راهی برای خروج از بحران کمک می کند

UNCTAD گفت که با نزدیک شدن به ضرب الاجل، همچنین نشان می دهد که چرا مهم است که این طرح در ماه آینده تجدید شود.

به لطف ابتکار مورد توافق اوکراین، روسیه و ترکیه در ماه ژوئیه، به رهبری آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، فعالیت بندری در اوکراین شروع به بهبود کرد و محموله های بزرگ غلات به بازارهای جهانی رسید. این معامله همچنین شامل افزایش جریان کودهای مهم از روسیه است.

در استانبول، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد که کشتی برنامه جهانی غذا SSI Invincible 2 به اوکراین می رود تا بزرگترین محموله غلات صادر شده تا به امروز تحت ابتکار غلات دریای سیاه را تحویل بگیرد.

در استانبول، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد که کشتی برنامه جهانی غذا SSI Invincible 2 به اوکراین می رود تا بزرگترین محموله غلات صادر شده تا به امروز تحت ابتکار غلات دریای سیاه را تحویل بگیرد.

رسیدن به سفره نیازمندان

تا 19 اکتبر، کل تناژ غلات و سایر مواد غذایی صادر شده از طریق این طرح نزدیک به 8 میلیون تن بود.

ابتکار به رهبری سازمان ملل به تثبیت قیمت جهانی مواد غذایی و در نتیجه کاهش آنها کمک کرد و حمل غلات گرانبها از یکی از سبدهای نان جهان به سفره نیازمندان.»

شاخص قیمت مواد غذایی منتشر شده توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نشان می دهد که قیمت جهانی مواد غذایی در ماه های اخیر کاهش یافته است – حدود 8.6 درصد در جولای، حدود 2 درصد در ماه اوت و 1.1 درصد در سپتامبر.

اما با انقضای ابتکار در نوامبر و عدم قطعیت تمدید، قیمت برخی از کالاها مانند گندم و ذرت بار دیگر افزایش یافتاین گزارش هشدار می دهد.

UNCTAD می گوید که بدون این ابتکار، امید چندانی به تامین امنیت غذایی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته وجود دارد.

با حمله روس ها، گذرگاه های غلات با ارزش بسته شد. خروج هفتگی کشتی ها از بنادر اوکراین کاهش یافت.

دبیرخانه UNCTAD، بر اساس داده های ارائه شده توسط Sea/(www.sea.live)

دبیرخانه UNCTAD، بر اساس داده های ارائه شده توسط Sea/(www.sea.live)

دانه دوباره جاری می شود

این ابتکار دروازه های غلات اوکراین را دوباره به روی جهان، به ویژه برای کشورهای در حال توسعه باز کرد.

ذرت و گندم بیش از 70 درصد را تشکیل می دهند از حدود هشت میلیون تن غلاتی که تاکنون از بنادر اوکراین خارج شده است.

نزدیک به 20 درصد از صادرات گندم به کشورهای کمتر توسعه یافته می رفت (کشورهای کمتر توسعه یافته) با گروه های جمعیتی آسیب پذیر.

ابتکار میزان گندم ارسالی به کشورهای کمتر توسعه یافته دو برابر شد بین اوت و سپتامبر – حدود نیم میلیون تن.

اما صادرات گندم به کشورهای کمتر توسعه یافته در بازه زمانی دی تا شهریور ماه سال جاری کمتر از یک میلیون تن بوده است. این به این معنی است که شکاف صادراتی 1.2 میلیون تن با توجه به سال 2021. برای همگام شدن با سطوح قبلی صادرات باید کارهای بیشتری انجام شود.

دبیرخانه UNCTAD، بر اساس داده های ارائه شده توسط Sea/(www.sea.live) و مرکز هماهنگی مشترک.

دبیرخانه UNCTAD، بر اساس داده های ارائه شده توسط Sea/(www.sea.live) و مرکز هماهنگی مشترک.

کاهش قیمت

این ابتکار به تامین غلات بیشتر و کاهش فشار بر قیمت مواد غذایی کمک کرد. این گزارش خاطرنشان می کند که این به نوبه خود به بهبود دسترسی جهانی به غذا، به ویژه برای فقیرترین و آسیب پذیرترین افراد کمک کرده است.

چشم انداز ابتکار عمل و بازگشایی بنادر دریای سیاه به کاهش قیمت های تاریخی بالا در بازار کمک کرد.

اما قیمت‌ها دوباره در حال افزایش هستند: «در شرایطی که تجارت بسیار مبهم است، سیگنال ها بسیار مهم هستندربکا گرینسپن، دبیر کل UNCTAD گفت. وقتی وضوح وجود ندارد، هیچ کس نمی داند چه اتفاقی خواهد افتاد، و گمانه زنی و احتکار. “

اوج های تاریخی هنوز پابرجا هستند

قیمت گندم و ذرت در سطوح بالای تاریخی باقی مانده است. این امر بر مقرون به صرفه بودن مواد غذایی اصلی تأثیر می گذارد و تهدیدی برای امنیت غذایی در سراسر جهان است.

این دلیل دیگری است که چرا تجدید ابتکار به رهبری سازمان ملل برای کشورهای در حال توسعه مهم است.

این گزارش با مشارکت مرکز هماهنگی مشترک ابتکار غلات دریای سیاه، متشکل از نمایندگان ارشد اوکراین، فدراسیون روسیه، ترکیه و سازمان ملل تهیه شده است که حمل و نقل دریایی ایمن غلات و سایر مواد غذایی از سه اوکراینی اصلی را تضمین می کند. . بنادر دریای سیاه به سایر نقاط جهان.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما