اوکراین برای افزایش دستاوردهای پس از برخورد صاعقه با چالش مواجه است

به گفته فرمانده ارتش این کشور، اوکراین رهبری جنگ خود علیه روسیه را در دست گرفته و در روزهای اخیر بیش از 1000 مایل مربع در منطقه شمال شرقی خارکف را پس گرفته است.

ارتش اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد که کنترل روستاهای اطراف کوبیانسک و ایزیوم را بازپس گرفته است، دو شهری که نیروهای روسی روز شنبه با پیشروی نیروهای اوکراینی به سوی آنها از آنها فرار کردند.

این دو شهر برای یک هدف جنگی اصلی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، مهم بودند: تصرف مناطق دونتسک و لوهانسک اوکراین که با هم به نام دونباس شناخته می شوند. نیروهای روسی از ایزیوم به عنوان پایگاهی برای حمله به شهرهای دیگر این منطقه استفاده کردند.

ژنرال والری زالوگنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، گفت که ارتش از ابتدا نیروهای روسیه را از حدود 1150 مایل مربع زمین – تقریباً به اندازه رود آیلند – به شرق خارکف، دومین شهر بزرگ اوکراین، رانده است. ماه سپتامبر

نیروهای اوکراینی در مناطق وسیعی از منطقه خارکف پیشروی کردند و شهرها و شهرهای تحت کنترل روسیه را بازپس گرفتند. وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد که نیروهای خود را از مناطق کلیدی منطقه خارج می کند. عکس: خوان بارتو/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

ارتش روسیه روز شنبه عقب نشینی خود از کوبیانسک و ایزیوم را تایید کرد و گفت که در حال جمع آوری مجدد نیروها برای دفاع از دونتسک است که مسکو در سال 2014 نیروهای نامنظمی را برای تصرف آن فرستاد.

به نظر می رسد در شمال خارکف، نیروهای اوکراینی در حال حرکت به سمت مرز با روسیه هستند. وسوولود کوزیمیاکو، تاجر برجسته اوکراینی که تبدیل به رهبر شد، ویدئویی از او در نزدیکی مرز منتشر کرد.

به نظر می رسد نقشه ای از میدان نبرد که توسط وزارت دفاع روسیه در روز یکشنبه نشان داده شد، نشان می دهد که نیروهای روسی در حالی که اوکراین به ضدحمله خود ادامه می دهد، تمام بخش های شمالی منطقه خارکف را تخلیه کرده اند و مدعی نشده است که کنترل خود را دوباره به دست گرفته است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در بیانیه‌ای در کانال تلگرامی خود گفت: «این روزها ارتش روسیه بهترین‌های خود را نشان می‌دهد – پشت خود.

پس از ماه‌ها پیشروی روس‌ها در زیر آتش توپخانه، تغییر ناگهانی رخ داد. نیروهای کی‌یف که هفته گذشته به یک خط مقدم روسی مستحکم حمله کردند، به جلو رفتند و سربازان اسیر را که برای جنگیدن آماده نبودند، هل دادند. با گسترش وحشت در شهرک های نزدیک تحت کنترل روسیه، نیروها و اشغالگران دلسوز مسکو فرار کردند که به نوبه خود راه بزرگتری را برای پیشروی تانک ها و پیاده نظام اوکراینی باز کرد.

ارتش اوکراین اعلام کرد که در حال بازپس گیری روستاها در منطقه اطراف ایزیوم است.


تصویر:

خوان بارتو/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

تحلیلگران نظامی غربی از این موفقیت به عنوان یک مانور تاکتیکی بزرگ استقبال کردند. در رسانه‌های اجتماعی، صحنه‌های فراوانی از اوکراینی‌های آزاد شده در حال ادای احترام به سربازانشان بود که تله‌های اشغال چند ماهه روسیه، از جمله پرچم‌ها و پوسترهای تبلیغاتی را پاره کردند.

پیشرفت سریع اوکراین در چندین جبهه به آرمان آن کمک می کند، که با نوسان احساسات به نفع این کشور شروع شد. نیروهای پیشروی پرانرژی و با انگیزه بهتر از مدافعان عقب نشینی و ناامید می جنگند.

به نظر می رسد این حمله همچنین انبارهای اسلحه اوکراین را تقویت می کند. بر اساس عکس‌ها و گزارش‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای روسی مهمات و سلاح‌های غافلگیرکننده، از تفنگ گرفته تا تانک و قطعات توپخانه را ضبط کردند. آنها همچنین ممکن است نقشه ها و اسنادی داشته باشند که تحلیلگران اطلاعاتی اوکراینی و غربی برای به دست آوردن بینش جدید در مورد برنامه ها، تاکتیک ها و نقاط ضعف روسیه استخراج خواهند کرد.

با پیشروی نیروهای کی‌یف به سمت شرق، اهداف روسیه بیشتری در محدوده موشک‌اندازهای پیشرفته غربی اوکراین قرار خواهند گرفت، مانند سامانه‌های بسیار متحرک HIMARS، که کیف هنوز در اختیار ندارد، زیرا اوایل سال جاری از مناطقی که اکنون بازپس‌گرفته است عقب‌نشینی کرد. اوکراین از مهمات دقیق برای از بین بردن تجهیزات و سیستم های دفاع هوایی روسیه استفاده کرده است، بنابراین پیشرفت های زمینی اخیر می تواند به نوبه خود آسمان مناطق تحت کنترل روسیه را به روی نیروی هوایی اوکراین باز کند.

در خارج از اوکراین، موفقیت این کشور در بازپس گیری سرزمینی که نیروهای روسی هفته ها در تلاش برای به دست آوردن آن طی چند روز بودند، استدلال کیف را مبنی بر اینکه ارزش تسلیحات، بودجه و حمایت اخلاقی غرب را دارد، تقویت خواهد کرد. آقای زلنسکی بارها گفته است که کشورش می‌تواند نیروهای روسیه را شکست داده و اخراج کند و اکنون این ایده کمتر جاه طلبانه به نظر می‌رسد.

در حالی که اوکراین هنوز تا پیروزی فاصله زیادی دارد، موقعیت بهبود یافته این کشور در میدان نبرد دست خود را در هر گونه مذاکرات صلح نهایی با روسیه تقویت می کند.

نحوه پاسخ پوتین به ضررهای خود در اوکراین هنوز مشخص نیست. در هفته‌های اخیر، او فشار اقتصادی بر اروپا را با قطع جریان گاز طبیعی از طریق خط لوله نورد استریم به آلمان و تهدید به کاهش صادرات غلات از اوکراین افزایش داده است.

مایکل کلارک، استاد مطالعات جنگ در دانشگاه اکستر در بریتانیا گفت: «رهبران غربی در اروپا باید بتوانند به مردم خود بگویند: «این زمستان بدبختی است، اما بعد از آن آسان‌تر می‌شود». بهترین ضربه پوتین است، بنابراین اگر بتوانیم زمستان را ادامه دهیم و اوکراینی‌ها به نظر می‌رسند که می‌توانند روس‌ها را بیرون کنند، همه چیز علیه پوتین تغییر خواهد کرد.»

رهبران اوکراین اکنون باید ارزیابی کنند که حرکت رو به جلو و در عین حال تحکیم دستاوردهای خود چقدر دشوار خواهد بود. تاریخ نظامی مملو از نمونه هایی از ارتش هایی است که فقط برای دفع یا دفع به جلو می شتابند.

جفری ادموندز، تحلیلگر ارشد در مرکز امنیت جدید آمریکا، یک اندیشکده واشنگتن، می گوید: «پیروزی سریع بسیار خوب است، اما چالش این نیست که نیروهای خود را خیلی دور مستقر کنید.

نیروهای اوکراینی مزیت بازپس گیری مناطق دوستانه در برابر عقب نشینی را دارند، بنابراین دفاع از طرف و عقب آنها کمتر از حمله به مناطق متخاصم نگران کننده خواهد بود. حمله اولیه روسیه به کیف در فوریه شکست خورد زیرا نیروهای این کشور بسیار سریعتر از خطوط تدارکاتی خود بودند و سربازان را در وضعیت بدی قرار داد. این باعث تضعیف آنها شد و نقاط ضعف را به روی حملات اوکراین از همه جهت باز کرد.

نیروهای روسی از ایزیوم به عنوان پایگاهی برای حمله به شهرهای دیگر این منطقه استفاده کردند.


تصویر:

خوان بارتو/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

اما حتی یک مخالف ضعیف، نیروی شارژ به سوخت، مهمات و مواد غذایی نیاز دارد که بتواند با آن مقابله کند. پس از تهاجم متفقین به نرماندی در سال 1944، نیروهای ژنرال ارتش ایالات متحده، جرج اس. پاتون، در عرض چند هفته بیش از 700 مایل به لوکزامبورگ رفتند، اما پیشروی آنها تا حدی متوقف شد زیرا آنها خطوط تدارکاتی را دور زدند.

ست جونز، تحلیلگر ارشد در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی، یک اندیشکده واشنگتن، گفت: «لجستیک رگ حیات هر نظامی است. فراتر رفتن از تدارکات یک چالش است.

اوکراین با فریب و غافلگیری به موفقیت خود دست یافت. در اوایل تابستان امسال، آقای زلنسکی از حمله جدیدی به شهر خرسون در جنوب شرقی خبر داد و نیروهای او شروع به هدف قرار دادن نیروهای روسی در نزدیکی آن کردند. روسیه با انتقال نیروها از دونباس به آنجا پاسخ داد.

هنگامی که روسیه نیروهای خود را به حرکت درآورد، اوکراین هفته گذشته با بیشترین بسیج نیروها، تانک ها و سایر تسلیحات تاکنون به مدافعان ضعیف دونباس حمله کرد. برخی از تحلیلگران نظامی غرق شدن نیروهای اوکراینی در مناطق تحت کنترل روسیه را با عبور مخفیانه اسرائیل از کانال سوئز در طول جنگ یوم کیپور در سال 1973 مقایسه کرده اند که به این کشور اجازه داد تا در آن نبرد با همسایگان عرب خود، جریان را تغییر دهد.

در همین حال، در اطراف خرسون، تا 20000 سرباز از مسکو در حال دفاع از یک شهر اشغالی هستند که اکنون به دلیل حملات اوکراینی به پل‌های پشت سر، تامین مجدد آن قطع شده است. این پل ها بر روی رودخانه دنیپرو نیز برای فرار روسیه ضروری است. نیروهای اوکراینی با قدرت در شهر پیشروی نمی‌کنند، اما ممکن است زمان در محاصره کیف باشد.

نوشتن به دانیل مایکلز در [email protected] و جیمز مارسون در [email protected]

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمام حقوق حفظ شده است 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما