اوکراین: برای پایان دادن به خصومت ها بر سر نیروگاه هسته ای زاپوریژیا به توافق فوری نیاز است

هفته های اخیر شاهد تشدید بمباران در بزرگ ترین تاسیسات هسته ای اروپا و اطراف آن بوده ایم.

نشست شورا به درخواست روسیه برگزار شد که نیروهایش از ماه مارس یا اندکی پس از آغاز جنگ، نیروگاه را اشغال کردند، در حالی که پرسنل اوکراینی به انجام عملیات خود در این سایت ادامه می دهند.

تهدید “خودکشی”

خانم دی کارلو با اشاره به درخواست های دبیرکل برای عقل سلیم، عقل و خویشتن داری و همچنین گفت و گو، نگرانی شدید سازمان ملل متحد را در مورد وضعیت وخیم تکرار کرد.

در این لحظه، دریافت آن ضروری است آنها تعهد دو طرف را برای توقف هرگونه فعالیت نظامی در اطراف کارخانه ابراز کردند و عملیات ایمن و ایمن مداوم خود را فعال کند. به تعبیر هشدار شدید دبیرکل، هرگونه آسیب احتمالی به زاپوریژیا مساوی با خودکشی است.

همه پرسنل و تجهیزات نظامی باید از نیروگاه خارج شوند و دیگر نیروها یا تجهیزات به سایت اعزام نشوند.

او گفت: «این تأسیسات نباید به عنوان بخشی از هیچ عملیات نظامی مورد استفاده قرار گیرد، و باید برای اطمینان از امنیت منطقه، در مورد یک محیط امن برای خلع سلاح توافق شود.

سازمان ملل متحد بار دیگر از طرفین خواسته است که دسترسی فوری، امن و بدون محدودیت را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم کنند.

آماده سازی ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی

رافائل ماریانو گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه درخواست خود را برای اعزام ماموریتی برای انجام فعالیت‌های اساسی ایمنی، امنیتی و پادمانی در سایت تجدید کرد.

خانم دی کارلو اظهار داشت که مقدمات در حال انجام است و آژانس در حال رایزنی فعال با همه طرف ها است تا ماموریت در اسرع وقت اعزام شود.

ما از اظهارات اخیر اوکراین و روسیه استقبال می کنیم و نشان می دهد از هدف آژانس برای ارسال یک ماموریت به ایستگاه حمایت کنیداین اولین سایت آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود که از ابتدای جنگ از این سایت بازدید می کند.”

سازمان ملل همچنین ارزیابی کرده است که از ظرفیت لجستیکی و امنیتی در اوکراین برای حمایت از هر گونه ماموریت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از کیف برخوردار است، مشروط بر توافق اوکراین و روسیه.

ما باید در این مورد شفاف باشیم هرگونه آسیب احتمالی به کارخانه، یا هر تاسیسات هسته ای دیگر در اوکراین که منجر به یک حادثه هسته ای احتمالی شود عواقب ناگواری خواهد داشتخانم دی کارلو گفت، نه فقط برای اطراف، بلکه برای منطقه و فراتر از آن.

به همین ترتیب، هر گونه آسیبی که منجر به قطع شدن نیروگاه از شبکه برق اوکراین شود، پیامدهای انسانی فاجعه باری به خصوص با نزدیک شدن به فصل زمستان خواهد داشت. همانطور که دبیرکل توضیح داد، برق تولید شده در نیروگاه Zaporizhzhya متعلق به اوکراین است.

روسیه: فضای “سالم” در گیاهان

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در مذاکرات خود، حوادث بمباران ادعایی اوکراین در این ایستگاه را در این ماه بازگو کرد و این کشور را به “باج گیری هسته ای” متهم کرد.

او که از طریق یک مترجم صحبت می کرد، گفت: «این واقعیت که رژیم کیف به حمله به این ایستگاه ادامه می دهد، پیامد مستقیم رضایت جنایتکارانه حامیان غربی آن است.

وی افزود: علاوه بر این، از هرگونه فاجعه احتمالی در نیروگاه هسته‌ای تاکنون جلوگیری شده است «تنها به این دلیل که کار مشترک آرامی بین کارگران نیروگاه، آتش نشانی، پرسنل اورژانس و ارتش روسیه وجود دارد که به هر نحو ممکن به آنها کمک می‌کنند». این نشان می دهد که فضای کار سالمی در ایستگاه وجود دارد و کسی در آنجا به کسی ظلم نمی کند.»

حمایت از ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی

آقای نبنزیا در رابطه با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که روسیه از تلاش ها برای ارسال یک ماموریت به ایستگاه “از روز اول” حمایت کرده و قبلاً با اعزام یک ماموریت در ژوئن موافقت کرده است.

وی گفت: انتظار داریم که ماموریت پرواز آژانس در آینده بسیار نزدیک انجام شود و کارشناسان آژانس وضعیت واقعی را در ایستگاه تایید کنند.

سفیر سخنان خود را با صحبت در مورد انفجار خودروی بمب گذاری شده در مسکو در روز شنبه که باعث کشته شدن داریا دوگینا، مفسر سیاسی و دختر یکی از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه شد، پایان داد.

وی گفت که مقامات روسیه در حال بررسی این حادثه هستند و “نتیجه گیری اولیه این است که این جنایت شنیع توسط سرویس های ویژه اوکراین سازماندهی شده است.”

او از شورا و رهبری سازمان ملل خواست، به گفته خود، “جنایت دیگری توسط رژیم کیف را محکوم کنند.”

اوکراین اتهامات بمب گذاری را رد می کند

سرگئی کیسلیتی، سفیر اوکراین، ادعاهای روسیه مبنی بر بمباران تاسیسات هسته‌ای این کشور توسط کشورش را رد کرد.

او گفت: “هیچ کس حداقل آگاهانه نمی تواند تصور کند که اوکراین یک نیروگاه هسته ای را در معرض خطر فاجعه هسته ای و در قلمرو خود هدف قرار دهد.”

آقای کیسلسی به شورا اطلاع داد که وزیر امور خارجه اوکراین به آژانس در رابطه با این ماموریت پاسخ داده است.

او گفت که پیشنهاد سفر مطابق با قوانین ملی است و “به طور کلی قابل قبول است”. با این حال، ترتیبات بیشتری باید بر اساس شرایط امنیتی، برنامه های مسیر تفصیلی گزارش شده و سایر جنبه های لجستیکی انجام شود.

حضور دائمی آژانس بین المللی انرژی اتمی

وی گفت: “ما همچنان معتقدیم که اثربخشی این ماموریت را می توان با ادغام مولفه های نظامی و سیاسی که توسط تخصص سازمان ملل پشتیبانی می شود افزایش داد.”

با توجه به گستردگی چالش‌ها و تهدیدات کنونی، ما همچنین از آژانس خواسته‌ایم تا حضور دائمی کارشناسان خود در ZNPP را تا زمانی که مقامات مربوطه اوکراین کنترل کامل این تاسیسات هسته‌ای را به دست گیرند، در نظر بگیرد.

سفیر بر اهمیت این وظیفه که به درخواست اوکراین انجام می شود، تاکید کرد.

اشغالگران به برخی از گروگان ها آموزش دادند که چه چیزی را به آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان دهند و چه چیزی را نشان دهند. به همین دلیل است که واقعاً مهم است که کار را به گونه ای انجام دهیم که به جامعه بین المللی اجازه دهیم وضعیت واقعی را ببیند و نه اجرای تئاتر روسی.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم