اوکراین: مجمع عمومی سازمان ملل از روسیه خواست تا مسیر خود را در مورد “تلاش غیرقانونی الحاق” تغییر دهد.

نتایج به نفع ۱۴۳ کشور عضو، ۵ کشور مخالف و ۳۵ کشور ممتنع به دست آمد. کشورهایی که رای منفی دادند بلاروس، جمهوری دموکراتیک خلق کره، نیکاراگوئه، روسیه و سوریه هستند.

اکثریت کسانی که رای ممتنع دادند، کشورهای آفریقایی به همراه چین و هند بودند.

قطعنامه “دفاع از اصول” منشور سازمان ملل نشان می دهد که مناطق دونتسک، خرسون، لوهانسک و زاپوریژیا در نتیجه تجاوز به طور موقت توسط روسیه اشغال شده و در نتیجه تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال سیاسی اوکراین نقض می شود.

مجمع عمومی به طور خودکار قطعنامه را برای بحث تصویب کرد که ناشی از وتوی روسیه در شورای امنیت در مورد تلاش برای الحاق آن بود.

برگشت فوری

قطعنامه ای که اکنون در مجمع به تصویب رسیده است از همه کشورها، سازمان ملل متحد و سازمان های بین المللی می خواهد که هیچ یک از درخواست های الحاق روسیه را به رسمیت نشناسند و خواستار لغو فوری اعلامیه الحاق روسیه است.

این قطعنامه از تلاش‌های مستمر دبیرکل و کشورهای عضو برای تنش زدایی از وضعیت کنونی در جستجوی صلح از طریق گفتگو، مذاکره و میانجی‌گری استقبال می‌کند و «حمایت قوی خود را ابراز می‌کند».

بحث بر سر قطعنامه اوکراین روز دوشنبه آغاز شد و چاپا کروسی رئیس مجمع عمومی به نماینده ترین نهاد مشورتی جهان گفت که منشور سازمان ملل، دبیر کل و خود مجمع کاملا واضح هستند – حمله به روسیه، تلاش برای الحاق اوکراین. زمین به زور “غیر قانونی” است.

بمباران مناطق غیرنظامی

از صبح روز دوشنبه، روسیه در واکنش به بمباران پل کریمه توسط روسیه در روز شنبه، ده‌ها موشک به مناطق غیرنظامی در چندین شهر اوکراین شلیک کرده است که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشته است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که این حمله “یک تشدید غیرقابل قبول دیگر” در تهاجم روسیه به همسایه خود در 24 فوریه است.

آقای کوروسی در ابتدای مناظره روز دوشنبه گفت: “وقتی دیدن تصاویر شهرهای ویران و اجساد پراکنده به یک امر عادی تبدیل می شود، انسانیت خود را از دست می دهیم… ما باید یک راه حل سیاسی بر اساس منشور سازمان ملل پیدا کنیم. و حقوق بین الملل.”

رد رای مخفی

بحث با رای گیری رویه ای در مورد اقدامی که روسیه به آن اشاره کرده بود آغاز شد و پیشنهاد داد که پیش نویس قطعنامه اوکراینی مورد بحث باید با رای مخفی و نه با رای گیری آشکار ثبت شده رای گیری شود.

طرح آلبانی با 107 رای موافق، 13 رای مخالف و 39 رای ممتنع دریافت کرد و نماینده این کشور مدعی شد که اگر قرار باشد در مورد چنین موضوع اصلی صلح و امنیت به طور مخفی رای داده شود، “سابقه خطرناکی” ایجاد خواهد شد.

دیدگاهی گسترده از از سرگیری یازدهمین نشست فوق العاده ویژه مجمع عمومی درباره اوکراین.

دیدگاهی گسترده از از سرگیری یازدهمین نشست فوق العاده ویژه مجمع عمومی درباره اوکراین.

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما