اوکراین: چشم انداز پایان دادن به جنگ، علیرغم توافق “تشویق” غلات، تاریک به نظر می رسد

رزماری دی کارلو، هماهنگ‌کننده امور سیاسی سازمان ملل متحد، به سفیران توضیح داد که توافق اخیر در مورد ازسرگیری صادرات غلات از طریق دریای سیاه را چراغ روشنی در مناقشه دانست، هرچند که چشم‌انداز تیره صلح را تصدیق کرد.

توافقنامه غلات نشانه ای از امکان گفتگو بین طرفین است خانم دی کارلو، معاون دبیرکل در امور سیاسی و ایجاد صلح گفت: «در جستجوی کاهش رنج بشر».

وی افزود: سازمان ملل تمام تلاش خود را برای حمایت از اجرای توافقنامه ای که هفته گذشته در ترکیه امضا شد، انجام می دهد.

تلاش های دیپلماتیک لازم است

خانم دی کارلو گفت که تأثیر جنگ در سطح جهانی “کاملاً واضح است” و خاطرنشان کرد که هر چه جنگ طولانی‌تر شود، عواقب آن آشکارتر خواهد شد، به ویژه با شروع زمستان.

علی‌رغم پیشرفت‌های دلگرم‌کننده در زمینه غلات و کود، ما عمیقا نگران فقدان چشم‌اندازی برای تغییر به سوی از سرگیری معنادار تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ هستیم.او به هیئت مدیره گفت.

لفاظی های تشدید تنش از هر طرف، از جمله گسترش درگیری از نظر جغرافیایی یا انکار دولت اوکراین، با روح سازنده ای که در استانبول به وجود آمد مطابقت ندارد.


آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل (چپ) و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مراسم امضای ابتکار غلات دریای سیاه در استانبول، ترکیه.

مرکز رسانه در آنکارا / لونت کولو

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل (چپ) و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مراسم امضای ابتکار غلات دریای سیاه در استانبول، ترکیه.

حملات همچنان ادامه دارد

خانم دی کارلو گفت که از آخرین جلسه توجیهی او در اواخر ژوئن، حملات مرگبار نیروهای روسی بی وقفه ادامه داشته است و بسیاری از شهرها و شهرهای اوکراین را به ویرانه تبدیل کرده است.

تعداد غیرنظامیان کشته، زخمی و یا معلول نیز افزایش یافته است. به گفته دفتر حقوق بشر سازمان ملل، OHCHR، تا روز چهارشنبه، 12272 غیرنظامی تلفات داشته اند، از جمله 5237 کشته.

این نشان دهنده حداقل 1641 تلفات غیرنظامی جدید از زمان آخرین جلسه توجیهی است: 506 کشته و 1135 زخمی. این اعداد بر اساس حوادث تأیید شده است. آراعداد واقعی بسیار بیشتر است،او گفت.

تهدید زمستانی

خانم دی کارلو همچنین درباره تلاش‌های گزارش‌شده برای تغییر ساختارهای اداری در محل، از جمله، هشدار داد تلاش برای معرفی نهادهای حاکم محلی به مناطق تحت کنترل روسیهکه باعث نگرانی جدی در مورد پیامدهای سیاسی جنگ می شود.

از آنجایی که درگیری وارد مرحله طولانی‌مدت می‌شود، توجه به طور فزاینده‌ای به تأثیرات انسانی، بازیابی، بازسازی و تأثیرات اجتماعی و اقتصادی بلندمدت آن معطوف می‌شود. با نزدیک شدن به تابستان، نیاز به برنامه‌ریزی برای زمستان نیز ضروری است.»

متأسفانه گفتگوی سیاسی این کار را انجام داد عملا متوقف شد مردم را ترک کنید بدون امید به اینکه صلح به زودی فرا خواهد رسید. ”

آژانس های سازمان ملل همچنین به مستندسازی آسیب ها و تخریب زیرساخت های غیرنظامی مانند خانه ها، مدارس و تأسیسات مراقبت های بهداشتی ادامه می دهند.

او گفت که تاثیر آن بر بخش بهداشت “به ویژه نگران کننده” است، همانطور که اتفاق افتاد 414 حمله تا کنوناین امر منجر به کشته شدن 85 نفر و مجروح شدن 100 نفر شد.

او گفت: «این شامل 350 حمله به تأسیسات در مناطق درگیری است که به طور متوسط ​​316,000 بیمار در ماه درمان می‌شوند.

به میلیون ها نفر کمک کنید

از آغاز جنگ، سازمان ملل متحد و شرکای بشردوستانه به برخی از آنها کمک کرده اند 11 میلیون نفر، از جمله در قالب کمک های غذایی و معیشتی، خدمات حفاظتی، مین زدایی و دسترسی به آب سالم و بهداشت.

نزدیک به شش میلیون پناهنده اوکراینی در سراسر اروپا سرپناه پیدا کرده اند. از زمان آغاز جنگ در 24 فوریه، تعداد گذرگاه های مرزی از اوکراین به بیش از 9.5 میلیون رسیده است، در حالی که تعداد گذرگاه ها به اوکراین به 3.8 میلیون رسیده است.

خانم دی کارلو گفت: “ما نگران این هستیم که زمستان، دستیابی به سرپناه و مراقبت های بهداشتی را برای آوارگان یا جامعه عودت کننده دشوار کند.”


پسر 12 ساله ای برای اولین بار پس از اصابت ترکش به مادرش در بیمارستان به ملاقات او رفت.

© یونیسف / اشلی گیلبرتسون هفتم

پسر 12 ساله ای برای اولین بار پس از اصابت ترکش به مادرش در بیمارستان به ملاقات او رفت.

اثرات بر زنان

او همچنین به تأثیر خاص جنگ بر زنان و دختران، به ویژه در زمینه هایی مانند امنیت غذایی و سلامت، توجه کرد.

دسترسی زنان به خدمات بهداشتی، از جمله سلامت جنسی و باروری، و همچنین دسترسی به مراقبت های بهداشتی برای نوزادان و کودکان به سرعت رو به وخامت است. آنها همچنین در حال حاضر تا حد زیادی مسئول آموزش در خانه هستند، جایی که دسترسی به آموزش به شدت به دلیل تهدید مداوم بمباران با مشکل مواجه شده است.

علاوه بر این، زنان در اوکراین با آن روبرو هستند افزایش قابل توجه ایمنی و حفاظت او اضافه کرد.

«حوادث خشونت مبتنی بر جنسیت، از جمله ادعاهای خشونت جنسی در درگیری، افزایش یافته است، اما خدمات به طور کامل به بازماندگان ارائه نمی شود. همچنین ممکن است بسیاری از قربانیان و بازماندگان در حال حاضر قادر به گزارش موارد خود نباشند.»

خانم دی کارلو تاکید کرد که به همین دلایل خاص است که زنان باید در بحث‌ها و ابتکارات برای شکل دادن به آینده کشور، از جمله مذاکرات صلح، تلاش‌های بازیابی، صلح‌سازی و تلاش‌های پاسخگویی، شرکت‌کنندگان معنادار باشند.

امید به حمل و نقل غلات

اوسنات لوبرانی، مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل در اوکراین، روز جمعه به همراه ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور و سفرای کشورهای گروه هفت، در شهر بندری اودسا حضور داشتند.

این هفته شاهد آغاز فرآیندی تحت توافقنامه صادرات غلات بودیم که به نام مرکز هماهنگی مشترک (JCC) شناخته می شود، که کشتی های حمل غلات و همچنین مواد غذایی و کودهای مرتبط را از اودسا و دو بندر دیگر در امتداد دریای سیاه نظارت خواهد کرد.

مرکز هماهنگی مشترک شامل نمایندگانی از اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل است.

خانم لوبرانی نوشت که “در مورد حرکت کشتی ها بسیار خوش بین است تقریباحمل غلات و مواد غذایی بسیار مورد نیاز از اوکراین به کشورهایی که بیشترین نیاز را دارند.

وی افزود که مفتخر است که با رئیس جمهور زلنسکی صحبت کرده و بر حمایت مستمر سازمان ملل از اوکراین تاکید کند.

این دیدار در آخرین روز خانم لوبرانی به عنوان هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد و هماهنگ کننده امور بشردوستانه برای اوکراین انجام شد. جانشین او، دنیس براون، از روز شنبه مسئولیت را بر عهده خواهد گرفت.

کارکنان بشردوستانه خواستار دسترسی بیشتر هستند

یک مقام بشردوستانه سازمان ملل روز جمعه در کیف پایتخت گفت که راه اندازی مرکز هماهنگی مشترک (JCC) نمونه ای از تأثیر جامعه بین المللی بر تغییرات حتی در بحبوحه جنگ در اوکراین است.

ساویانو آبرو از دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، OCHA، در میان نمایندگان شش آژانس سازمان ملل بود که به خبرنگاران در مورد عملیات جاری خود برای کمک به میلیون‌ها نفر در داخل و خارج از اوکراین که زندگی‌شان بر اثر درگیری ریشه‌کن شده است، توضیح داد.

او گفت: «اگرچه توجه جهان به جای دیگری معطوف است، اما وضعیت کشور تا تغییر فاصله دارد.

در حالی که کمک های بشردوستانه تاکنون به 11 میلیون نفر کمک کرده است، او گفت: “ما می دانیم که این کافی نیست.”

آقای آبرو گزارش می دهد که از آغاز تهاجم روسیه، امدادگران قادر به ارسال اقلام امدادی به مناطق خارج از کنترل دولت نبوده اند.

وی بر الزام اجازه عبور رایگان و ایمن بشردوستانه برای همه نیازمندان تاکید کرد.

این هفته دیدیم وقتی اراده وجود داشته باشد، همه چیز می تواند تغییر کندآقای آبرو با اشاره به راه اندازی JCC گفت.

اکنون ما باید یک گام دیگر به جلو برداریم و اطمینان حاصل کنید که هیچ کس در اینجا در اوکراین عقب نمانده است. ما به طرفین نیاز داریم که به آرامی در مورد دسترسی بشردوستانه به تمام مناطق اوکراین به توافق برسند تا بتوانیم جانها را نجات دهیم و رنج مردمی را که این پنج ماه جنگ را تحمل کرده‌اند کاهش دهیم.»

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما