اوکراین: گوترش از خروج اولین کشتی غلات برای کمک به کاهش بحران غذایی استقبال کرد

کشتی رازونی، حامل محموله ای 26527 تنی ذرت، اولین کشتی باری بود که از 26 فوریه، تنها چند روز پس از آغاز تهاجم روسیه، بندر اوکراین را در دریای سیاه ترک کرد. این کشور عازم بندر طرابلس در دریای مدیترانه در لبنان است.

ضرورت بشردوستانه

در بیانیه ای که سخنگوی وی، دبیرکل سازمان ملل متحد منتشر کرد آنتونیو گوترش گفته است تضمین دسترسی به غلات و مواد غذایی موجود به بازارهای جهانی یک ضرورت بشردوستانه است.. “

این قرارداد که آقای گوترش در زمان امضای آن در شهر استانبول ترکیه در 22 ژوئیه آن را “چشمه امید” نامید، “دستاورد جمعی” مرکز هماهنگی مشترک تازه تاسیس یا JCC است که در استانبول راه اندازی شده است. تحت نظارت سازمان ملل متحد، از نمایندگان سه دولت امضا کننده این قرارداد، که رسماً به عنوان ابتکار غلات دریای سیاه شناخته می شود، پذیرفته شد.

کمیته هماهنگی مشترک در بیانیه‌ای اعلام کرد که با مختصات و محدودیت‌های مشخصی که آن را توصیف می‌کند، موافق است. یک خط دریایی ایمن بشردوستانه، “و این جزئیات مطابق با رویه های ناوبری بین المللی اعلام شد.”

JCC دارد این سازمان از همه شرکت کنندگان خود خواسته است که این تصمیم را به ارتش و سایر مقامات مربوطه اطلاع دهند تا از عبور ایمن کشتی اطمینان حاصل کنند. “

این طرح همچنین راه را برای دسترسی مواد غذایی و کودهای روسیه به بازارهای جهانی هموار می‌کند، که امید است همه این موارد به کاهش افزایش قیمت مواد غذایی در سراسر جهان کمک کند و از چشم‌انداز گرسنگی میلیون‌ها نفر در ماه‌های آینده جلوگیری کند.

از زمانی که قرارداد امضا شد، طرفین درگیر شدند “ما بی وقفه کار کرده ایم” برای شروع فرآیند حمل و نقل غلات و غلات از بنادر اوکراین در دریای سیاه.

“اول از بسیاری”

دبیرکل به تلاش‌های آنها درود می‌فرستد و از رهبری ترکیه تشکر می‌کند.» در بیانیه بلافاصله پس از خروج کشتی از بندر آمده است.

دبیرکل امیدوار است که این اولین کشتی از بسیاری از کشتی های تجاری باشد که مطابق با ابتکار عمل می کنند. امضا، و این را خواهد آورد ثبات و تسکین بسیار مورد نیاز برای امنیت غذایی جهانی به‌ویژه در شکننده‌ترین شرایط بشردوستانه.»

این بیانیه می افزاید که آژانس غذای اضطراری سازمان ملل، برنامه جهانی غذا، یکی از مشتریان عمده غلات و غلات اوکراینی، در حال برنامه ریزی برای خرید، بارگیری و ارسال بسته اولیه است. 30000 تن گندم از اوکراین در کشتی اجاره ای سازمان ملل.

ما به صلح پایدار امیدواریم

آقای گوترش خطاب به خبرنگاران در مقر سازمان ملل در نیویورک در مورد این محموله گفت که کشتی با دو کالای کم عرضه بارگیری شده است، “ذرت و امید”.

مردمی که در آستانه گرسنگی هستند برای بقای خود به این توافقات نیاز دارند تا موفق شوند. کشورهایی که در آستانه ورشکستگی قرار دارند به این توافقات برای موفقیت نیاز دارند تا اقتصاد خود را زنده نگه دارند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که در حالی که “جنگ غم انگیز ادامه دارد”، سازمان ملل هر روز به کار خود ادامه می دهد تا “به مردم اوکراین و کسانی که از اثرات درگیری در سراسر جهان رنج می برند، کمک کند”.

او گفت جنگ باید پایان یابد و صلح باید مطابق با منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی برقرار شود.

امیدوارم اخبار امروز گامی به سوی این هدف برای مردم اوکراین و فدراسیون روسیه و برای جهان باشد.»

کشتی چارتر WFP

سخنران رسمی استفان دوجاریک گفت که جزئیات بیشتری از برنامه جهانی غذا در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

بر اساس گزارش های خبری، مقامات ترکیه به صراحت اعلام کرده اند که محموله های غلات بیشتری در هفته های آینده برنامه ریزی شده است و بسیاری از پروازها باید با خیال راحت و موفقیت آمیز انجام شوند تا منابع غذایی بسیار مورد نیاز برای ایجاد تغییر ایجاد شود.

بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، اوکراین و روسیه نزدیک به یک سوم واردات جهانی گندم را به خود اختصاص می دهند و سالانه بیش از 45 میلیون تن گندم را به کشورها عرضه می کنند.

ابتکار غلات مقادیر زیادی صادرات از اودسا، چرنومورسک و یوژنی را امکان پذیر می کند. تیم‌های بازرسی بارگیری غلات را در بنادر نظارت خواهند کرد و کشتی‌های خلبان اوکراینی کشتی‌ها را از طریق دریای سیاه هدایت می‌کنند و پس از آن کشتی‌ها را از تنگه بسفر عبور می‌کنند و از استانبول می‌گذرند و در امتداد یک کریدور توافق شده خواهند رفت.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما