اوکراین: «یکپارچگی فیزیکی» نیروگاه اتمی زاپوریژیا «چندین بار نقض شد»

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل، روز پنجشنبه پس از بازدید وی و کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا، که در هفته‌های اخیر شاهد بمباران‌های مکرر بوده است، صحبت می‌کرد.

«بدیهی است که گیاه و سلامت فیزیکی کارخانه بارها نقض شده است. [Whether] تصادفی [or deliberately]ما مواردی برای امتیاز دهی به آن نداریم. اما این واقعیتی است که باید بدانیم و این چیزی است که نمی توان ادامه داد.او به خبرنگاران گفت.

هر کجا که هستید، هر کجا ایستاده اید، هر چه در مورد این جنگ فکر می کنید، این چیزی است که نمی تواند اتفاق بیفتد و به همین دلیل است که ما سعی می کنیم مکانیسم های خاصی را در نظر بگیریم و افراد خود را در آنجا داشته باشیم تا تلاش کنیم در مکان بهتری شرکت کنیم. ”

نیروگاه Zaporizhzhia شامل شش راکتور از 15 رآکتور هسته ای اوکراین است.

از هفته های اول جنگ در اوکراین که اکنون در هفتمین ماه خود می گذرد، توسط نیروهای روسیه اشغال شده است.

دو طرف دیگر متهم به بمب گذاری در کارخانه بودند.

وجود را حفظ کند

هیئتی از کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سرانجام پس از ماه‌ها مذاکره دیپلماتیک روز پنجشنبه به آنجا رسیدند.

در ویدئویی که در آن روز در حساب رسمی توییتر خود منتشر شد، آقای گروسی گزارش داد که کارشناسان بازدید اولیه از کارخانه را به پایان رسانده اند، اگرچه هنوز کارهای بیشتری باید انجام شود.

او گفت: «تیم من می ماند و مهمتر از همه، ما در حال ایجاد یک وجود مستمر هستیم از آژانس بین المللی انرژی اتمی اینجا.”


رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی (نفر دوم از چپ) و یک تیم ماموریت کارشناسی آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد نیروگاه هسته ای Zaporizhzhya در اوکراین می شوند.

© آژانس بین المللی انرژی اتمی

رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی (نفر دوم از چپ) و یک تیم ماموریت کارشناسی آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد نیروگاه هسته ای Zaporizhzhya در اوکراین می شوند.

این ماموریت 14 نفره روز دوشنبه از وین به عنوان بخشی از تلاش ها برای اطمینان از ایمنی و امنیت هسته ای در نیروگاه، انجام فعالیت های حفاظتی حیاتی و ارزیابی شرایط کاری پرسنل اوکراینی در آنجا مستقر شد.

گلوله باران مجدد هفته گذشته منطقه به اصطلاح دو ساختمان این نیروگاه را که در حدود 100 متری ساختمان های راکتور قرار دارد و همچنین منطقه پل را هدف قرار داد.

“کد قرمز”

در یک کنفرانس مطبوعاتی عصر جمعه، آقای گروسی پس از بازگشت به وین، محل اقامت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که کد رنگی درجه خطر در ایستگاه به معنای “نماد بزرگی به رنگ قرمز” است.

چرا قرمز بزرگ است؟ ما شاهد فعالیت نظامی در اطراف کارخانه بودیم و من می‌توانستم سوراخ/گلوله‌ها را روی ساختمان‌ها و تیمم ببینم.به این معنی که یکپارچگی فیزیکی تأسیسات نه یک بار بلکه چندین بار نقض شده است.»

وقتی صحبت از سیستم ایمنی و امنیتی می شود، “که کاملاً کاربردی است، ما آن را به رنگ زرد رتبه بندی می کنیم زیرا برخی یا بیشتر آنها کار می کننداو در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت: «این نسبتا خوب کار می کرد، اما وقفه هایی وجود داشت.

‘راه زندگی’

در مورد شرایط عملیاتی، جایی که اوکراینی‌ها و روس‌ها در عملیات نیروگاه مشترک هستند، “ما همه را به یک دلیل قرمز نمی‌دانیم، اینکه کارخانه به کار خود ادامه می‌دهد و یک “راه موقت” حرفه‌ای وجود دارد …آنها با هم کار می کنند و کارخانه، ظاهراً به این دلیل که کار می کرد – دو واحد، حتی امروز، هنوز در حال کار هستند، از جمله واحد شماره 5.که دو روز پیش جم شده بود و الان دوباره کار می کند.»

وی گفت که زاپوریژژیا، بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا، نیز باید به عنوان یک مرکز صنعتی بزرگ دیده شود، همانطور که در هر تاسیسات صنعتی، شما به قطعات یدکی نیاز دارید. چیزهایی وجود دارد که باید جایگزین شوند و غیره. با توجه به ناهنجاری جنگ، زنجیره های لجستیکی به وضوح متناوب هستند.

سازمان جهانی بهداشت آمبولانس به اوکراین اهدا می کند

در همین حال، سازمان جهانی بهداشت در بحبوحه حملات مداوم به خدمات بهداشتی این کشور، 11 اولین آمبولانس را به اوکراین تحویل داده است.

این خودروها به بخش خدمات فوریت های پزشکی در لویو تحویل داده می شوند و سپس در سراسر اوکراین توزیع می شوند.

این کمک‌ها از طریق حمایت صندوق مرکزی واکنش اضطراری سازمان ملل متحد (CERF) انجام شد، که تضمین می‌کند کمک‌های بشردوستانه فوری به افرادی که در بحران‌ها گرفتار شده‌اند می‌رسد.


وزیر بهداشت اوکراین، ویکتور لیاشکو (سمت چپ) کلید یازده آمبولانس را از یارنو هابیشت، نماینده سازمان جهانی بهداشت در اوکراین دریافت می کند.

© سازمان بهداشت جهانی / ویکتور موسکالیوک

وزیر بهداشت اوکراین، ویکتور لیاشکو (سمت چپ) کلید یازده آمبولانس را از یارنو هابیشت، نماینده سازمان جهانی بهداشت در اوکراین دریافت می کند.

حمل و نقل به موقع جان انسان ها را نجات می دهد

دکتر Jarno Habicht، نماینده WHO در اوکراین، گفت: «این آمبولانس‌ها جان انسان‌ها را نجات می‌دهند و در حصول اطمینان از اینکه دسترسی به موقع به مراقبت‌های اورژانسی در طول جنگ افزایش یافته و حفظ می‌شود، پیش می‌روند.»

او در یک مراسم تحویل در کنار وزیر بهداشت اوکراین، دکتر ویکتور لیاشکو، صحبت می کرد و تاکید کرد که حمایت بین المللی ابزار قدرتمندی برای حفظ سیستم پزشکی کشور در طول جنگ است.

وی گفت: کارکنان اورژانس اولین کسانی هستند که در محل حاضر می شوند و هر کاری که می توانند برای نجات جان مردم انجام می دهند.

به لطف آمبولانس‌های مدرن، کارکنان مراقبت‌های بهداشتی نه تنها انتقال به‌موقع مجروحان یا بیماران بدحال را از صحنه تصادف به مرکز پزشکی فراهم می‌کنند، بلکه وضعیت آنها را در حین حمل و نقل نیز تثبیت می‌کنند.»

سازمان بهداشت جهانی و شرکای آن اهدا کردند بیش از 30 آمبولانس به وزارت بهداشت اوکراین از زمان آغاز جنگ در 24 فوریه، با تحویل بیشتر در اواخر سال.

این آژانس همچنین بیش از 1300 تن تجهیزات پزشکی حیاتی از جمله ژنراتورهای برق، منابع اکسیژن برای تجهیزات پزشکی و داروهای کمک به درمان بیماری‌های غیرواگیر را به کشور تحویل داده است.

حمایت زمستانی از گروه های آسیب پذیر

همچنین در روز جمعه:

صندوق بشردوستانه سازمان ملل متحد 70 میلیون دلار برای شروع کمک های زمستانی و رفع نیازهای افراد دارای معلولیت، سالمندان و زنان آسیب پذیر در اوکراین اختصاص داده است.

اری کانکو، سخنگوی سازمان ملل در گفتگو با خبرنگاران در نیویورک گفت: “این بزرگترین تخصیص واحد صندوق از زمان آغاز به کار آن در سال 2019 است. بودجه مستقیماً به سازمان های جامعه مدنی محلی و گروه های داوطلب در خط مقدم می رسد.”

این صندوق توسط دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، OCHA، مدیریت می شود.

118 میلیون دلار تا کنون در سال جاری برای کمک به پنج میلیون نفر در سراسر اوکراین با غذا، آب، سرپناه، مداخلات بهداشتی و حمایت آموزشی آزاد شده است.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما