او مجبور به ترک تحصیل شد، اما از تحصیل در افغانستان خودداری کرد

یک سال پس از به دست گرفتن قدرت توسط طالبان، مرسل الفاسی 17 ساله هنوز نمی تواند باور کند که نمی تواند به مدرسه برگردد. خانم سهی که یک دانش آموز فداکار بود – مانند همه دختران در سن دبیرستان – به دلیل قوانین تحمیل شده توسط رهبری واقعی کشور نتوانست به کلاس درس بازگردد.

«این درست نیست که برای ما تصمیم بگیرند و دستور بدهند با یک محرم برویم [a male companion]او با اشاره به سلسله دستورالعمل هایی که به طور مؤثر زنان و دختران را از مشارکت در زندگی عمومی منع می کرد، می گوید: «ما باید چهره خود را پنهان کنیم، به مدرسه نرویم.

آخرین باری که خانم سیحی مدرسه را از درون دید، زمانی بود که در امتحان نهایی صنف یازدهم در جولای 2021 شرکت کرد. یک ماه بعد، طالبان افغانستان را در نوردید و با سقوط کابل در 15 اوت به پایان رسید.

“دلم برای دوستانم، معلمانم و مدرسه ام تنگ شده است”

برخی از دوستان او توانستند افغانستان را ترک کنند و اکنون در خارج از کشور به تحصیل ادامه می دهند. “من واقعاً دلم برای دوستانم، معلمم و مدرسه ام تنگ شده است. مدرسه من جای خوبی بود اما اکنون نمی توانم به آنجا بروم.

رویاهای او برای پزشک شدن اکنون نامشخص است. اما امید او خاموش نخواهد شد. خانم سیحی برای اینکه وقت خود را پر کند و همچنان احساس سازنده کند، به شبکه مربیان همسالان جوان (Y-PEER)، یک ابتکار منطقه ای تحت رهبری جوانان که توسط آژانس بهداشت باروری سازمان ملل متحد، UNFPA حمایت می شود، پیوست.

Y-PEER بر ایجاد مهارت های زندگی جوانان برای رویارویی با چالش هایی که با آن روبرو هستند تمرکز می کند. خانم سیحی در جولای گذشته به یک دوره آموزشی پیوست و اکنون یکی از 25 مربی Y-PEER در افغانستان است.

این آموزش چشمان او را به مسائل مختلفی که جوانان افغان روزانه با آن روبرو هستند باز کرد. او به عنوان یک زن جوان تحصیل کرده در شهر کابل، تعداد دخترانی را متوجه نمی شد، به ویژه دخترانی که در فقر و یا در مناطق دور افتاده زندگی می کنند و از تجربیات منفی مانند ازدواج زودهنگام و بارداری نوجوان رنج می برند.

افزایش بی سابقه فقر

افزایش بی سابقه فقر، ناشی از بحران اقتصادی که با بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان به وجود آمد، بحث های پیرامون این نگرانی ها را برجسته کرده است. از سر ناامیدی، بسیاری از خانواده‌ها به ازدواج دختران خردسال خود متوسل شده‌اند و مسئولیت مراقبت و حفاظت از آنها را کنار می‌گذارند.

غم انگیز است که چگونه یک کودک می تواند فرزند دیگری را به این دنیا بیاورد و بزرگ کند؟ خانم الفشایی اشاره می کند. “در زمان ما، ما فقط بچه هستیم. باید درس بخوانیم و به چیزهای بزرگ بپردازیم. هنوز زمان ازدواج فرا نرسیده است.”

در انتظار عبور ابر تاریک

اگرچه تمایل خانم سهی برای تحصیل رسمی به مدت نامعلومی متوقف شده است، اما او معنا و هدف را در معلمی همتا برای دیگران می یابد.

او علاوه بر آموزش مضرات ازدواج زودهنگام و بارداری نوجوانان به جوانان، می تواند امید به آینده ای بهتر را در میان بگذارد.

او به صندوق جمعیت سازمان ملل گفت: «وقتی ابر تاریک بگذرد، صبح روشنی خواهیم دید.

“امیدوارم دخترهای کوچولو تسلیم نشوند. ترسیدن اشکالی ندارد، گریه کردن اشکالی ندارد، اما تسلیم شدن یک گزینه نیست. امیدوارم آنها به هر طریقی که می توانند به یادگیری ادامه دهند. انشاالله شاید کسی به ما کمک کند، یا مدارس درهای خود را باز خواهند کرد.” “صبح روشن ما خواهد آمد.”

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما