اپل با پرداخت 50 میلیون دلار به دلیل شکایت از صفحه کلید پروانه موافقت کرد

اپل روز دوشنبه با پرداخت 50 میلیون دلار در یک دعوی حقوقی در مورد صفحه کلیدهای به اصطلاح پروانه ای موافقت کرد که بخشی از برخی از لپ تاپ های مک بوک است که بسیاری از کاربران را از ناامیدی ناشی از شکستن کلیدها در تایپ کردن عصبانی کرده است.

صفحه‌کلید پروانه‌ای، یک مدل کرکی برای ارائه دقت بیشتر، در نهایت به اندازه بال‌های تکان‌دهنده موجودی که به دنبال شهد است، زیرک نیست. بسیاری از مشتریان از تکرار کلیک روی کاراکترها یا عدم نمایش آنها بر روی صفحه نمایش آنها شکایت کرده اند. برخی می‌گویند این دستگاه‌ها کلیدهایی دارند که به نظر می‌چسبند و به طور منظم پاسخ نمی‌دهند.

خرابی‌های تایپوگرافیک باعث یک شکایت دسته جمعی در سال 2018 شد که منجر به این شد که دوشنبه شب پس از چهار سال دعوای قضایی در بخش سان خوزه دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه شمالی کالیفرنیا، به نتیجه رسید. اپل گفت این توافق نشان دهنده اعتراف به اشتباه بودن آن نیست.

سایمون اس. گریل، وکیل شاکیان، قاضی دادگاه منطقه ای ایالات متحده، ادوارد جی.

گریل و استفان شوارتز، شاکی، در بیانیه‌ای گفتند: «شاکی‌ها خوشحال هستند که برای تأیید دادگاه یک توافقنامه 50 میلیون دلاری با اپل ارائه کنند که سال‌ها دعوای قضایی بر سر صفحه‌کلید پروانه‌ای مک‌بوک را حل و فصل می‌کند». خریداران مک بوک در سراسر کشور واجد شرایط شرکت هستند.

در نتیجه این توافق، اپل به زودی می‌تواند تنظیماتی را برای کاربران مک‌بوک که از سال 2015 تا 2019 لپ‌تاپ با صفحه‌کلید پروانه‌ای معیوب را تعمیر کرده‌اند، انجام دهد. مشتریان گفتند که این شرکت از نقص این مک‌بوک‌ها آگاه است. اپل در سال 2018 به مشتریانی که کیبوردهای معیوب داشتند تعمیرات رایگان ارائه کرد و سپس آنها را به تدریج حذف کرد.

این شرکت پرداخت هایی از 50 تا 395 دلار را به مشتریان آسیب دیده پیشنهاد کرد.

اسناد دادگاه می گوید که این دعوا نماینده خریدار حدود 15 میلیون کامپیوتر است.

اسناد دادگاه می گوید اپل “به شدت مسئولیت را رد می کند”. این شرکت به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

در این توافقنامه آمده است: «حل و فصل پیشنهادی این موضوع به منزله پذیرش گناه یا تخلف از هر نوع از سوی اپل نیست».

هر کسی در ایالات متحده که رفع مشکل صفحه کلید را برای مک بوک های خریداری شده از سال 2015 تا 2017، مک بوک پرو از سال 2016 تا 2019 و مک بوک ایرز از سال 2018 تا 2019 دریافت کرده است، می تواند سهمی از تسویه حساب را ادعا کند. این شرکت مشتریانی را در نظر خواهد گرفت که جایگزینی برای “تاپ کیبورد” – که شامل باتری، دستگاه اشاره‌گر حساس به لمس معروف به ترک‌پد، بلندگوها و صفحه‌کلید می‌شود – یا “keycap” که به حروف روی صفحه‌کلید اشاره دارد، در نظر خواهد گرفت.

اسناد دادگاه می‌گوید: «همه اعضای کلاس تسویه حساب که به اپل یا ارائه‌دهنده خدمات مجاز مراجعه کرده‌اند و ظرف چهار سال پس از تاریخ خرید رایانه کلاس خود، «حروف بزرگ» یا «جایگزینی کلید» دریافت کرده‌اند، واجد شرایط پرداخت نقدی هستند.

مشتریان بسته به میزان تعمیراتی که دستگاه هایشان در آن زمان دریافت کرده اند به یکی از سه گروه دسته بندی می شوند.

اسناد دادگاه می گوید که گروه اول شامل افرادی بود که دو یا چند کت و شلوار بزرگ داشتند. حداکثر 395 دلار پرداخت خواهد شد.

گروه دوم – کاربرانی که یک جایگزین عالی دریافت کردند که مشکلات آنها را حل نکرد – تا 125 دلار دریافت کردند. گروه سوم شامل افرادی است که درپوش کلید را تعویض کرده اند اما نه کل جعبه بالا را. آنها تا 50 دلار واجد شرایط خواهند بود.

اپل با بسیاری از مشتریان تماس خواهد گرفت، اما مردم همچنین می توانند ادعاهایی را با اسنادی که ثابت می کند تعمیرات انجام شده است، ارسال کنند.

اسناد دادگاه می گوید که شاکیان به نمایندگی از مصرف کنندگان قصد داشتند برای هر کدام تا 5000 دلار خسارت به عنوان پول تسویه حساب بدهند.

اپل در سال 2015 صفحه کلیدهای متزلزل را با “مک بوک کاملا جدید” خود معرفی کرد. پروانه مکانیسم سوئیچینگ جدیدی را نشان می داد که مانند بال هایی در زیر کلیدها گسترش می یافت، متفاوت از سوئیچ های رایج تر، ضخیم تر و قیچی شکل. صفحه کلید «34 درصد نازک‌تر» و «چهار برابر پایدارتر» نسبت به مدل قبلی قیچی توصیف شده است. اما به نظر می رسید که او مستعد جمع کردن گرد و غبار و رنج بردن از مشکلات دیگر است. به زودی شکایات مشتریان شروع شد.

در طول پنج سال آینده، اپل سعی کرد صفحه کلید را در مدل‌های به‌روزشده تغییر دهد، قبل از اینکه تا سال 2020 آن را به‌طور کامل کنار بگذارد، زمانی که همه لپ‌تاپ‌ها دارای صفحه کلید بازطراحی‌شده و کلیدهای قیچی با استقبال خوبی بودند.

عیسی خیمنز در تهیه گزارش ها مشارکت کنید.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما