اگر این علائم را دارید، بدن شما کمبود ویتامین C دارد

کمبود ویتامین C (ویتامین C) علائمی دارد که با شناسایی زودهنگام کمبود این ویتامین برطرف می شود. در این مقاله نشانه هایی از کمبود ویتامین C در بدن وجود دارد که البته بسته به شدت آن در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد.

به گزارش همشهری به نقل از مجله سیب، کمبود ویتامین C علائمی دارد که با شناسایی زودهنگام کمبود ویتامین C برطرف می شود. بسته به شدت و مدت کمبود، اثرات کمبود ویتامین C می تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد و شامل یک یا همه موارد زیر باشد:

تغییرات پوستی

ویتامین C در تولید کلاژن، پروتئین ساختاری مهم در پوست، مو، مفاصل، استخوان ها و رگ های خونی نقش دارد. اگر سطح ویتامین C پایین باشد، کراتوز پیلاریس ممکن است ایجاد شود، یک بیماری پوستی که در آن پوست زبر می‌شود و پوست مرغ نامیده می‌شود.

پوست سالم حاوی مقادیر زیادی ویتامین C است که از پوست در برابر آسیب های اکسیداتیو مانند نور خورشید یا آلاینده ها محافظت می کند. کمبود ویتامین C می تواند باعث خشکی پوست و چین و چروک شود.

یکی دیگر از اثرات کمبود ویتامین C بر روی پوست، سهولت کبودی پوست است. زیرا کمبود ویتامین C منجر به کمبود کلاژن و ضعف دیواره عروق خونی می شود که منجر به پارگی آسان رگ می شود. این وضعیت یکی از اولین علائم آشکار کمبود ویتامین C است.

یکی دیگر از اثرات کمبود این ویتامین بر روی پوست، کندی بهبود زخم است. زیرا کمبود ویتامین C باعث اختلال در تولید بافت های جدید می شود. این وضعیت نشانه پیشرفته کمبود ویتامین است.

ریزش مو

موها در حالت طبیعی هر ماه چند سانتی متر رشد می کنند. یکی از عوارض کمبود ویتامین C، عدم تعادل در ساختار مو است که منجر به خم شدن، پیچش مو و حالت پنبه ای آن می شود. در این حالت موها اغلب نمی توانند برای مدت طولانی رشد کرده و رشد کنند و امکان شکستن و ریزش دارند. این وضعیت پس از یک ماه درمان برطرف می شود.

یکی دیگر از اثرات کمبود ویتامین C بر روی مو این است که فولیکول های مو قرمز روشن می شوند. در این حالت رگ های خونی ریز اطراف فولیکول های مو شکسته می شوند و باعث ایجاد لکه های قرمز براق ریز در اطراف فولیکول های مو می شوند که یکی از عوارض کمبود شدید ویتامین C است. این وضعیت پس از دو هفته درمان برطرف می شود.

تغییرات در ناخن

کمبود ویتامین C همچنین می تواند ساختار ناخن را مختل کند و در نتیجه ناخن های قاشقی شکل نازک و شکننده هستند. در این حالت ممکن است به دلیل خونریزی از رگ های نازک، لکه ها یا رگه های قرمز روی ناخن وجود داشته باشد. برخلاف دو حالت دیگر، تغییرات ناخن در کمبود ویتامین C قابل تشخیص نیست.

تغییرات در مفاصل، استخوان ها و دندان ها

کمبود ویتامین C اغلب باعث درد شدید مفاصل می شود. در موارد شدید، خونریزی مفصل رخ می دهد و باعث تورم دردناک می شود. ویتامین C برای تشکیل استخوان مهم است و کمبود آن می تواند خطر ایجاد استخوان های ضعیف و شکننده را افزایش دهد.

کمبود ویتامین C همچنین می‌تواند منجر به خونریزی لثه‌ها، به دلیل ضعیف شدن دیواره رگ‌های خونی و به دلیل از هم گسیختگی بافت لثه شود. اگر این وضعیت بدتر شود، ممکن است باعث از دست دادن دندان نیز شود.

سیستم ایمنی ضعیف

مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین C در بسیاری از سلول‌های ایمنی ذخیره می‌شود و به آن سلول‌ها در روند حذف پاتوژن‌ها کمک می‌کند.

کمبود ویتامین C سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و خطر ابتلا به عفونت های شدید مانند ذات الریه را افزایش می دهد. افراد مبتلا به اسکوربوت در صورت عدم درمان، در نهایت به دلیل ضعف شدید سیستم ایمنی بدن به دلیل عفونت های مختلف جان خود را از دست می دهند.

کم خونی فقر آهن طولانی مدت

از آهن برای ساخت سلول های خونی استفاده می شود و در صورت کمبود آهن، کم خونی ناشی از فقر آهن رخ می دهد. ویتامین C برای جذب آهن برخی غذاها ضروری است و در صورت کمبود ویتامین C، احتمال بروز کم خونی ناشی از فقر آهن وجود دارد.

سایر علائم کمبود ویتامین C

کمبود ویتامین C بر خلق و خو نیز تأثیر می گذارد و می تواند علائمی مانند خستگی، ضعف و نوسانات خلقی را ایجاد کند.

کمبود ویتامین C می تواند منجر به چربی اضافی بدن و افزایش وزن شود.

مصرف ناکافی ویتامین C ممکن است باعث افزایش التهاب و استرس اکسیداتیو در بدن شود.

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما