اگر سطح کلسترول خون شما بالاست بخوانید

رعایت الگوهای تغذیه سالم در میان وعده ها به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری های مختلف مانند افراد دارای کلسترول بالا ضروری است.

به گزارش سلامت، خوردن میان وعده مطمئناً می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد، اما باید سعی کنیم این تأثیر را در محدوده تأثیرات مثبت نگه داریم. رعایت الگوهای تغذیه سالم در میان وعده ها به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری های مختلف مانند افراد دارای کلسترول بالا ضروری است.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که کلسترول بالایی دارند، از عادات غذایی زیر در میان وعده های خود اجتناب کنید.

1. فیبر را فراموش کنید

غذاها و میان وعده های تصفیه شده حاوی فیبر بسیار کم یا بدون فیبر هستند و بنابراین هیچ کاری برای کنترل کلسترول شما انجام نمی دهند.

فیبر در دستگاه گوارش به کلسترول می چسبد و در نتیجه سطح کلسترول خون را کاهش می دهد. به همین دلیل، متخصصان تغذیه تاکید می کنند که خوردن غذاهای غنی از فیبر برای افراد دارای کلسترول بالا ضروری است.

2. از قبل برنامه ریزی ندارید

اگر می خواهید میان وعده های سالم انتخاب کنید و از غذاهای ناسالم دوری کنید باید از قبل برای مصرف تنقلات برنامه ریزی داشته باشید و همیشه برنامه را دنبال کنید.

به گفته متخصصان تغذیه، همانطور که باید برای وعده های غذایی اصلی برنامه داشته باشیم، برنامه ریزی برای مصرف میان وعده ها نیز ضروری است، زیرا از تصمیم گیری های احساسی در انتخاب غذاهای ناسالم جلوگیری می کند. میان وعده هایی که انتخاب می کنید باید حتما حاوی فیبر باشند، زیرا فیبر به عنوان یک ماده مغذی مهم برای از بین بردن کلسترول عمل می کند.

3. تنقلات رنگارنگ و متنوع انتخاب نکنید

میوه ها و سبزیجات رنگارنگ حاوی مقدار زیادی فیبر هستند و از نظر اندازه خوب هستند، در حالی که کالری کمی برای بدن فراهم می کنند. بنابراین با استفاده از میوه ها و سبزیجات مختلف می توان حجم کل میان وعده ها را افزایش داد و احساس سیری را طولانی کرد.

یکی از مهم ترین ویژگی های میوه ها و سبزیجات کمک به کاهش کلسترول خون است. در واقع این غذاها جزو بهترین منابع فیبر و در نتیجه کاهش کلسترول خون هستند و در عین حال به تعادل میکرو فلور روده و افزایش تنوع باکتری های روده کمک می کنند. مطالعات اخیر نشان داده است که حفظ تنوع باکتریایی در روده با حفظ کلسترول خون در محدوده طبیعی مرتبط است.

4. از میان وعده های سالم اما پر کالری اجتناب می کنید

بسیاری از مردم سعی می کنند از میان وعده های پر کالری دوری کنند، حتی اگر این تنقلات در واقع غذاهای سالمی هستند. با این حال، تحقیقات علمی ثابت کرده است که اگر در طول روز خوب غذا نخوریم و کالری کافی از طریق صبحانه، ناهار و میان وعده دریافت نکنیم، در نهایت شب‌ها احساس گرسنگی شدید می‌کنیم.

خوردن در شب اغلب با افزایش وزن و افزایش خطر کلسترول بالا همراه است. با این حال، گنجاندن میان وعده های سالم و متعادل در رژیم غذایی می تواند اشتهای شما را ثابت نگه دارد و از پرخوری در اواخر شب جلوگیری کند.

خوردن مقدار زیادی چربی می تواند به معنای خوردن کالری زیاد و افزایش وزن ناخواسته باشد، اما فراموش نکنید که چربی های سالم در رژیم غذایی شما ضروری هستند و به حفظ کلسترول در محدوده سالم کمک می کنند. بنابراین، استفاده از مغزها و دانه های خام را در کنار غلات کامل در نظر بگیرید.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما