ایران با ارجاع پرونده روسیه به دادگاه لاهه مخالف است

به پیشنهاد هیأت پارلمانی ایران در اتحادیه بین المجالس، هنگام تنظیم قطعنامه اضطراری «محکومیت حمله به اوکراین»، یک بند با عنوان «ارجاع پرونده روسیه به دیوان کیفری بین‌المللی» از قطعنامه حذف شد. ” دادگاه (دادگاه لاهه) با تأسیس هر دادگاهی مخالفت کرد.

به گزارش خان ملت، عباس گلرو دبیرکل گروه پارلمانی شورای اسلامی روز گذشته (پنجشنبه 21 مهرماه) به عنوان عضوی از کمیته تدوین مصوبه یک فوریت بند شورای اسلامی در کار IPU شرکت کرد. . اتحادیه بین المجالس به نمایندگی از کشورهای گروه آسیا و اقیانوسیه.

در ابتدای این نشست، گولرو در تهیه پیش نویس قطعنامه ماده اضطراری با عنوان «محکومیت حمله به اوکراین و پیامدهای الحاق سرزمین ها در دفاع از تمامیت ارضی همه کشورها» اظهاراتی را بیان کرد و توضیح داد: ما مواضع اصولی کشور در مخالفت با این قطعنامه و هرگونه قطعنامه اضطراری ملی در IPU. وی گفت: ما از جنگ در اوکراین خوشحال نیستیم و امیدواریم که این جنگ هر چه زودتر به پایان برسد، اما اینطور نیست. سیاست دوگانه غرب را بپذیرید.

علاوه بر این، با مشورت هیات ایرانی با سایر نمایندگان کمیته از جمله اردن، عمان و آفریقای جنوبی به پیشنهاد ایران و در رای گیری، در ابتدای جلسه و قبل از شروع مذاکرات پیش نویس پیش نویس. این تصمیم با عنایت به اهمیت و جایگاه گزارشگر در این جلسه و همچنین با توجه به اینکه رئیس کمیته از کانادا بود، نماینده آفریقای جنوبی با چهار رای از کشورهای ایران، عمان و جنوب به عنوان گزارشگر ویژه انتخاب شد. آفریقا و اردن در برابر کاندیدای شیلیایی (بنیانگذار اصلی قطعنامه اضطراری).

در نشست کمیسیون حقوق بشر و دموکراسی، عباس گلرو، دبیرکل بلوک پارلمانی شورای اسلامی از کشور میزبان برای برگزاری این نشست تشکر کرد.

در مذاکرات پیش‌نویس قطعنامه «قاطعیت پارلمانی برای توسعه محلی و منطقه‌ای کشورهای دارای مهاجرت‌های بین‌المللی بالا و توقف همه اشکال قاچاق انسان و نقض حقوق بشر» ضمن انتقاد از اقدامات غیرانسانی و غیرقانونی قهری یک‌جانبه. اقدامات مورد درخواست ایالات متحده آمریکا علیه کشورمان برای درج این اصلاحیه در متن قطعنامه ارسالی کشورهای موسس به کمیته مذکور.

نماینده کشورمان در این جلسه برخی اصلاحات پیشنهادی پیش نویس قطعنامه را معرفی کرد.

گولرو ضمن ابراز امیدواری برای پایان سریع این جنگ، از تبدیل موضوع اصلی قطعنامه حقوق بشر به وضعیت اوکراین و روسیه انتقاد کرد و خواستار حذف بند مندرج در پیش نویس قطعنامه شد و یادآور شد: بند ویژه (آلمانی) مخبر کمیسیون مذکور و خواستار رعایت اصل بی طرفی در موضع پیشنهادی اصلاحات پیشنهادی نمایندگان کشورهای غربی شد.

لازم به ذکر است که به پیشنهاد هیئت ایرانی، بند قطعنامه ای با عنوان ارجاع پرونده روسیه به دیوان کیفری بین المللی (دیوان لاهه) و اساسنامه رم لغو شد و با تشکیل دادگاه مخالفت کرد.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما