ایران با روس ها رقابت می کند؟! جنگ تمام شده است

بعدی- دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران که روز پنجشنبه اعلام شد، یکی از سودآورترین و سریع‌ترین صنایع تهران را که عمدتاً تحت نظارت است، هدف قرار داده است: پتروشیمی.

به گزارش فرارو به نقل از میدل ایست آیپلیمرها و ترکیبات تصفیه شده در همه چیز از کود و پلاستیک گرفته تا مواد شوینده لباسشویی، کاغذ و لباس یافت می شوند. در حالی که ممکن است بسیاری از مردم با پتروشیمی هایی مانند نفت و گاز استخراج شده از آنها آشنایی نداشته باشند، پتروشیمی ها برای ایران بسیار مهم هستند.

راشل زیمبا، کارشناس تحریم‌ها در مرکز امنیت جدید آمریکا، به MEE گفت: پتروشیمی‌ها منبع اصلی درآمد و صادرات غیرنفتی ایران بوده‌اند.

ایران در ماه جولای اعلام کرد که تولید محصولات پتروشیمی را در چهار سال آینده 54 درصد افزایش خواهد داد. این صنعت در حال حاضر یک سوم صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص داده است. ایران در سال 2020 حدود 20 میلیارد دلار پتروشیمی فروخت که دو برابر ارزش صادرات نفت خام این کشور است. اگرچه ایران سال ها در حال توسعه بخش پتروشیمی خود بوده است، اما تاجران و تحلیلگران می گویند که این تلاش ها پس از خروج یکجانبه ایالات متحده از توافق هسته ای تسریع شد.

بیژن خاجی پور، اقتصاددان به MEE گفت: از سال 2018، صنعت پتروشیمی ایران به ویژه با تمرکز بر درآمدزایی صادراتی، قابلیت های خود را گسترش داده است.

زیمبا می‌گوید: «فروش محصولات پتروشیمی با ترکیبی از تحریم‌ها و انعطاف‌پذیری تحریم‌ها به اقتصاد رو به رشد ایران کمک می‌کند و در عین حال به آن کشور کمک می‌کند تا زنجیره ارزش تولیدی را بالا ببرد.»

ایران در حال حاضر چهارمین ذخایر بزرگ نفت و دومین ذخایر بزرگ گاز در جهان است، اما شرکت های خصوصی و دولتی را از استخراج ساده مواد خام به سمت محصولات پالایشی دور می کند.

شبیه به بازی موش و چکش

تجار، بازرگانان و تحلیلگران می گویند صنعت پتروشیمی مزایای زیادی برای ایران دارد، کشوری که به دنبال مقابله با تحریم های غرب است. “آفرینش زمستانی” مدیر عامل شرکت مشاور آراکس در تهران و یکی از صادرکنندگان پتروشیمی به میدل ایست آی می گوید: وقتی پتروشیمی دارید، به راحتی می توانید گواهی مبدأ را تغییر دهید. برای پردازش آن طراحی شده است.”

علاوه بر این، برای انتقال نفت خام به خطوط لوله یا تانکر نیاز است، اما محصولات پتروشیمی را می توان با کامیون و راه آهن حمل کرد. به دلیل تحریم های آمریکا مبنی بر ممنوعیت تجارت با ایران، راه آهن بسیاری از تجارت ایران را از طریق مرز زمینی تسهیل می کند.

کوجن لیم، کارشناس ایران در S&P Global به MEE گفت: «این مانند تلاش برای توقف کامیون‌های پر از محصولات پتروشیمی است. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان گمرک ایران، ایران بین سال های 2018 تا 2019 به ارزش 1.5 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی به عراق و حدود یک میلیارد دلار به هند و ترکیه صادر کرده است.

آورنیش می افزاید: ایران از پتروشیمی سود بیشتری می برد، این محصولات ارزش افزوده دارند، اگر نفت بشکه ای 100 دلار فروخته شود، محصولات صنعت پتروشیمی از 800 دلار تا 900 دلار شروع می شود.

چین همانند فروش نفت خام، بازار اصلی محصولات پتروشیمی ایران است. بین سال‌های 2018 تا 2019، پکن 5.6 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی از ایران وارد کرده است. امارات دومین کشور در جهان است که 2 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی وارد می کند.

روز پنجشنبه، ایالات متحده پنج شرکت مستقر در چین را به اتهام دخالت در تجارت نفت و پتروشیمی با ایران تحریم کرد. همچنین تحریم هایی علیه شبکه ای از شرکت ها در امارات متحده عربی، هنگ کنگ و هند اعمال شده است. دولت بایدن تحریم های ایران را از تابستان امسال تشدید کرده است، زیرا چشم انداز توافق هسته ای کم رنگ شده است.

به نظر می رسد با گسترش اعتراضات در ایران در دو هفته گذشته، احتمال دستیابی به توافق هسته ای فوری کاهش یافته است.

توافق یا عدم توافق هسته ای؛ مسئله این است

خواجهبور به MEE گفت: در صورت شکست مذاکرات هسته ای، استراتژی ایران کاهش آسیب پذیری صادرات خود در برابر تحریم های آمریکا با خروج از فروش نفت خام و میعانات گازی خواهد بود که منجر به تغییر جهت تهران به سمت محصولات پتروشیمی می شود.

وی افزود: درک ایران از وضعیت خود این است که صادرات پتروشیمی و فرآورده های نفتی به بازارهای همسایه آسان تر از نفت خام و میعانات به بازارهای جهانی است.

در همین رابطه، لیم به MEE گفت که این اقدامات در راستای برنامه ایران برای کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفت و گاز خواهد بود. وی می افزاید: طی پنج تا 10 سال آینده، محصولات پتروشیمی تفاوت رشد بیشتری نسبت به اکتشاف نفت و گاز خواهند داشت.

ایران در حال حاضر تحت فشار است. به دلیل کندی رشد اقتصاد جهانی و ترس از رکود، قیمت نفت نسبت به اوج خود در اوایل سال جاری 30 درصد کاهش یافته است.

ایران نیز با روسیه رقابت دارد. انتظارات بسیاری از تجار و رهبران سیاسی در تهران مبنی بر اینکه ایران از حمله روسیه به اوکراین با افزایش قیمت نفت و کالاها سود می برد، محقق نشد. در واقع وضعیت کاملا برعکس بود. روسیه که به دلیل تحریم ها از اروپا قطع شده است، مجبور شده قیمت کالاهای خود را کاهش دهد و اکنون در بازارهای سنتی خود مانند چین و آسیای مرکزی با ایران رقابت می کند، حتی در شرایطی که به تهران برای کمک نظامی در جنگ اوکراین چشم دوخته است.

محصولات پتروشیمی نیز تحت تاثیر این شرایط قرار دارند. آوارینیچ می گوید: «من قطعا رقابت با روس ها را در کشورهای منطقه احساس می کنم.» این یک جنگ قیمتی است.

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

تماس با ما