ایران به فکر راه اندازی سامانه ملی استارلینک افتاد!

رئیس سازمان فضایی ایران از اجرای اقداماتی برای ساخت سامانه ماهواره ای مشابه سامانه استارلینک در کوتاه مدت خبر داد و اعلام کرد: برای تحقق این امر نیاز به تشکیل کنسرسیوم بین المللی برای همکاری با کشورها وجود دارد. علاقه مند به این کار .

«حسن سالاریا» در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران با تایید اینکه با شرکت های دانش بنیان فعال در این زمینه همکاری کرده و ضمن حمایت از آنها به این فناوری دست پیدا می کنند، گفت: در آینده نزدیک این مشکل قابل حل نیست. با استفاده از بخش خصوصی به دست آمده است.”

دبیر سندیکای ارتباطات پیش از این بر لزوم ساخت استارلینک ایرانی تاکید کرده بود و در همین راستا سالاریا با اعلام اینکه سازمان فضایی ایران برنامه مدون در رابطه با ساخت سامانه های ماهواره ای دارد، اعلام کرد: طرح حمایت از تشکیل شرکت هایی بر اساس آن است. دانش فعال در این زمینه به منظور تبدیل شدن به یک کنسرسیوم و ساخت ماهواره های کوچک ارتباطی (تا وزن 300 کیلوگرم) به مرور زمان.

معاون وزیر ارتباطات تائید کرد: در گام اول قصد داریم سامانه ارتباطی متشکل از ریزماهواره را طراحی و بسازیم، این سامانه برای باند باند و اینترنت اشیا کاربرد دارد، سامانه های ریزماهواره کوچک و کم حجم هستند. بیش از 50 کیلوگرم است و بخش خصوصی به راحتی می تواند آنها را بسازد و در این راستا مطالعات امکان سنجی متعددی انجام شده است و امیدواریم شرکت های دانش بنیان همچنان در این بخش به کار خود ادامه دهند.

به گفته سالاریا، پس از شناسایی و فعال شدن شرکت ها، دولت آنها را به سمت گام اصلی ساخت ماهواره برای ارائه خدمات پهنای باند سوق می دهد: «ساخت سامانه ماهواره ای در کشور ما به صورت انفرادی انجام نمی شود و برای رسیدن به این هدف، چندین 100 دستگاه ماهواره انجام می دهند. و چند هزار ماهواره باید به مدار مورد نیاز پرتاب شود و در مدت زمان کوتاهی برای ارتفاعات مختلف.. وی با بیان اینکه نمی توان تنها با استفاده از توان بخش خصوصی سامانه ماهواره ای ساخت: برای چنین اهدافی باید یک کنسرسیوم بین المللی تشکیل شود. . نقشه راه ما این است که ایران به همراه بسیاری از کشورهای علاقه مند دیگر که با آنها مشورت کرده ایم، در ساخت سامانه ماهواره ای بپیوندند.

رئیس سازمان فضایی کشور از تشکیل این کنسرسیوم و ایجاد سامانه ماهواره ای به عنوان رقیب استارلینک خبر داد. سالاریا در مورد بازه زمانی دستیابی به سیستم ماهواره ای برای رقابت با استارلینک گفت: «مطمئناً طی 2 تا 3 سال نمی توان به آن دست یافت، اما هر چه مشارکت بیشتر باشد، قطعاً می توانیم در مدت زمان کوتاه تری به این هدف دست یابیم. به سیستم ماهواره ای IOT (اینترنت اشیا) و پهنای باند در دستور کار ما هستند.

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

تماس با ما