ایران: مشکلات سلامتی آیت‌الله خامنه‌ای گمانه‌زنی‌های جدیدی در مورد جانشینی ایجاد کرده است

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، 83 ساله، اولین حضور خود را در 17 سپتامبر پس از مریض شدن در اوایل این ماه انجام داد و دور جدیدی از سوالات را در مورد اینکه چه کسی در نهایت جانشین او خواهد شد، برانگیخت. از جمله نامزدهای این رقابت می‌توان به ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور و پسر مجتبی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای برای اولین بار دو هفته پیش در 26 شهریور برای مراسم مذهبی پخش شده از تلویزیون دولتی ایران در انظار عمومی ظاهر شد – در حالی که با صدایی مصمم به مخاطبانش خطاب می‌کرد هیچ نشانی از خستگی نداشت.

این ظاهر پس از شایعاتی مبنی بر بیماری خامنه‌ای صورت گرفت، به ویژه گزارشی که در 16 سپتامبر در نیویورک تایمز منتشر شد که در آن وی گفته بود که رهبر ایران «هفته گذشته پس از بیماری همه جلسات و حضورهای عمومی را لغو کرد و اکنون در حال استراحت است. در رختخواب زیر نظر تیمی از پزشکان.» به نقل از افراد آشنا.

خامنه ای 83 ساله در گذشته از جمله در سال 2014 که به دلیل سرطان پروستات تحت معالجه قرار می گرفت، مشکلات سلامتی جدی داشته است.

مقام رهبری مادام العمر است و مشکلات سلامتی خامنه ای بار دیگر سؤالاتی را درباره جانشینی نهایی ایجاد کرده است. شغل عالی در ایران تنها یک بار – زمانی که آیت الله خمینی در سال 1989 درگذشت – از انقلاب اسلامی 1979 تغییر کرده است.

جاناتان پرون، مورخ متخصص ایران در اندیشکده Etopia در بروکسل، گفت: «مسئله اکنون این است که وضعیت سیاسی چگونه پیکربندی خواهد شد تا بهترین منافع رژیم و ثبات جمهوری اسلامی را تضمین کند.

توصیه های پشت صحنه

مجلس خبرگان، گروهی متشکل از 88 علمای اسلام که مسئول بسیاری از مسائل رهبری جمهوری اسلامی است، مسئولیت انتخاب رهبر ایران و در صورت لزوم عزل وی را نیز بر عهده دارد. خبرگان با رأی عمومی انتخاب می‌شوند، اما همه نامزدها باید توسط شورای نگهبان تأیید شوند که اعضای آن توسط رهبر تعیین می‌شوند.

برون گفت: «مجلس خبرگان از گروهی از افراد تندروتر از گذشته تشکیل شده است. در حال حاضر ریاست آن بر عهده آیت الله احمد جنتی 95 ساله است.

پرون گفت: «نقش رهبر عالی مسلماً نقشی بسیار سیاسی است، و همینطور انتخاب فرد بعدی که آن نقش را برعهده می گیرد. در راس ساختار قدرت ایران، این شخصیت مذهبی بالای سر دولت ایستاده است.

علاوه بر این فرآیند رسمی تصمیم گیری، سایر بازیگران نیز در پشت صحنه در انتخاب رهبر بعدی نظر خود را خواهند گفت. وی افزود: «مطمئناً با سپاه پاسداران که دستگاه های امنیتی ایران و بخش های بزرگی از اقتصاد ایران را کنترل می کند، رایزنی هایی صورت خواهد گرفت».

مورد علاقه ابراهیم رئیسی

پرون گفت که در شرایط کنونی، “نشانه های زیادی وجود دارد که زمینه را برای به دست گرفتن ابراهیم رئیسی آماده می کند”. رئیس جمهور فعلی از اعتماد خامنه ای برخوردار است و «در واقع به همه پایگاه های مختلف قدرت دسترسی دارد».

در واقع، بسیاری از تحلیلگران انتخاب رئیسی به عنوان رئیس جمهور در سال 2021 را پله ای برای رسیدن به مقام رهبری می دانستند. رئیسی همه سمت های عالی را بر عهده داشت – از رئیس عملیات عظیم مالی بنیاد حرم امام رضا (ع) تا ریاست قوه قضائیه، سمتی که قبل از ریاست جمهوری در این سمت بود.

همچنین شایان ذکر است که خود خامنه ای در زمان انتخاب به مقام رهبری در سال 1368 رئیس جمهور بود. یکی دیگر از امتیازات مهم رئیسی نایب رئیسی مجلس خبرگان بود.

با این حال، دیگران استدلال می کنند که تصدی نخست وزیری می تواند او را لکه دار کند. پرون گفت: «رئیس من اگر نمی‌خواهد با مخالفت بخش بزرگی از مردم، در واقع روحانیون مواجه شود، باید در ریاست‌جمهوری خود موفق شود. اما با چالش های بزرگی در قالب بحران اقتصادی و اعتراضات فزاینده مواجه است.

مجتبی خامنه ای مرد سایه است

نام دوم چند سالی است که به عنوان جانشین احتمالی مطرح می شود: مجتبی خامنه ای، کسی جز فرزند رهبر فعلی. این مرد 53 ساله بسیار محافظه کار است – اما برای او قدرت کمتری ندارد.

مجتبی خامنه ای شبکه شخصی گسترده ای دارد. یعنی همه فرماندهان اصلی سپاه را شخصاً می شناسد. پرون گفت که او “نقش مرکزی” را در رژیم ایران ایفا می کند، به ویژه به دلیل اینکه رئیس جمهور است یک خانهدفتر مقام معظم رهبری. به عنوان جمعی از مشاوران مقام معظم رهبری یک خانه این سازمان به عنوان یک نهاد موازی با بقیه دولت ایران عمل می کند – با مدیریت خود که هدف آن تایید تصمیمات اتخاذ شده در سطوح مختلف قدرت است تا با خواسته های خامنه ای مطابقت داشته باشد.

یک خانهپرون گفت که اقدامات آنها کمی شفاف و مبتنی بر قدرت و طرفداری زیاد است. مجتبی خامنه ای هرگز انتخاب نشد. او توسط پدرش که می خواست اطراف خود را با افراد بسیار وفادار احاطه کند به این سمت منصوب شد. منتقدان او را فردی فاسد می‌دانند که از موقعیتش در مقام رهبری سوء استفاده می‌کند زیرا فرزند علی خامنه‌ای است».

مجتبی خامنه ای در کشوری که فساد به امری عادی تبدیل شده است – خشم مردمی که در بحران شدید اقتصادی قرار دارند، نفرت خاصی نسبت به “فرزندان” شخصیت های قدرتمند دارد که به او لقب “” داده است.آقازاده(به معنی پسر یک استاد بزرگوار).

نام مجتبی خامنه ای در چندین تظاهرات ضد دولتی نیز مطرح شد زیرا او اغلب با حزب الله مرتبط است. بسیج یک شبه نظامی متشکل از داوطلبانی که برای رهبر انقلاب کار می کنند، گاهی اوقات مسئول سرکوب تظاهرات دانشجویی یا شکار زنانی هستند که روسری اجباری به سر می کنند.

در نهایت برخی از روحانیون میزان تخصص مجتبی خامنه ای در علم کلام را زیر سوال می برند. او تاکنون فقط یک نام مستعار داشته است حجت الاسلام (رتبه میانی در جامعه روحانیت شیعه). اما در قانون اساسی ایران آمده است که قبل از اینکه مرشد عالی شود، باید به رتبه برسد آیت الله مرجع (لقب عالی ترین مرجع شیعه)، ریاست یک مؤسسه دینی را بر عهده داشت و سال ها در تدریس دینی فعالیت داشت.

نظم را زنده نگه دارید

این شرایط صلاحیت ممکن است مسیر مجتبی خامنه ای را برای جانشینی پدرش پیچیده کند. برون با بیان اینکه علی خامنه ای با موفقیت با اختلافات بین تندروهای مختلف مقابله کرده است، گفت: «رهبری باید نقش یک صلح طلب را ایفا کند و خود را از اختلافات مختلف بین جناح ها دور نگه دارد». اما برخی معتقدند مجتبی خامنه ای «به اندازه کافی بی طرف نیست» که بتواند همین کار را انجام دهد.

پس فرزند مقام معظم رهبری می توانست جای دیگری نقشی پیدا کند. مجتبی خامنه ای با شبکه ای که در اختیار دارد، در سایه خواهد بود تا اطمینان حاصل کند که رهبر بعدی مانند پدرش تندرو خواهد ماند. پرون گفت: «این امر باعث می‌شود که درخواست از یک اصلاح‌طلب یا میانه‌رو برای ایفای این نقش غیرمنطقی باشد.

در هر صورت، پرون گفت: «اگر رژیم بخواهد زنده بماند، تقریباً به طور قطع برنامه‌ها یا حداقل سناریوهایی وجود دارد که در پشت صحنه به دقت مورد مطالعه قرار می‌گیرند تا از یک وضعیت آشفته جلوگیری شود.» اما معاملات پشت پرده، در حال حاضر، “بسیار مرموز” باقی مانده است.

این مقاله از اصل به زبان فرانسه ترجمه شده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم