ایران: کارشناسان سازمان ملل خواستار توقف اعدام فعالان دگرباشان جنسی شدند

ما حکم اعدام خانم صدیقی الحمدانی و خانم چوپدار را به شدت محکوم می کنیم و از مقامات می خواهیم. اجرای احکام خود را متوقف و احکام خود را لغو کنند آنها در بیانیه ای گفتند: «در اسرع وقت.

فساد فی الارض

نظام حقوقی ایران صراحتاً همجنس گرایی را که طبق قانون جزایی کشور مجازات آن اعدام است، ممنوع کرده است.

این زنان به «افساد فی الارض» و «قاچاق» محکوم شدند.

در حالی که تصمیم قضایی و حکم صادره علنی نیست، به کارشناسان اطلاع داده شده است که اتهامات مربوط به گفتار و اقدامات در حمایت از حقوق بشر دگرباشان جنسی است که در ایران بر اساس گرایش جنسی و هویت جنسی خود با تبعیض روبرو هستند.

گزارش ها نشان داد که اتهامات قاچاق مربوط به تلاش های زنان برای کمک به افراد آسیب پذیر برای خروج از خاک ایران است.

در این بیانیه آمده است: «مقامات قضایی ایران، زهرا صدیقی الحمدانی و الهام چوپدار، مدافع حقوق بشر را در مردادماه ۱۳۹۱ تحت تعقیب قرار دادند و در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۱ از محکومیت و حکم اعدامشان توسط دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه به آنها اطلاع دادند.

نگرانی از برخورد با مدافعان

کارشناسان به دولت ایران ابراز نگرانی کردند که این دو زن ممکن است در معرض بازداشت خودسرانه، بدرفتاری و پیگرد قانونی بر اساس تبعیض آمیز از نظر گرایش جنسی یا هویت جنسی باشند، از جمله جرم انگاری دگرباشان جنسی که از حقوق انسانی خود حمایت می کنند. گفتار و عمل مسالمت آمیز

تاکنون پاسخی دریافت نشده است.

“مقامات باید سلامت و رفاه هر دو زن را تضمین کنند و بلافاصله آنها را آزاد کنند.”

آش امینی معترض است

این درخواست در حالی صورت می گیرد که کشور در اعتراض به مرگ مهسا امینی، که در 22 شهریور توسط پلیس اخلاقی موسوم به پلیس اخلاق به اتهام نقض قوانین سختگیرانه پوشش دستگیر شده بود، گسترده است.

تظاهرات به نمایندگی از زن 22 ساله ای که در بازداشت پلیس جان خود را از دست داد، با خشونت و محدودیت در ارتباطات مواجه شد که بر تلفن ها و خدمات اینترنتی تأثیر گذاشت.

دستگیری و بازداشت

اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خانم صدیقی همدانی را در ۶ مهر ۱۳۹۰ در نزدیکی مرز ایران با ترکیه بازداشت کردند.

او از مهر تا آذر سال گذشته در بازداشتگاهی در ارومیه به سر می برد و پس از دستگیری نزدیک به دو ماه به زور ناپدید شد و مورد آزار و تبعیض قرار گرفت.

ما از مقامات ایران می‌خواهیم که درباره بدرفتاری ادعایی خانم صدیقی الحمدانی در طول بازداشت، ناپدید شدن اجباری او به مدت 53 روز، و عدم اطمینان مقامات قضایی از روند عادلانه در هر دو پرونده زنان، که ممکن است ناقض این قانون باشد، تحقیق کنند. به گفته کارشناسان سازمان ملل، حق برخورداری از یک محاکمه عادلانه، از جمله دیگر انسان ها.

خانم چوپدار دیر دستگیر شد اما تاریخ آن مشخص نیست.

به مجازات اعدام پایان دهید

این کارشناسان از ایران خواستند که “مجازات اعدام را لغو کند و حداقل دامنه اعمال آن را کاهش دهد تا فقط اعمال مجرمانه ای را در بر گیرد که در حد جدی ترین جنایات است.”

22 امضاکننده گفتند: «مقامات تعهد بین‌المللی دارند که اطمینان حاصل کنند که همه مدافعان حقوق بشر در ایران می‌توانند بدون ترس از آزار و اذیت یا انتقام، فعالیت‌های مسالمت‌آمیز و مشروع انجام دهند، از جمله کسانی که روی موضوعات حساسی مانند گرایش جنسی و هویت جنسی کار می‌کنند».

در مورد کارشناسان

کارشناسان سازمان ملل از نزدیک وضعیت را زیر نظر دارند و با مقامات ایرانی در تماس هستند.

اینجا را کلیک کنید تا ببینید کدام کارشناسان این بیانیه را تایید کردند.

گزارشگران ویژه و کارشناسان مستقل توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو برای بررسی و گزارش در مورد یک موضوع خاص حقوق بشر یا وضعیت یک کشور منصوب می شوند. مناصب تشریفاتی هستند و کارشناسان برای کارشان پولی دریافت نمی کنند.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما