ایسی میاکه طراح مد ژاپنی بر اثر سرطان کبد در سن 84 سالگی درگذشت

صادر شده در:

رسانه‌ها روز سه‌شنبه گزارش دادند، طراح ژاپنی، ایسی میاکه، که بیشتر به خاطر استایل بدون چروکش شناخته می‌شود و یقه‌ی یقه‌دار مشکی را برای دوست و بنیانگذار اپل، استیو جابز تولید کرده بود، درگذشت. او 84 سال داشت.

کیودو نیوز گزارش داد که میاکه که نامش مترادف با قدرت اقتصادی و مد ژاپن در دهه 1980 شد، در 5 آگوست بر اثر سرطان کبد درگذشت. هیچ جزئیات بیشتری بلافاصله در دسترس نبود.

گفته می شود میاک که به دلیل عملی بودن خود شناخته می شود، می خواست قبل از خواندن مجلات مد خواهرش که الهام بخش او برای تغییر مسیر بودند، رقصنده یا ورزشکار شود – اعتقاد بر این است که این علایق اولیه در پشت آزادی حرکتی است که لباس هایش اجازه می دهد.

میاکه در هیروشیما به دنیا آمد و زمانی که در کلاس درس بود، بمب اتمی بر روی شهر انداخته شد و هفت ساله بود. او تمایلی به صحبت در مورد این رویداد در اواخر زندگی خود نداشت. در سال 2009، او در نیویورک تایمز به عنوان بخشی از کمپینی برای بازدید از شهر باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده، نوشت که نمی‌خواهد به عنوان “طراحی که از بمب جان سالم به در برده است” توصیف شود.

او نوشت: «وقتی چشمانم را می‌بندم، هنوز چیزهایی را می‌بینم که هیچ‌کس نباید آن‌ها را تجربه می‌کرد.» و افزود که در عرض سه سال، مادرش بر اثر قرار گرفتن در معرض تشعشع درگذشت.

من سعی کرده‌ام، هرچند ناموفق، آنها را پشت سر بگذارم، و ترجیح می‌دهم به چیزهایی فکر کنم که می‌توان آنها را خلق کرد، نه از بین بردن، که زیبایی و شادی را به ارمغان آورد. من به سمت رشته طراحی لباس گرایش پیدا کردم، تا حدی به این دلیل که یک قالب خلاقانه مدرن و شاداب است.

او پس از تحصیل در رشته طراحی گرافیک در دانشگاه هنر توکیو، طراحی لباس را در پاریس آموخت و با طراحان مد معروف گای لاروش و هوبر د ژیوانشی کار کرد و سپس به نیویورک رفت. در سال 1970 او به توکیو بازگشت و استودیوی طراحی Miyake را تأسیس کرد.

در اواخر دهه 1980، او روش جدیدی برای تا کردن با چرخاندن پارچه‌ها بین لایه‌های کاغذ و قرار دادن آن‌ها در پرس حرارتی و پوشاندن لباس‌ها ایجاد کرد. آزادی حرکت رقصندگان مورد آزمایش قرار گرفت، که منجر به توسعه خط امضای او “Pleats, Please” شد.

در نهایت، او بیش از دوجین خط مد را توسعه داد، از مدل‌های شاخص مردانه و زنانه Issey Miyake گرفته تا کیف، ساعت و عطر، قبل از اینکه در سال 1997 بازنشسته شود تا خود را وقف تحقیق کند.

در سال 2016، وقتی از او پرسیدند که چالش‌های پیش روی طراحان آینده چیست، او به روزنامه بریتانیایی گاردین اشاره کرد که مردم احتمالاً کمتر مصرف می‌کنند.

به نقل از او گفت: «شاید مجبور باشیم از طریق یک روند کاهشی گذر کنیم.

ما در پاریس به افرادی که لباس می‌سازند طراح لباس می‌گوییم – آنها اقلام جدید لباس تولید می‌کنند – اما کار طراحی در واقع ساختن چیزی است که در زندگی واقعی کار می‌کند.

(رویترز)

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما