ایلان ماسک دوباره در دعوای ۴۴ میلیارد دلاری توییتر دست زد

ایلان ماسک روز جمعه توییتر را متهم کرد که او را در مورد خدماتش فریب داده، حقایق را نادرست نشان داده و تغییرات اجرایی را به او اطلاع نداده است، در اولین پاسخ رسمی خود به شکایت این شرکت با هدف وادار کردن او به تکمیل خرید 44 میلیارد دلاری سرویس رسانه های اجتماعی.

وکلای آقای ماسک، که قرارداد بزرگ خرید توییتر را در ماه آوریل امضا کرد، اما از آن زمان تلاش کرده است که خرید توییتر را متوقف کند، استدلال هایی را در یک پرونده حقوقی با هدف مخالفت با درخواست شرکت برای محاکمه چهار روزه در سپتامبر در این پرونده ارائه کردند.

وکلای آقای ماسک در این شکایت گفتند که توییتر پس از دو ماه جست‌وجوی گنجینه‌ای از تاخیرها، تنگناهای فنی، پاسخ‌های طفره‌آمیز و در نهایت رد شدن به دادگاه می‌رود. آنها افزودند که توییتر در تلاش است تا “حقیقت” را در مورد حساب های جعلی در این سرویس “پنهان کند”، موضوعی که آقای ماسک در تمایل خود برای خروج از قرارداد نقش اساسی داشت.

توییتر در ماه سپتامبر درخواست آزمایشی کرد زیرا قرار بود آقای ماسک قرارداد خود را برای خرید شرکت تا 24 اکتبر تکمیل کند. وکلای آقای ماسک به جای آن یک تاریخ فوریه را برای محاکمه پیشنهاد کرده اند و خاطرنشان کردند که مهلت معامله در صورت بروز دعوا به طور خودکار تمدید می شود. بانک‌هایی که متعهد به کمک مالی به این معامله شده‌اند، این سرمایه را تا ۲۵ آوریل ۲۰۲۳ وعده داده‌اند.

پرونده حقوقی ماسک توبیخ شدیدی برای اتهامات توییتر مبنی بر تلاش او برای پایان ناعادلانه خرید بود. توییتر در دادخواستی که این هفته ارائه کرد، اعلام کرد که ماسک با ادعای دروغین مبنی بر اینکه اطلاعاتی در مورد انتشار حساب‌های جعلی در این سرویس به دست نمی‌آورد، توافق خود را برای خرید شرکت «عامدانه، عمداً و مادی» نقض کرده است.

دعوای حقوقی که بعد از آن اتفاق افتاد، وعده زشت و طولانی را می داد. اختلافات بین دو طرف از هفته ها قبل از رسیدن به دادگاه تشدید شده است. آقای ماسک در مورد این شرکت اظهار نظرهای تند و تیز داشت و به طور مکرر شیوع حساب های جعلی در این پلتفرم را زیر سوال برد. حساب‌های جعلی برای پخش هرزنامه یا دستکاری سرویس توییتر با تبلیغ نادرست گرایش‌ها استفاده می‌شوند و اغلب به‌جای استفاده از افراد واقعی، خودکار می‌شوند.

زمانی آقای ماسک توییت کرد که معامله با توییتر متوقف شده است. اقدامات او با کاهش ارزش سهام فناوری، از جمله تسلا، سازنده خودروهای الکتریکی ماسک که منبع اصلی ثروت اوست، همزمان شد.

توییتر تایید کرد که با آقای ماسک برای بستن قرارداد همکاری کرده و قصد دارد فروش را دنبال کند. در قرارداد معامله، توییتر و آقای ماسک یک بند عملکردی به اصطلاح خاص دارند که به شرکت اجازه می دهد برای اجرای این معامله شکایت کند، تا زمانی که بدهی میلیاردر برای تصاحب در رهن وجود داشته باشد.

سخنگوی توییتر از اظهار نظر خودداری کرد.

آن لیپتون، استاد حاکمیت شرکتی در دانشکده حقوق تولین، گفت: واضح است که چرا توییتر اینقدر سریع حرکت کرده است و ماسک چنین نکرده است.

او گفت: «هیئت مدیره توییتر همه علاقه‌ای به حل سریع این موضوع دارد و علاقه‌ای به تأخیر دارد – زمان پول است. او درباره آقای ماسک افزود: “او می خواهد تا آنجایی که ممکن است اکتشافات بیشتری به دست آورد و تا آنجا که ممکن است طول بکشد، اساساً خود تهدید دعوی قضایی را به حالت تعلیق درآورد، و به مرور زمان، عدم اطمینان مرتبط با آن نوعی سازش یا عقب نشینی را وادار می کند.”

در این شکایت، وکلای ماسک بسیاری از استدلال‌هایی را که در این ماه مطرح کردند، زمانی که میلیاردر گفت قصد دارد قرارداد را فسخ کند، تکرار کردند.

در این پرونده آمده است که توییتر شمارش دقیق حساب‌های جعلی را انجام نداده و تلاش‌های آقای ماسک برای درک نحوه ثبت هرزنامه را با مشکل مواجه کرده است. در این پرونده آمده است: ماسک از دیدن کوچک بودن توییتر شگفت زده شد و اشاره کرد که این شرکت از مردم برای یادگیری اطلاعات به جای یادگیری ماشینی استفاده می کند.

این پرونده اضافه کرد که آقای ماسک تلاش کرد تا اطلاعات بیشتری را از توییتر در مورد حساب های جعلی به دست آورد، اما این شرکت “عمدا موانع مصنوعی ایجاد کرد و تلاش های متهم را ناکام گذاشت.”

وکلای او گفتند که برای تعیین اینکه توییتر چگونه حساب‌های جعلی را حساب می‌کند، ماسک به ماه‌ها کشف و ده‌ها شهادت نیاز داشت. آقای ماسک اظهار داشت که افشای عمومی حساب‌های جعلی توییتر که حدود 5 درصد از کاربران فعال را تشکیل می‌دهند، گمراه‌کننده است. وکلای او گفتند که اعداد نادرست می تواند یک “اثر منفی مادی” بر اساس شرایط قرارداد باشد و به آقای ماسک اجازه خروج بدهد، با این استدلال که این اعداد مستقیماً بر ارزش بالقوه توییتر برای کاربران و تبلیغ کنندگان تأثیر می گذارد.

وکلای ماسک گفتند توییتر قبلاً در شماره کاربران خود اشتباهاتی مرتکب شده بود. در ماه آوریل، این شرکت اعلام کرد که از تعداد کاربران فعال خود از سال 2019 تا 2021 پیشی گرفته است.

این شرکت در شکایت خود گفت که به وکیل آقای ماسک در مورد مدیران اجرایی اطلاع داده است و وکلا “هیچ اعتراضی نکردند”.

جلسه استماع توییتر و ماسک در مورد این پرونده برای روز سه شنبه در دادگاه Chancery در دلاور برنامه ریزی شده است، جایی که این شرکت شکایتی علیه میلیاردر تنظیم کرده است. مشاور دادگاه، کاتلین خیابان جی. مک کورمیک، برای نظارت بر این پرونده، و تصمیم خواهد گرفت که آیا پرونده را همانطور که توییتر درخواست کرده است سرعت ببخشد یا برای آقای ماسک به تعویق بیاندازد.

اگر این دعوی به دادگاه کشیده شود، قاضی مک کورمیک تعیین خواهد کرد که آیا آقای ماسک باید معامله را فسخ کند یا خیر. همچنین می‌تواند به آقای ماسک اجازه دهد در حالی که او را مجبور به پرداخت خسارت می‌کند، کنار برود. با چندین قرائت قرارداد توییتر با آقای ماسک، خسارت یک میلیارد دلار تعیین می شود. دو طرف همچنین ممکن است توافق را به نتیجه برسانند یا دوباره مذاکره کنند.

توییتر از زمانی که ماسک قرارداد خرید این شرکت را به قیمت 54.20 دلار برای هر سهم امضا کرد، حدود یک سوم ارزش خود را از دست داده است. این شرکت قرار است روز جمعه درآمد سه ماهه خود را اعلام کند.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما