اینتل سوئد تحقیقات خود را در مورد “خرابکاری” در نورد استریم آغاز کرد

صادر شده در:

آژانس امنیت سوئد (سابو) روز چهارشنبه گفت که انفجارها و نشت های غیرقابل توضیح در خطوط لوله نورد استریم در دریای بالتیک را بررسی خواهد کرد و آنها را “خرابکاری شدید” توصیف کرد.

او افزود که سابو تحقیقات را از پلیس تحویل می گیرد زیرا “ممکن است با یک جنایت جدی مرتبط باشد که حداقل تا حدی می تواند علیه منافع سوئد باشد.”

این سازمان اطلاعاتی افزود: «نمی توان رد کرد که یک قدرت خارجی پشت آن باشد».

در دو بیانیه جداگانه، SAPO و آژانس دادستانی سوئد گفتند که تحقیقات در حال حاضر در مورد “خرابکاری تشدید کننده” احتمالی است.

روز دوشنبه، نشتی در خطوط لوله نورد استریم 1 و نورد استریم 2 در دریای بالتیک در سواحل جزیره بورنهولم دانمارک مشاهده شد.

روز سه‌شنبه، مؤسسه‌های لرزه‌نگاری گفتند که «احتمالاً» فوران‌هایی را قبل از کشف نشت‌ها در این منطقه ثبت کرده‌اند.

مسکو و واشنگتن روز چهارشنبه مسئولیت این خرابکاری مشکوک را رد کردند.

اورسولا فون در لاین، رئیس اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت که “خرابکاری” باعث درز اطلاعات شده است. این تهدید “قوی ترین پاسخ ممکن” را به هرگونه اختلال عمدی در زیرساخت انرژی اروپا می دهد.

اتحادیه اروپا به عامل احتمالی اشاره نکرده و دلیلی برای خرابکاری مشکوک ارائه نکرده است.


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گفت: هر گونه اختلال عمدی در زیرساخت انرژی اروپا کاملا غیرقابل قبول است و با واکنشی قوی و متحد مواجه خواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل قرار است روز جمعه به درخواست روسیه برای بحث در مورد خسارات تشکیل جلسه دهد. هیئت فرانسه در سازمان ملل که در ماه سپتامبر ریاست شورای 15 عضوی را برعهده می گیرد، گفت که در این نشست درباره خطوط لوله نورد استریم صحبت خواهد شد که روسیه و شرکای اروپایی میلیاردها دلار برای ساخت آن هزینه کرده اند.

پلیس کپنهاگ تحقیقات را آغاز کرد

خطوط لوله نورد استریم 1 و 2 در ماه‌های اخیر در کانون تنش‌های ژئوپلیتیکی قرار گرفته‌اند، زیرا روسیه در واکنشی مشکوک به تحریم‌های غرب پس از حمله مسکو به اوکراین، عرضه گاز به اروپا را قطع کرد.

این تصویر مسیر نورد استریم 2 را برای رساندن گاز روسیه به آلمان از زیر دریای بالتیک نشان می دهد.
این تصویر مسیر نورد استریم 2 را برای رساندن گاز روسیه به آلمان از زیر دریای بالتیک نشان می دهد. © France Media World Infographics

در حالی که خطوط لوله – که توسط کنسرسیومی تحت مالکیت غول گاز روسیه گازپروم اداره می شود – در حال حاضر عملیاتی نیستند، هر دو خط لوله همچنان حاوی گاز هستند.

به گفته مقامات دانمارکی، نشتی ها تا زمانی که خطوط لوله گاز تمام شود ادامه خواهد داشت که انتظار می رود روز یکشنبه اتفاق بیفتد.

به گفته کریستوفر پوتزائو، رئیس آژانس انرژی دانمارک، بیش از نیمی از گاز خطوط لوله گاز نورد استریم 1 و نورد استریم 2 از خطوط لوله خارج شده است.

آن تون، رئیس پلیس کپنهاگ در یک نشست خبری گفت که پلیس دانمارک تحقیقاتی را آغاز کرده و با مقامات پلیس سوئد و آلمان همکاری می کند.

آژانس انرژی در بیانیه ای اعلام کرد که خطوط لوله در مجموع حاوی 778 میلیون متر مکعب گاز طبیعی است که معادل 32 درصد از انتشار سالانه دی اکسید کربن دانمارک است.

آلمان می گوید که باید برای «غیرقابل تصور» پس از نشت گاز آماده شود

وزیر کشور آلمان روز چهارشنبه گفت که کشورش باید برای تهدیدهای «غیرقابل تصور» علیه امنیت انرژی پس از نشت‌های سرسام‌آور خط لوله که اتحادیه اروپا آن را خرابکاری عنوان کرد، آماده شود.

نانسی ویزر گفت که بزرگترین اقتصاد اروپا باید هوشیاری خود را برای مقابله با چنین خطراتی در پی آسیب به اتصالات برق نورد استریم 1 و 2 بین آلمان و روسیه تقویت کند.

او گفت: «ما باید خود را با سناریوهایی که قبلا غیرقابل تصور بود وفق دهیم. این امر مستلزم مقامات امنیتی قوی با منابع و اختیارات لازم است.»

ویسر خواستار بررسی سریع “عمل خرابکاری احتمالی” در خطوط لوله زیر دریای بالتیک در نزدیکی دانمارک و سوئد شد تا “مسئولان” شناسایی شوند.

او گفت: «حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی اولویت اصلی است.» وی افزود که برلین «ماه‌ها» تصور می‌کرد که «تهدید انتزاعی برای زیرساخت‌های انرژی» با توجه به اهمیت بالای آن در پی جنگ روسیه علیه اوکراین وجود دارد.

کریستین لامبرشت، وزیر دفاع آلمان گفت که این “حادثه نگران کننده” بر اهمیت تداوم “مدرن سازی” ناوگان نظارتی نیروی دریایی آلمان در همکاری با کشورهای شریک در دریای بالتیک تاکید می کند.

سخنگوی دولت آلمان روز چهارشنبه گفت که آلمان که تا همین اواخر به شدت به انرژی روسیه وابسته بود، قبل از نتیجه گیری منتظر بررسی کامل حادثه خواهد ماند.

(فرانس 24 با خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس و رویترز)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم