این جملات طلایی را هر روز به فرزندتان بگویید

بیان مکرر برخی جملات مثبت و نشاط آور توسط والدین باعث تغییر و بالا رفتن زندگی کودک می شود.

به گزارش فارس، بیان مکرر برخی جملات مثبت و نشاط آور از سوی والدین، زندگی، حال و روز کودک را تغییر می دهد. چرا خانه را خراب کردی؟ وسایلت را جمع کن! چرا این کار را کردی؟! کفشت کجاست سوار ماشین شو! مسواک بزنید و …

عبارات و جملات زیادی وجود دارد که والدین هر روز به فرزندان خود برای آموزش به آنها می گویند.

بچه ها چون تجربه بزرگترها را ندارند مدام سعی می کنند اشتباه کنند، در این راه مرتکب اشتباهات مختلفی می شوند و در نتیجه پدر و مادر عصبانی می شوند و گاهی اوضاع خانه را خراب می کنند.

در بحبوحه فراز و نشیب دوران کودکی، اگر با نگاهی واقع بینانه با فرزندان خود برخورد کنیم و سخنان هوشمندانه ای بیان کنیم، می توانیم شاهد رشد روزافزون روحی و روانی آنها باشیم و در جهت تربیت صحیح عزیزان گام های مثبتی برداریم.

آنچه در این گزارش می آید بیان جملات مهم و راهبردی در برخورد با فرزندانمان است که می تواند تاثیرات بسیار مفیدی در زندگی و تربیت آنها داشته باشد.

1- تو خوبی

گاهی اوقات گفتن “تو خوب هستی” می تواند محقق شود. والدین باید سعی کنند فرزندان خود را به انجام کاری خوب و قابل درک وادار کنند. یادآوری مهربانی به کودکان روشی قدرتمند برای کمک به آنها برای تبدیل شدن به بزرگسالانی سالم از نظر عاطفی و معنوی است. علاوه بر این، تشویق آنها به مهربانی با خود باعث مهربانی آنها با دیگران می شود.

2- لطفا و ممنون

برای جلب احترام باید به شما احترام گذاشت. الگوبرداری از رفتار مناسب برای کودکان بسیار مهم است. در ابتدای هر درخواست، مانند درخواست از فرزندتان برای انجام کاری، کلمه «لطفا» را قرار دهید و در پایان هر کاری که برای شما انجام می دهد، با «متشکرم» از او تشکر کنید. با این کار به او قدردانی را آموزش می دهید.

3- متاسفم

ممکن است هر روز از این کلمه استفاده نکنید، اما فرزندانتان نیاز دارند که وقتی کار اشتباهی انجام داده اید، عذرخواهی کنید. گفتن “متاسفم” به کودک به این معنی است که حتی بزرگسالان نیز باید مسئولیت اشتباهات خود را بپذیرند. عذرخواهی وقتی عصبانی هستید یا زمانی که کار اشتباهی انجام داده اید باعث ایجاد اعتماد در فرزندتان می شود.

4- تلاش خوبی بود

مطمئن شوید که این جمله را زمانی که فرزندتان کاری واقعا مهم انجام می دهد، بگویید. البته همیشه به خاطر داشته باشید که تحسین کودکان می تواند به نیازهای فردی هر یک بستگی داشته باشد و از کودکی به کودک دیگر متفاوت باشد.

5- از میزبانی شما سپاسگزارم

گفتن به فرزندانتان که از حضور آنها بسیار سپاسگزار هستید به همان اندازه مهم است که بگویید دوستت دارم. قدردانی سطح دیگری از عشق، سپاسگزاری از حضور و قدردانی از وجودشان را به کودکان نشان می دهد. این تشکر و قدردانی از تولد فرزندانتان و گفتن موضوع به آنها باعث ایجاد عزت نفس در کودک و تقویت نگرش و روحیه مثبت فرزندان شما می شود.

6- روزت چطور بود؟

والدین اغلب با فرزندان خود زیاد صحبت می کنند، اما آنچه را که باید بگویند، نمی گویند. می توانید از کودک خود بپرسید که روز او چگونه بوده و به پاسخ های او گوش دهید. حتی اگر پاسخ آنها برای شما ساده لوحانه به نظر می رسد و شما با آن موافق نیستید، باید به آنها نشان دهید که به تجربه آنها احترام می گذارید.

همیشه به آنچه او به شما می گوید توجه کنید. هرگز در حالی که به صفحه موبایل خود خیره شده اید یا با رایانه کار می کنید با کودک خود صحبت نکنید.

7- می دانم که از عهده آن بر می آیی

دادن فرصت شکست به کودکان یکی از بزرگترین هدایایی است که والدین می توانند به فرزندان خود بدهند. حل مشکلات کوچک دوران کودکی کودک شما را آماده می کند تا مشکلات بزرگتری را که در بزرگسالی با آن مواجه می شود حل کند.

گفتن این جمله طلایی به کودک اعتماد به نفس و عزت نفس او را تقویت می کند. کودک با شنیدن این جمله روحیه مضاعف پیدا می کند، قدرت و توانایی خود را باور می کند و می آموزد که در مقابل هر عمل و کاری باید با جان و دل تلاش کند. گفتن “من می دانم که شما می توانید از عهده آن برآیید” به آنها این پیام را می دهد که آنها را افرادی واجد شرایط می بینید.

8- دوستت دارم

شاید گفتن این عبارت بسیار رایج باشد، اما بسیاری از کودکان این عبارت را از زبان والدین خود نمی شنوند. والدین گاهی اوقات فکر می کنند کارهایی که انجام می دهند نشان دهنده عشق آنها به فرزندانشان است، اما بچه ها واقعاً باید این را بشنوند. بدانید که جملات و بیان لطیف آنها قدرت عجیبی در جذب و ایجاد روحیه و اعتماد به نفس دارد.

کلمات می توانند آرامش بخش یا دردناک باشند. کودکان باید در این دنیا احساس امنیت کنند. گفتن به فرزندتان که دوستش دارید باعث می شود احساس کند همیشه کسی در این دنیا هست که به او اهمیت بدهد. گفتن “دوستت دارم” به کودکان بسیار خوب و آرامش بخش است و آنها همیشه می دانند که والدینشان از آنها قدردانی می کنند و از حمایت عاطفی قوی برخوردارند.

9- خطایی رخ داده است

“اوه! بشقاب غذای شما ریخته است. برو از آشپزخانه دو دستمال بیاور. من به شما کمک می کنم آن را تمیز کنید.”

مراقب باش! این عبارت نامناسب را به فرزندان خود نگویید – کودکان کثیف. در عوض به آنها بیاموزید که اشتباه کردن برای همه اتفاق می افتد و این اشکالی ندارد. وقتی بچه ها اشتباه می کنند به آنها نشان دهید که «مادر عصبانی نیست». این مشکل برطرف شده است. دنیا هنوز تمام نشده است. همه افراد بزرگ هم اشتباه می کنند.

10- تعریف آن

“شما خیلی خوب پازل ها را حل می کنید. قطعات پازل را خیلی سریع کنار هم قرار می دهید.” این تعاریف بسیار کوچک تأثیر مثبتی بر تفکر کودک دارد. مدام به آنها یادآوری کنید که چقدر با استعداد و باهوش هستند. این باعث می شود بچه ها از خودشان قدردانی کنند.

11- به خود فرصتی دوباره بدهید

“بیا! این بازی است که من دیروز از شما گرفتم. شما می توانید آن را امروز بازی کنید. به قوانین بازی توجه کنید.” دادن فرصت دوباره به کودک بسیار عالی است. حتی اگر یک روز فرزندتان قوانین را رعایت نمی کند و به هشدارهای شما گوش نمی دهد، به او این فرصت را بدهید که روز بعد دوباره شانس خود را امتحان کند. به این ترتیب به او نشان می دهید که مطمئن هستید می تواند از پس این موضوع برآید. این موضوع باعث ایجاد حس اعتماد به نفس در کودکان می شود.

12- مسئولیت پذیر باشید

درست است، حق با شماست؛ من اشتباه کردم، بگذارید اشتباه کنم. گاهی اوقات پیش می آید که مثلاً در بازی، توپ از دست شما بیفتد. این اشتباهات به شما این فرصت را می دهد که به فرزند خود بیاموزید که اعمال شما را بپذیرد و اوضاع را درست کند.

همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس کودک می شود. والدین با این کار حس خوداتکایی را در کودک ایجاد می کنند. توجه کنید بچه ها در سنی هستند که باید خیلی چیزها را خودشان امتحان کنند تا حس کنجکاویشان برانگیخته شود و نتیجه آن کنجکاوی را احساس کنند.

13- اعتماد به کودک

“آیا می توانی خواهر کوچکت را در حالی که من ظرف ها را می شستم تماشا کنی؟” اگر چنین مسئولیت هایی را به فرزند بزرگتر خود بسپارید و به او بگویید: “من به شخصی مثل شما نیاز دارم که از او مراقبت کند”، در واقع حس اعتماد به نفس او را افزایش می دهید. در این صورت بچه های بزرگتر به خواهر و برادر کوچکترشان آسیب نمی رسانند.

می توانید کودک کوچک را در تخت یا پتو روی زمین قرار دهید و اجازه دهید کودک بزرگتر با بازی کردن یا در آغوش گرفتن کودک کوچکتر سرگرم شود. به این ترتیب علاوه بر افزایش اعتماد به نفس، متوجه می شود که والدینش به او اعتماد دارند.

14- عشق بی قید و شرط

“مهم نیست چه کار کنم، عشق من به تو هرگز پایان نخواهد یافت.” بچه ها می دانند که شما آنها را دوست دارید، اما باید درک کنند که این عشق بی قید و شرط است. هیچ وقت تمام نمی شود و بر اساس شرایط تغییر نمی کند. اگر فرزند شما لامپ را بشکند، مطمئناً از آوردن آن با شما می ترسد. بنابراین علاقه خود را به او یادآوری کنید تا او شهامت ابراز آن را داشته باشد. این ابراز محبت باعث ایجاد حس امنیت و آرامش در کودک می شود.

فرزند شما مهمتر از کاری است که انجام می دهد، و والدین می توانند از این موقعیت های یادگیری استفاده کنند تا به فرزندان خود بیاموزند که دیگر آن را تکرار نکنند.

15- فقط گوش کن

عملکرد کودکان بلندتر از کلمات است. گاهی اوقات کودکان نمی توانند کلماتی برای کلمات خود پیدا کنند. اگر توضیح دادن آنچه در مورد خواهر یا برادرش می گذرد برای فرزندتان دشوار است، به چشمان او نگاه کنید و اجازه دهید صحبت کند. شنیدن سخنان او نشان دهنده علاقه و احترام شماست. این بدان معنی است که شما از او قدردانی می کنید و کاملاً درک می کنید که او در شرایط سختی قرار دارد.

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

تماس با ما