ای کاش روحانی با تصویب قانون ضد برجام استعفا می داد.

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: روحانی در روز عید غدیر خم در دیدار با همکاران خود در دولت سابق گفت: امیدوارم درگیر تصمیم هسته‌ای مجلس نباشد تا بتوانیم برجام را در اسفند 97 احیا کنیم. هر سیاستمداری که به گذشته نگاه می کند، این آرزو را دارد! به وفور در دسترس است.

همه ما وقتی به تاریخ برمی‌گردیم پشیمان می‌شویم که کاش این‌طور بود و آن‌طور نمی‌شد. در بسیاری از موارد آرزوی من همین است! از روی ناامیدی است و معلوم نیست اگر به دست بیاید، جامعه بهتر است اگر بدتر نباشد. اما به هر حال آرزوی جامعه و سیاست دارم! قابل درک یا اصلاح نیست. باید ببینیم در همان زمان که انجام نشد چه باید کرد. بریم 3 سال پیش

پس از حوادث بسیار ناگوار نوامبر 2018، حملات افراطی علیه دولت روحانی سازماندهی و اجرا شد. در 17 دسامبر 2018، یادداشتی با عنوان «ایده انتخابات زودهنگام» نوشتم و در بخشی از آن بیان کردم که «هیچ دولتی نمی‌تواند و نمی‌تواند حتی در شرایط عادی به اداره آن ادامه دهد». در اکثر نظام های سیاسی، ابزارهایی برای چنین موقعیت هایی فراهم کرده اند.

بازگرداندن اعتماد دولت برای ادامه راه یکی از این موارد است. یا انحلال مجلس و رای مجدد یا استعفای نخست وزیر و رئیس دولت و … همه راه های عبور از وضعیت نابسامان مدیریتی است. در ایران نباید قصد مقصر دانستن موقت داشته باشیم و باید به دنبال راه حلی برای عبور از این وضعیت باشیم… برای غلبه بر مشکلات موجود چه در حوزه اقتصادی، چه در سیاست خارجی و چه در مسائل سیاست داخلی. ما به حداقل واحد اداری و سیاسی نیاز داریم. متأسفانه این دو موضوع در جهت مخالف هم حرکت می کنند.

از سوی دیگر، مشکلات در این سه سطح پیچیده تر می شود. از سوی دیگر، شکاف قدرت عمیق‌تر و حادتر می‌شود… بعد از اعتراضات اخیر، بعید است که دولت حتی بتواند تصمیمات فعلی را بگیرد، چه برسد به تصمیم‌گیری‌های مهم. راه حل سوم برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری است. با انتخابات پارلمانی می توان انتخابات برگزار کرد.

(تمام شد) نتیجه چه شد؟ او به این پیشنهاد سنتی و ساده توجهی نکرد. مشخص است چرا؟ چون به ما یاد نمی دهند یا نمی خواهیم قدرت لازم را مطالبه کنیم یا این مسئولیت را بدهیم وقتی که قدرت نداریم و مسئولیت داریم. ما به سادگی روی صندلی مسئولیت می نشینیم و از عنایات او بهره مند می شویم، بدون اینکه بتوانیم یا بخواهیم قدمی به جلو برداریم.

پس از روی کار آمدن مجلس جدید در ژوئن 2019، حملات علیه روحانی تشدید شد. گفتند فقط روحانی را تحمل می کنند. در ژوئیه 2019، او نوشت: “تحمل لازم نیست، آن را جدا کنید.” طبیعی بود که قدرت نداشتند و اجازه نداشتند او را برکنار کنند، بنابراین هجمه ها به روحانی، دولت او و به ویژه ظریف شدیدتر شد. سپس در اکتبر 2019، قبل از انتخابات آمریکا، یادداشتی با عنوان «برای مردم و کشور» نوشتم و متذکر شدم: «ده ماه پیش پیشنهاد انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را به اصولگرایان که در خلوت خود در حال آب کردن قند در خود بودند، دادم. دلها، به دلیل تناقضات فکری و تحلیلی، در خفا با آن مخالفت کردند و حتی شدیداً مخالفت کردند!… در ده ماه گذشته هیچ مشکلی حل نشده است که فقط بر مشکلات افزوده است.

در این ده ماه کدام دید تیره شد و تاریک نشد؟ بنابراین ادامه این وضعیت عاقلانه نیست. سه سناریوی احتمالی برای انتخابات آمریکا وجود دارد. ابتدا بدون مشکل و قاطعانه به ترامپ رای دهید.

دوم اینکه بایدن رای خواهد داد و ترامپ به راحتی اطاعت خواهد کرد. ثالثاً، اگر بایدن رای دهد و ترامپ به آن عمل نکند، آمریکا وارد یک چالش سیاسی جدی خواهد شد. به نظر می رسد اگر تغییری در ایران ایجاد نشود هیچ یک از این سه وضعیت به درد ما نمی خورد. حتی بهترین مورد از سه مورد ذکر شده در بالا که به نظر می رسد ورود بی صدا بایدن باشد، اگر تغییری در ایران ایجاد نشود، به نفع ایران نخواهد بود و ممکن است بدتر از دو مورد دیگر باشد. بیشتر و از دست دادن فرصت های سیاسی برای کاهش مشکلات نتیجه دیگری نخواهد داشت… بنابراین، حالا که اصولگرایان مسلط قدرت و اراده ای برای منزوی کردن آنها ندارند، پیشنهاد می کنم روحانی دست به اقدام شخصی بزند. رفتن به معنای اعتراض نیست، بلکه راهگشایی برای حل مسئله است. متاسفانه در ایران استعفا به سرنوشت طلاق رسید.

هر زن و شوهری که از هم جدا می شوند باید با خصومت، نفرت، کینه توزی، بد زبانی، حتی دعوا و دعوا همراه باشد، در حالی که می توان به صورت دوستانه طلاق گرفت، اگر دو نفر متوجه شوند که به هر دلیلی نمی توانند با یکدیگر زندگی کنند، پس می توانند. دوستانه. و به طور مدنی از یکدیگر جدا شده اند.» (پایان نقل قول)

حالا باید از آقای روحانی بپرسید. فکر نمی کنید با استعفای حرفه ای و نه لزوما اعتراض می توانستید از سنگسار بیشتر اصولگرایان علیه برجام جلوگیری کنید؟ و در آن صورت آیا امروز از موافقت با این قانون بازمانده اید؟ پاسخ را نمی توان با قطعیت گفت، اما به نظر من می توانستید با شروع به نوشتن قانون استعفا دهید تا از تصویب چنین قانون منحرفی جلوگیری کنید. داستان دو زن مدعی داشتن یک فرزند را فراموش نکنید. ظاهراً این کودک اجازه داشت از وسط دو نیم شود. شاید هیچ کدام از آنها مادر واقعی نبودند.

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما