بادهای خورشیدی: طوفان خورشیدی در راه است، آیا باید نگران باشیم؟

بعدی- یک هفته پس از آنکه برخی دانشمندان آن را “باد خورشیدی” نامیدند، که به آن “پرتاب جرم تاجی” نیز معروف است، قرار است زمین در روزهای پنجشنبه و جمعه شاهد طوفان خورشیدی باشد.

به گزارش فرارو به نقل از دویچه وله؛ اگر در نزدیکی دایره قطب شمال یا دایره قطب جنوب زندگی می کنید، ممکن است بتوانید شفق شمالی یا جنوبی را برای چند روز آینده ببینید و زمین ممکن است اثرات ژئومغناطیسی خفیفی را تجربه کند.

اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده شدت طوفان های خورشیدی را به پنج سطح طبقه بندی می کند: G1-G5. حرف G نشان دهنده اثرات ژئومغناطیسی ناشی از ابر پلاسما است. سطح 5 مربوط به یک اثر بسیار قوی و سطح 1 مربوط به یک اثر “کوچک” است.

طبق گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی، طوفان خورشیدی فعلی به عنوان G1 طبقه بندی می شود. بیشتر این طوفان های خورشیدی به سختی قابل توجه هستند و تنها تعداد کمی از آنها را می توان به عنوان یک منظره شگفت انگیز ثبت کرد. به عبارت دیگر، دنیا به این زودی ها به پایان نمی رسد، حتی اگر برخی گزارش های خبری اینطور به نظر برسد. هرازگاهی یک طوفان خورشیدی به زمین می‌رسد و مجموعه‌ای از مقالات منتشر شده را به همراه دارد که هشدار می‌دهند در مورد اختلال احتمالی در تامین برق جهانی، ارتباطات تلفنی و ماهواره‌ای هشدار می‌دهند.

این ادعاها را می توان اغراق آمیز دانست. با این حال، نادیده گرفتن کامل آن به عنوان یک هشدار اشتباه خواهد بود.

آزادسازی بدن کرونر

اوج طوفان خورشیدی در سال 2025

خورشید در چرخه های 11 ساله خورشیدی قرار دارد. دانشمندان می گویند نوع فعلی در سال 2025 به اوج خود می رسد و تا آن زمان شعله های آتش بسیار شدیدتر می شود. این می تواند باعث نگرانی شود. بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در سال 2021 در دانشگاه ارواین در کالیفرنیا انجام شد، زیرساخت‌های ارتباطات اینترنتی فعلی ما در برابر طوفان‌های شدید خورشیدی آسیب‌پذیر است.

اگر یک طوفان خورشیدی قدرتمند به زمین برخورد کند، نه تنها شبکه های برق و ماهواره ها را مختل می کند، بلکه می تواند در دراز مدت اینترنت را نیز مختل کند. زیرساخت اینترنت ما برای مقاومت در برابر طوفان های شدید خورشیدی طراحی نشده است. ارتباطات ماهواره ای محافظت نشده (مانند سیستم های ناوبری GPS) و تکرار کننده های کابل زیردریایی که هر 50 تا 150 کیلومتر برای تقویت سیگنال های ارتباطی در مسیرهای ارتباطی طولانی نصب می شوند، به ویژه آسیب پذیر هستند. تداخل الکترومغناطیسی خیلی قوی می تواند یک سیستم حساس را کاملا فلج کند.

اگر اینترنت در ایالات متحده فقط برای یک روز قطع شود، خسارت فقط در ایالات متحده حدود 7 میلیارد دلار (6.9 میلیارد یورو) خواهد بود.

در طوفان خورشیدی چه اتفاقی می افتد؟

در طی یک طوفان خورشیدی، خورشید مقادیر زیادی الکترون و پروتون آزاد می کند و ابری از پرتوهای کیهانی را به سمت زمین می فرستد. طوفان های خورشیدی با تغییر شکل میدان مغناطیسی زمین، شفق های قطبی قابل مشاهده در لبه های نیمکره شمالی و جنوبی را تقویت می کنند. ذرات باردار باد خورشیدی از میدان مغناطیسی زمین مشتق می شوند و در امتداد خطوط میدان به قطب های زمین جریان می یابند، جایی که نوارهایی از نور یا کمان هایی با رنگ های مختلف در شمال یا جنوب دایره های قطبی ایجاد می کنند.

سیاره زمین تاثیر کامل طوفان های خورشیدی را تجربه نکرده است

در اوایل سال 1843، ستاره شناس آلمانی ساموئل هاینریش شواب کشف کرد که فعالیت خورشیدی از چرخه های خاصی پیروی می کند و تقریباً هر 11 سال به اوج خود می رسد.

قوی‌ترین طوفان خورشیدی که تاکنون روی زمین اندازه‌گیری شده است، رویداد کارینگتون در سال 1859 بود، زمانی که ریزش ذرات باردار شبکه‌های تلگراف را در آمریکای شمالی و اروپا نابود کرد و شفق قطبی تا رم و هاوایی قابل مشاهده بود.

بیش از صد سال بعد، در مارس 1989، طوفان خورشیدی کل شبکه برق استان کبک کانادا را فلج کرد. نورافکن (هنگامی که یک فضای بسته به سرعت مشتعل می شود و منفجر می شود، چشمک می زند) در سیستم های توزیع برق باعث شده حدود 6 میلیون نفر به مدت 9 ساعت در تاریکی بنشینند.

به گفته ناسا، در جولای 2012، یک طوفان خورشیدی بسیار قدرتمند با کالیبر “کارینگتون” به سختی زمین را از دست داد.

مطالعه ناسا می گوید: «اگر شعله ی خورشیدی فقط یک هفته زودتر رخ می داد، زمین در خط آتش قرار می گرفت.

محیط زیست

پیشنهادهایی برای اینترنت قوی تر

امروزه، یک فوران آتشفشانی مانند رویداد کارینگتون می تواند زیرساخت های دیجیتالی را در بخش های بزرگی از جهان در عرض چند دقیقه فلج کند. تخمین زده می شود که مناطق بزرگ برای ماه ها، اگر نه سال ها، بدون ارتباطات و برق باقی می مانند.

پیشنهاداتی در مورد چگونگی تقویت زیرساخت اینترنت وجود دارد. یک امکان انتقال زیرساخت اینترنت به جنوب است، به عنوان مثال به آمریکای مرکزی و جنوبی، زیرا عرض های جغرافیایی شمالی بیشتر مستعد طوفان های خورشیدی هستند.

اتصالات اینترنت کوتاه تر و در نتیجه انعطاف پذیرتر مانند اروپا و آسیا و اجرای کابل های سربار اضافی نیز پیشنهاد شده است که نسبت به کابل های بلند زیردریایی که به تکرار کننده های زیادی نیاز دارند آسیب پذیرتر هستند.

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما