بازار مخفی وام بانکی!

بعدی- با توجه به اقتصاد متورم ایران، باور عمومی بر این اساس است که دریافت هر گونه وام بانکی به مبالغ کلان نوعی رانت برای استفاده محسوب می شود، در چنین شرایطی بانک ها قوانین نانوشته خود را برای اعطای تسهیلات خارجی دارند. این وام ها نسبت به برخی از مشتریان آن در بازار غیررسمی یا زیرزمینی سیستم بانکی به مشتریان پرداخت می شود.

به گزارش فرارو، در حال حاضر بانک ها در این بازار غیررسمی به دو روش به مشتریان خود وام می دهند، اول اینکه سپرده های بانکی تا سقف 90 درصد اصل سپرده قرض الحسنه با نرخ سود 18 درصد پرداخت می شود، البته در این نوع از حدود 20 درصد وام مسدود می شود از مبلغ وام در حساب گیرنده تا پایان تسویه، سودی دریافت نمی شود.

ثانیاً تحت عنوان وام تعمیر برای هرکسی که سند مالکیت ارائه دهد یا سپرده کلان در بانک داشته باشد 400 تا 500 میلیون تومان وام پرداخت می شود که سود اسمی آن حدود 18 درصد است و باید ظرف 5 تسویه شود. حداکثر سالها و این دو نوع وام وجود ندارد و در مصوبات شورای عالی پول و اعتبار وجود دارد و به نحوی که بانک ها با دور زدن مصوبات شورای عالی پول و اعتبار پرداخت می کنند.

این با در نظر گرفتن نرخ رسمی تورم در کشور که بیش از 40 درصد است، گرفتن وام 18 درصدی بسیار راحت است و آن هم در مبالغ بالا، بنابراین این موضوع باید به نوعی بزرگ تلقی شود. اجاره ای که در دسترس همگان نیست و تنها عده معدودی می توانند از چنین اجاره ای استفاده کنند که بانک ها در اختیار مشتریان ممتاز خود قرار می دهند.

بازار مخفی وام های بانکی؛  امکانات اجاره را فراهم کنید!وام بانکی برای اجاره بگیرید!

کامران ندری، کارشناس امور بانکی گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه بانک ها معمولا با توجه به اعتباری که مشتری نزد خود دارد وام ها را بازپرداخت می کنند، گفت: بانک های پایه برای بازپرداخت تسهیلات به گردش حساب های مردم نگاه می کنند و برخی افراد کاسبی و حقوق بالایی دارند. همانطور که شما پرداخت می کنید، بانک ها پرداخت می کنند. وام های نسبتاً بالایی به این شرکت ها داده می شود، بنابراین نباید کتمان کرد که برخی بانک ها به کسانی که اعتبار دارند و می توانند تسهیلات را پس دهند، تسهیلات بالایی می دهند.

وی افزود: با توجه به تورمی که در جامعه وجود دارد، 300 تا 400 میلیون تومانی که پرداخت می شود، عملا امکان تامین هزینه وجود ندارد، در حال حاضر متوسط ​​خانه در تهران متری 52 میلیون تومان است، یعنی یک خانه 100 متری 5.2 میلیارد تومان است، بنابراین این وام ها عملا تنها 10 درصد هزینه خرید ملک را پوشش می دهند.

ندیری با اشاره به اینکه باید به عدم نظارت صحیح و قوی بر بانک ها در خصوص اعطای تسهیلات اشاره کرد، گفت: متأسفانه در این زمینه تسهیلات تکلیفی که بر دوش بانک ها گذاشته می شود از جمله مواردی است که در این زمینه وجود دارد. که بانک ها را با مشکلاتی مواجه کرده و باعث ایجاد مشکلات زیادی شده است. افزایش معوقات بانکی که روز به روز در حال افزایش است.

این استاد دانشگاه با ذکر اینکه اخذ وام بانکی در برخی موارد نیز بر اساس رانت است، افزود: بخشی از این پرونده نیز بر اساس همان بخشودگی بدهی هایی است که به بانک ها تحمیل می شود و از سوی برخی از سوی برخی اجبار می شود. مقامات دولتی و برخی از آنها به اعضای مجلس معرفی می شوند، بدون اخذ تعهدات و مدارک لازم وام های کلان را می شناسند و به آنها می پردازند و همچنین بدون اعتبار بخشی از آنها به نحوی مسترد نمی شوند و به آنها ارجاع می شوند. مطالبات معوق بانک

وی با تاکید بر اینکه دولت در قبال وضعیت کنونی بانک ها مسئول است، ادامه داد: فرآیند تعیین صلاحیت مدیران بانکی بسیار پیچیده است و اکثر آنها در یک فرآیند سیاسی انتخاب می شوند و البته در این راستا نیز این امر انجام می شود. نمیتونه باشه. انتظار می رود بانک ها بتوانند قدم درستی بردارند، اما در این زمینه بانک ها باید به صورت تخصصی مدیریت شوند و از مداخله اجباری در مدیریت خود پرهیز کنند، در غیر این صورت بانک ها با وضعیت بدتری مواجه خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه در تدوین قانون جدید بانک مرکزی در مجلس نمایندگان، این مداخلات بخشنامه ای تشدید شد، گفت: سال هاست بسیاری از اساتید دانشگاه خواستار استقلال بانک مرکزی در عملکرد بوده اند. وظایف اصلی آن، از جمله حفظ میهن پرستی. ارزش پولی و در این مورد نیز راهکارهای مختلفی ارائه کردند، اما در این زمینه هیچ شنیده ای صورت نگرفت و اکنون که قانون کنترل پولی کشور در مجلس اصلاح شده است، می بینیم که این موضوع فقط در مورد مسیر درست است، اما با تصویب این قانون، بانک مرکزی وابستگی زیادی به دولت داشته و در عمل مستقل نخواهد بود.

وی تصریح کرد: در واقع با توجه به دخالت در امور بانک مرکزی، این موضوع حداقل از دو بعد در کار سیستم بانکی مشکلات جدی ایجاد می کند، اولاً بانک مرکزی نمی تواند به وظایف ذاتی خود عمل کند. وضعیت بدی را در پی دارد اعطای تسهیلات و افزایش روزانه مطالبات انباشته آن ناشی از عدم پرداخت تسهیلات است و در وهله دوم دولت های مختلف با چاپ پول و ایجاد نقدینگی ناشی از وابستگی، کسری بودجه خود را جبران می کنند. بانک مرکزی.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: سیستم تصمیم گیری که در کشور با توجه به مسائل اقتصادی وجود دارد متاسفانه وضعیت اقتصادی را درک نمی کند و این تصمیمات دست دولت را برای دخالت بیشتر در اقتصاد بازتر می کند که عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد. حال باید ببینیم که آیا این روند قرار است اصلاح شود یا ادامه خواهد داشت.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما