بازار همچنان داغ است

مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران پس از هفته یازدهم به حالت تعلیق درآمد تا پس از بازی های تیم ملی ایران در جام جهانی از سر گرفته شود. پرسپولیس که یکی از خطرناک ترین مدعیان قهرمانی در این دوره است، در حال حاضر کاپیتان لیگ برتر است، اما از آنجایی که ترافیک بالای جدول فشرده است، نمی توان این یا هر تیم دیگری بهترین شانس را داشت. از کسب عنوان قهرمانی علاوه بر این، بازی های ایران در جام جهانی نیز وجود دارد.

در حال حاضر مسابقات لیگ به حاشیه رفته و تمرکز بر روی اردو و بازی تیم ملی در جام جهانی است. البته چنین مشکلی به معنای بیکار نشستن تیم های لیگ نیست. آنها به خوبی می دانند که بعد از جام جهانی کارشان برای ادامه لیگ برتر بسیار سخت است. به همین دلیل است که از این به بعد منتظر بازار داغ نیم فصل لیگ برتر ایران هستیم.

معادلات در بازار نقل و انتقالات همیشه بر چند اصل استوار بوده است. اول برای تقویت تیم. بسیاری از تیم های لیگ برتر پس از 11 هفته به نقاط ضعف خود پی برده اند و اکنون می دانند برای تثبیت این امتیازها چاره ای جز خرید بازیکن ندارند.

دومین اصلی که در بازار رعایت می شود، فروش بازیکن برای کسب درآمد است. در این صورت با توجه به سبک قراردادهای امضا شده در ایران، نمی توان خیلی خوشحال بود که باشگاه های لیگ برتری از فروش بازیکن به یکدیگر پول زیادی به دست می آورند. این به این معنی نیست که اصلا امکان پذیر نیست. مثلا باشگاه تراکتورسازی بهترین معامله را در زمین انجام داد. یکی دو فصل پیش با 11 میلیارد تومان فروش مهدی توکادری به گلگر سیرجان موافقت کردند. برای باشگاه هایی که به نظر می رسد بیشتر از آنها برای مدیر عامل بعدی خود خرج می کنند، پول زیادی کسب کنید.

عامل سوم خروج از خطوط با ترافیک بالا است. در این زمینه معمولا سرمربیان تعدادی از آنها را در لیست فروش قرار می دهند تا از تعداد بازیکنان ناراضی کاسته شود.

آخرین اصل که زیاد درباره آن صحبت نمی شود، تقویت نکردن رقبا است.

با این دو اصل آخر می‌توانیم به استقلال و پرسپولیس برگردیم. به خصوص استقلال بازیکنان زیادی جذب کرده که از قضا برخی از آنها جزو ستاره های لیگ برتر هستند و نمی توانند بازی کنند. استقلال می تواند در یک نیم فصل هفت بازیکن را در فهرست خروجی قرار دهد. همین کافی است تا بازار زمستانی بسیار داغ شود. عزیزبک امانوف، هافبک ازبکستانی استقلال که فصل گذشته در نقل و انتقالات توسط فرهاد مجیدی به خدمت گرفته شد، یکی از بازیکنانی است که نتوانست خود را به ریکاردو سا پینتو ثابت کند و سرمربی پرتغالی آبی ها تنها 5 دقیقه در طول نقل و انتقالات بازی کرد. پنجره امانوف به 11 هفته اخیر لیگ برتر و البته بازی سوپرجام اعتماد کرد که نشان می دهد سا پینتو از سبک بازی هافبک ازبکستانی خوشش نمی آید و همین موضوع باعث شد تا نام امانوف در حاشیه لیست خروجی استقلال به گوش برسد.

سجاد شهبازاده مهاجم باتجربه آبی ها نتوانست انتظارات را برآورده کند و با وجود اعتماد ریکاردو سا پینتو به این مهاجم، شهبازاده نتوانست دروازه حریف را تهدید کند و رفته رفته جای خود را در ترکیب اصلی از دست داد. استقلال و در حال حاضر سا پینتو به عنوان بازیکن جانشین استفاده می شود و گفته می شود آبی ها در بازار زمستانی به دنبال کافه رضایی هستند و احتمال جدایی شهبازاده وجود دارد.

سیاوش یزدانی، مدافع بلند قامت استقلال که فصل گذشته یکی از مهره های اصلی قهرمانی تیمش بود، در لیگ بیست و دوم شرایط عجیبی را پشت سر می گذارد و با وجود رفع موانع خدمت سربازی و دریافت کارت پایان خدمت. ، او هنوز نتوانسته به تیم استقلال بپیوندد و حتی یک دقیقه هم در کارنامه خود بازی نکرده است که در لیگ 22 دیده نمی شود. یزدانی ماه گذشته با اظهار نظر جنجالی در مورد سا بنتو کنار گذاشته شد اما با وساطت مدیران استقلال سرمربی پرتغالی مدافع تیمش را بخشید و به او اجازه تمرین داد اما همچنان اخباری از یزدانی در لیست پایتخت وجود دارد. بازیکنانی که به جای گمانه زنی در مورد احتمال جدایی، لباس آبی پوشیده اند.

علیرضا رضایی، امیرعلی صادقی، امید حمیدفر و محمد حسین زواری از بازیکنان جوان و شناخته شده استقلال هستند، به جز صادقی که برای مدت کوتاهی در لیگ بیست و دوم برای استقلال ظاهر شد و عملکرد فوق العاده ای در دیدارهای تدارکاتی داشت، بقیه بازیکنان یک امتیاز داشتند. عملکرد عالی. آنها نتوانستند اعتماد ریکاردو پینتو را جلب کنند. آنها هنوز راهی تیم آبی نشده اند. بازیکنان جوانی که به احتمال زیاد در نیم فصل برای فرصت بازی بیشتر می روند، احتمال حذف نام آنها از لیست استقلال وجود دارد.

علاوه بر گزینه های ذکر شده برای جدایی از استقلال، در دو روز گذشته شایعات زیادی درباره نیمکت نشینی مهدی عبدی، مهاجم پرسپولیس مطرح شده است. گفته می شود او از نیمکت نشینی در این تیم خسته شده و در نیم فصل دوم تجربه جدیدی کسب خواهد کرد. در حال حاضر از نساجی به عنوان موکل وی یاد می شود. جالب اینجاست که نام سپاهان نیز به صورت غیر رسمی شنیده می شود. اینکه چقدر این شایعات صحت دارد مشخص نیست اما بعید است پرسپولیس در نیم فصل بازیکنی به سپاهان بدهد. این برگرفته از آخرین اصل بازار نقل و انتقالات است. سپاهان یکی از خطرناک ترین رقبای پرسپولیس در راه قهرمانی در لیگ برتر ایران است و به همین دلیل حتی اگر پیشنهاد رسمی برای به خدمت گرفتن مهدی عبدی هم داشت، بعید است یحیی گل محمدی از او استقبال کند.

به این موارد اشاره می شود که این بازیکن همچنان با باشگاه پرسپولیس قرارداد دارد و بدون رضایت باشگاه نمی تواند برود. البته مهدی عبدی با توجه به سن و تجربه اش می تواند گزینه دیگری در بازار گرم نقل و انتقالات زمستانی باشد.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما