بازار کالا؛ سه عامل اصلی رشد تورم

بعدی- بر اساس گزارش مرکز آمار ایران از میانگین قیمت مواد غذایی منتخب در مناطق شهری کشور در مردادماه، بیش از 8 نوع کالای اساسی و مایحتاج مردم از جمله برنج و ماکارونی ایرانی تورم کرد. رشته فرنگی، شیر، ماست، پنیر، روغن مایع و جامد تورم بیش از 100 درصدی را در سال گذشته ثبت کرده اند. این در حالی است که برای مثال روغن خوراکی مایع 314 درصد افزایش داشته است.

به گزارش فردا؛ بر اساس اعلام مرکز آمار، در گروه نان و حبوبات، رشته آش آش 4.2 درصد، برنج درجه یک ایرانی 4.1 درصد و شیرینی خشک 3.0 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت. در گروه گوشت قرمز و سفید و فرآورده های گوشتی، انواع گوشت گاو یا گوساله با 3.5 درصد، کنسرو ماهی تن با 1.9 درصد و ماهی قزل آلا با 1.1 درصد بیشترین افزایش قیمت و مرغداری با 4.5 درصد بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص دادند. نسبت به ماه قبل کاهش یافته است.

همچنین در گروه میوه ها و خشکبار بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به پرتقال با 24.2 درصد، سیب با 13.1 درصد و همچنین در این گروه بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل بوده است. مربوط به هندوانه 7/22- درصد و آهک 6/20 درصد بود.

از سوی دیگر، در گروه سبزی و حبوبات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به هویج با 21.8 درصد، پیاز با 5.9 درصد و لوبیا چیتی با 4.4 درصد بوده و بیشترین کاهش قیمت به آن مربوط است. 2- کدو سبز 11 درصد 2- فلفل دلمه ای 7.4 درصد. در گروه شکر، شکر، نوشابه و سایر مواد غذایی بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به سس مایونز با 10.8 درصد و سس گوجه فرنگی با 5.6 ​​درصد بوده است.

اکنون که جزئیات افزایش قیمت کالاهای اساسی و سایر اقلام در سال گذشته بر اساس گزارش مرکز آمار قابل مشاهده است.

افزایش 100 تا 314 درصدی تورم 9 قلم کالا / نفت و روغن جامد و در نتیجه افزایش قیمت
افزایش 100 تا 314 درصدی تورم 9 قلم کالا / نفت و روغن جامد و در نتیجه افزایش قیمت
افزایش 100 تا 314 درصدی تورم 9 قلم کالا / نفت و روغن جامد و در نتیجه افزایش قیمتسه عامل اصلی رشد تورم
علی القنبری کارشناس مسائل اقتصادی است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه تورم اصلی و مایحتاج اولیه شهروندان در چند وقت اخیر با افزایش ناگهانی مواجه شده است، گفت: سیاست های اعمال شده توسط دولت در یک سال گذشته متاسفانه تنها به وخامت اوضاع اقتصادی منجر شده است و در آنجا وجود دارد. نه تنها امید به بهبود است، بلکه آمارهای بیشتری در حال ثبت است، هر روز رکورد افزایش قیمت ها به ثبت می رسد، به طوری که بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار، بیش از 12 قلم کالای مصرفی عمده در گذشته تورم بیش از 100 درصدی را تجربه کردند. سال. ثبت کردند.”

افزایش 100 تا 314 درصدی تورم 9 قلم کالا / نفت و روغن جامد و در نتیجه افزایش قیمت

وی افزود: طی چند ماه گذشته شاهد افزایش نقدینگی، کاهش ارزش پول ملی و کاهش درآمد سرانه بوده ایم که نتیجه همه این آمارها کوچک شدن برنامه های مردم است. ” این یک پیامد دیگر است، اگر به گفته دولت تورم هم پایین می‌آید، مربوط به میانگین تورم است، اما اقلامی که مردم با آن‌ها سروکار دارند در این مدت نه تنها کاهش پیدا کرده، بلکه قیمت‌های آن‌ها در برابر رکوردها افزایش یافته است. جاده را بشکن.”

القنبری گفت: ابطال سکه 4200 تومانی باعث تورم شدید مواد غذایی در چند ماه گذشته شده است. یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی دولت نتوانست افزایش قیمت در برابر فاجعه سونامی را جبران کند. نتیجه آن وضعیتی است که امروز شاهد آن هستیم و مردم در تامین نیازهای اولیه خود با مشکلات زیادی مواجه هستند. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، مطمئناً نارضایتی های زیادی را در پی خواهد داشت، چنانکه در چند ماه گذشته بسیاری از بازنشستگان، معلمان، کارگران و … معترض به وضعیت معیشتی خود هستند اما تاکنون به مطالبات آنها پاسخ داده شده است.

افزایش 100 تا 314 درصدی تورم 9 قلم کالا / نفت و روغن جامد و در نتیجه افزایش قیمت

استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه اگر بخواهیم به محرک های پویای افزایش تورم در کشور در سال های اخیر نگاه کنیم باید به سه عامل اشاره کنیم، افزود: در درجه اول افزایش نقدینگی است. طی سال های گذشته این مشکل ایجاد شده و تورم با رشد فزاینده ای مواجه خواهد شد. استقراض دولت از بانک مرکزی یا اضافه برداشت از حساب های بانکی یکی از دلایل اصلی در این زمینه است و چاپ پول برای تامین کسری بودجه دولت و تامین منابع برای پرداخت یارانه نقدی از این طریق در افزایش تورم بسیار موثر بوده است. “

وی ادامه داد: در وهله دوم نرخ ارز در افزایش تورم بسیار موثر است چرا که طی پنج سال گذشته بیش از 7 برابر قیمت دلار در بازار آزاد جهش داشته و انتظارات تورمی نیز افزایش یافته است. در چنین شرایطی سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات نیز افزایش خواهد یافت، با احتساب وضعیت مبهم احیای برجام، دلار در حال حاضر در محدوده 30 هزار تومان قرار دارد، اما در صورت شکست برجام در هفته های آینده، این ارز می تواند نرخ های بالاتری را ثبت کند.

افزایش 100 تا 314 درصدی تورم 9 قلم کالا / نفت و روغن جامد و در نتیجه افزایش قیمت

القنبری گفت: به دلیل ناتوانی دولت در فروش نفت، درآمدهای ارزی کشور در سال های اخیر کاهش چشمگیری داشته است و در نتیجه ذخایر ارزی نزد بانک مرکزی اصلا مساعد نیست، اگر شرایط کشور باشد. عادی نشویم، همچنان با بسیاری از مشکلات ارزی مواجه خواهیم شد که منجر به افزایش قیمت ها می شود.بنابراین فعال سازی مجدد برجام برای کنترل تورم و نرخ ارز بسیار مهم است.حال در این زمینه باید دید دولت بالاخره می تواند دستیابی به برجام یا اینکه آیا وضعیت مبهم پیرامون این پرونده ادامه خواهد داشت.”

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در نهایت و چون سطح عرضه و تقاضا در اقتصاد ایران نامتعادل است، این موضوع باعث افزایش تورم شده است، پس چرا به دلایل مختلف سطح تولید کالا در کشور کاهش یافت. در این مدت؟ سال ها؟»، که باعث افزایش قیمت ها در بازار شد، در حالی که به دلیل افزایش هزینه های تولید و ناکارآمدی تولید کالا در کشور، میزان عرضه با کاهش قابل توجهی مواجه شد.

افزایش 100 تا 314 درصدی تورم 9 قلم کالا / نفت و روغن جامد و در نتیجه افزایش قیمت

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما