بازگشت موفقیت آمیز به خانه در سودان

پس از اینکه شوهرش او را ترک کرد، فاطمه 49 ساله نان آور اصلی چهار دخترش شد. او به انگیزه اشتیاقش برای تامین آینده ای بهتر برای آنها، در سال 2017 به مصر مهاجرت کرد و دو فرزند کوچکش را با خود برد.

او می‌گوید: «من یک قدم برمی‌داشتم، اما همیشه این ذهنیت را داشتم که برای دخترانم موفق شوم. “ترک کردن دختران باکره ام یکی از سخت ترین تصمیماتی بود که تا به حال می گرفتم.”

زمانی که فاطمه در مصر بود، به سختی توانست در مشاغل کوتاه مدت زندگی کند، زیرا اکثر کارفرمایان او را به دلیل سن او استخدام نمی کردند. فاطمه می‌گوید: «آنها به من گفتند که خیلی پیر و نالایق هستم، و وقتی دخترم، که در آن زمان ۱۷ ساله بود، برای کار درخواست داد، به او گفتند که خیلی جوان است.

قبل از ظهور COVID-19، مهاجران در مصر و جاهای دیگر قبلاً در معرض خطر بودند. این وضعیت با گسترش بیماری همه گیر تشدید شد و فاطمه و دخترانش برای گذران زندگی به سختی تلاش کردند. فاطمه به یاد می آورد: «ما بیشتر زجر کشیدیم و کسی نبود که به ما کمک کند.


خارطوم، سودان.

اخبار سازمان ملل/ عبدالمونعم مکی

خارطوم، سودان.

کمک به ادغام مجدد سازمان ملل

از طریق جامعه سودانی در مصر، فاطمه به برنامه کمک به بازگشت داوطلبانه و ادغام مجدد آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد معرفی شد و متوجه شد که بازگشت به سودان گزینه مناسبی است.

در ژوئن 2021، سازمان بین‌المللی مهاجرت ترتیبی داد که فاطمه و سایر اتباع سودانی که در مصر سرگردان بودند، بازگردند. پس از ورود به سودان، فاطمه از جمله کسانی بود که کمک نقدی برای ادغام مجدد دریافت کرد و به او اجازه داد تا نیازهای خود را در ابعاد اقتصادی و اجتماعی ادغام مجدد پوشش دهد.

سودان همچنان با چالش های متعددی از جمله جابجایی داخلی جمعیت ها ناشی از درگیری، آب و هوا و شرایط اجتماعی-فرهنگی مواجه است که منجر به سطوح بالای ناامنی غذایی می شود. تأثیر اجتماعی و اقتصادی COVID-19 باعث تشدید قیمت های بالای مواد غذایی اساسی، داروها و سایر کالاها، افزایش بیکاری و کاهش صادرات شده است.

یک مرد تجاری موفق

با این حال، به لطف کمک های دریافتی فاطمه، توانستم یک پروژه کوچک ایجاد کنم. سازمان بین المللی مهاجرت همچنین به او کمک کرد تا در بیمه سلامت ملی ثبت نام کند، که او و دو دخترش را تحت پوشش قرار می داد، که هر دو برای ادامه تحصیل از طریق این برنامه حمایت دریافت کردند.

کمک های نقدی ارائه شده توسط سازمان بین المللی مهاجرت در سودان راهی سریع و انعطاف پذیر برای کمک به ادغام مجدد این سازمان بود. این روش پشتیبانی به او و دیگرانی که در موقعیتش هستند اجازه می دهد تا کسب و کاری را که می خواهند شروع کنند انتخاب کنند.

فاطمه چشمش را به فروش گلدان گذاشته بود. او می‌گوید: «کمتر از یک ماه طول کشید تا کمک دریافت کنم، که باعث شد تصمیم بیشتری برای شروع کسب‌وکارم داشته باشم. او برخی از اجناس خانگی را از بازار عمده فروشی خرید تا به زنان جامعه خود بفروشد که به زودی مشتریان او شدند.

برای گسترش تجارت، فاطمه همچنین شروع به فروش غذاهای پخته به مرکز بهداشتی محله خود کرد، که فاقد کافه تریا برای بیماران و بازدیدکنندگان بود. او می گوید: “کارم به خوبی پیش می رود و اکنون می توانم خرج دخترانم را تامین کنم. بازگشت به سودان بهترین کاری بود که می توانستم انجام دهم.”

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما