باشله خواستار “تحقیقات منصفانه و شفاف” در مورد قتل معترضان در ازبکستان شد

میشل باچله، کمیسر عالی آمریکا، ضمن درخواست از مقامات برای «حداقل خویشتن‌داری» گفت: «گزارش‌هایی که ما از خشونت‌های جدی، از جمله قتل، در جریان اعتراض‌ها دریافت کرده‌ایم، عمیقاً نگران‌کننده است».

شمار کشته شدگان

بر اساس گزارش دادستانی عمومی، در جریان درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی در ولسوالی نوکوس، مرکز این ولایت، 18 نفر کشته و 243 نفر زخمی شدند که حال 94 نفر وخیم گزارش شده است.

به گفته دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد (OHCHR)، اما تعداد واقعی قربانیان می تواند بسیار بیشتر باشد.

در حالی که هویت کشته شدگان هنوز مشخص نیست، گزارش شده است که آنها از ناحیه سر و بدن مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند.

من از مقامات می خواهم که بلافاصله تحقیقات شفاف و مستقل را آغاز کنند – رئیس حقوق بشر سازمان ملل متحد

خانم باشلت گفت: «برای اطمینان از پاسخگویی، من از مقامات می‌خواهم که فوراً یک تحقیق شفاف و مستقل در مورد هرگونه ادعای اعمال مجرمانه در این زمینه، از جمله سوء استفاده از سوی مأموران دولت آغاز کنند».

اعتراض به جدایی

در سرتاسر منطقه خودمختار، هزاران نفر به تغییرات برنامه ریزی شده قانون اساسی اعتراض کردند که می توانست جمهوری کاراکالپاکستان را از حق قانونی خود برای جدایی، که بر اساس یک همه پرسی ملی است، سلب کند.

روز شنبه، رئیس جمهور گفت که این برنامه ها کنار گذاشته خواهند شد.

مخالفان را سرکوب کنید

پس از خشونت، رسانه ها از حضور نظامی شدید در شهر خبر دادند، زیرا دولت مقررات اضطراری از جمله منع آمد و شد و قطع اینترنت را وضع کرد.

گزارش شده است که شهر در تعطیلات آخر هفته و دیروز آرام بوده است.

با این حال، بیش از 500 نفر در جریان اعتراضات و پس از آن دستگیر شدند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ابراز نگرانی کرد که یک نفر به اتهام “توطئه برای به دست گرفتن قدرت یا براندازی نظام قانون اساسی” متهم شده و با 20 سال زندان روبرو شده است.

او گفت: «نباید مردم را برای استفاده از حقوق خود جرم انگاری کرد.

آزادی اجتماعات مسالمت آمیز

به گفته خانم باشله، همه بازداشت شدگان باید دسترسی فوری به وکیل، روند عادلانه و تضمین دادرسی عادلانه داشته باشند.

بر اساس میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، که ازبکستان یکی از کشورهای عضو آن است، هر کس حق آزادی بیان و اجتماعات مسالمت آمیز و حق مشارکت در امور عمومی را دارد.

با ترغیب دولت به بازگرداندن فوری دسترسی به اینترنت، تأکید کرد که این ممنوعیت گسترش بی‌رویهی دارد و به طور قابل توجهی بر حقوق اولیه آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات تأثیر می‌گذارد.

کمیساریای عالی همچنین به مقامات یادآوری کرد که محدودیت های تحت قوانین اضطراری باید با قوانین بین المللی مطابقت داشته باشد. ضروری، متناسب و بدون تبعیض باشد. برای مدت محدود؛ این شامل تدابیر اساسی در برابر سوء استفاده است.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما