بانک مرکزی اروپا در رقابت برای مهار تورم فوق العاده، نرخ بهره را افزایش می دهد

صادر شده در:

بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه نرخ های بهره را بیش از حد انتظار افزایش داد، زیرا نگرانی ها در مورد تورم ناپایدار بر ملاحظات رشد غلبه داشت، حتی در شرایطی که اقتصاد منطقه یورو با تاثیر جنگ روسیه در اوکراین دست و پنجه نرم می کرد.

بانک مرکزی اروپا با پیوستن به همتایان جهانی خود در افزایش هزینه های استقراض، نرخ سپرده معیار خود را 50 واحد پایه به صفر درصد افزایش داد و دستورالعمل های خود را برای حرکت 25 واحد پایه زیر پا گذاشت. این اولین افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی در منطقه یورو در 11 سال گذشته بود.

سیاستگذاران همچنین موافقت کردند که از طریق یک طرح جدید خرید اوراق قرضه با هدف جلوگیری از افزایش هزینه های استقراض و در نتیجه محدود کردن پراکندگی مالی، به بدهکارترین کشورها در بلوک ارزی 19 کشور – از جمله ایتالیا – کمک بیشتری ارائه کنند.

بانک مرکزی اروپا با پایان دادن به آزمایش هشت ساله با نرخ های بهره منفی، نرخ اصلی تامین مالی مجدد خود را نیز به 0.50 درصد افزایش داد و وعده افزایش بیشتر در اسرع وقت پس از تشکیل جلسه در 8 سپتامبر را داد.

در یک کنفرانس مطبوعاتی، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، به سؤالات متداول درباره اینکه چگونه بانک مرکزی اروپا از برنامه های اولیه خود برای انقباض منحرف شد و چگونه ابزار جدید تعیین بازده با دستور اصلی ضد تورم آن مطابقت دارد، پاسخ داد.

لاگارد گفت: «فشار قیمت در بخش‌های بیشتری در حال گسترش است. ما انتظار داریم که تورم برای مدتی به طور نامطلوب بالا بماند. به عوامل محرک از جمله افزایش هزینه های غذا و انرژی و افزایش دستمزد اشاره کرد.

لاگارد گفت که سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا به اتفاق آرا تصمیم گرفته اند که “تجسم” آشکار خطرات تورمی برای اقتصاد، همراه با موافقت آنها برای حمایت از کشورهای دارای بدهی بالا در صورت نیاز، افزایش بیشتر نرخ را توجیه می کند.

ما بر اساس متوازن تصمیم گرفتیم که گام بزرگتری برای خروج از نرخ های بهره منفی برداریم.»


بانک مرکزی اروپا هفته‌ها بازارها را به انتظار افزایش ۲۵ واحد پایه هدایت می‌کرد، اما منابع نزدیک به این بحث گفتند که ۵۰ واحد پایه کمی قبل از جلسه فعال شده است زیرا شاخص‌ها به وخامت بیشتر انتظارات تورمی اشاره می‌کنند.

با توجه به اینکه تورم در حال حاضر نزدیک به محدوده دو رقمی است، در خطر استحکام بالاتر از هدف 2 درصدی بانک مرکزی اروپا قرار دارد، زیرا هرگونه کمبود گاز در زمستان آینده احتمالاً قیمت ها را بالاتر می برد و رشد سریع قیمت ها را تداوم می بخشد.

اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز انتظار داشتند که 25 واحد پایه افزایش یابد، اما اکثر آنها گفتند که بانک باید در واقع 50 واحد پایه افزایش دهد تا نرخ سپرده پایین 0.5 درصدی را به صفر برساند.

یورو 0.8 درصد افزایش یافت و به 1.0261 دلار رسید که درست قبل از بیانیه به 1.0198 دلار معامله شد اما امروز با صحبت لاگارد منفی شد.

رفتن بزرگ؟

طرح جدید خرید اوراق قرضه که ابزار حفاظت از انتقال (TPI) نامیده می شود، با هدف محدود کردن افزایش هزینه های استقراض در سراسر بلوک ارزی با تشدید سیاست ها انجام می شود.

بانک مرکزی اروپا در بیانیه ای گفت: «حجم خرید TPI به شدت خطرات برای انتقال سیاست بستگی دارد. TPI تضمین خواهد کرد که موضع سیاست پولی به آرامی در تمام کشورهای منطقه یورو منتقل می شود.

با افزایش نرخ های بانک مرکزی اروپا، هزینه های استقراض به طور نامتناسبی برای کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا یا پرتغال افزایش می یابد، زیرا سرمایه گذاران حق بیمه بیشتری را برای نگهداری بدهی خود می خواهند.

لاگارد گفت: “بانک مرکزی اروپا می تواند کار بزرگی در این زمینه انجام دهد.”

تعهد روز پنج‌شنبه بانک مرکزی اروپا در حالی صورت می‌گیرد که بحران سیاسی در ایتالیا به دنبال استعفای نخست‌وزیر ماریو دراگی، که سلف لاگارد در بانک مرکزی اروپا بود، بازارها را تحت فشار قرار داده است.

اسپرد بازده اوراق قرضه 10 ساله ایتالیا و آلمان به 246.5 واحد پایه در کنفرانس مطبوعاتی لاگارد افزایش یافت که فاصله چندانی با سطح 250 واحد پایه که ماه گذشته جلسه اضطراری سیاست بانک مرکزی اروپا را تشکیل داد، نیست.

افزایش 50 واحدی بانک مرکزی اروپا همچنان این بانک را از سایر همتایان خود در جهان، به ویژه فدرال رزرو آمریکا که ماه گذشته نرخ بهره را 75 واحد پایه افزایش داد و احتمالاً در ماه جولای با حاشیه مشابهی حرکت خواهد کرد، عقب مانده است.

اما منطقه یورو در برابر جنگ در اوکراین آسیب پذیرتر است و تهدید به قطع عرضه گاز از روسیه می تواند منجر به رکود اقتصادی شود و سیاست گذاران را با معضل متعادل کردن ملاحظات رشد و تورم مواجه کند.

(رویترز)

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما