با این نکات بهترین گلدان را انتخاب کنید

یک گلدان زیبا می تواند مرکز ثقل خانه یا آپارتمان شما باشد، بنابراین انتخاب آن با توجه به شکل و اندازه گیاه بسیار مهم است.

به گزارش همشهری، اگر به گل و گیاه علاقه دارید، می دانید که انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان چقدر اهمیت دارد.

گیاهان در فضای آپارتمان سرزندگی را به ما القا می کنند، اما برای ایجاد فضای زیباتر و دلپذیرتر در خانه باید به گلدان ها نیز توجه کرد.

گل

رنگ و شکل گلدان می تواند در دکوراسیون منزل موثر باشد; بنابراین باید با توجه به اندازه و اندازه محیطی که گیاهان را در آن قرار می دهیم گلدان مورد نظر خود را انتخاب کنیم. مثلا اگر فضای زیادی برای گذاشتن گلدان نداریم بهتر است از انتخاب گلدان های گرد و پهن پرهیز کنیم و از گلدان های باریک و بلند حتی گلدان های آویز استفاده کنیم تا فضای بیشتری برای چیدمان گیاهان فراهم شود. گلدان های استوانه ای برای گیاهانی که نیاز به خاک خشک تری دارند و فضای کمتری را اشغال می کنند نیز مناسب است.

نکات مهم در انتخاب سرنوشت

قبل از خرید هر گلدانی باید به سازگاری گیاه و گلدان توجه کرد. اگر گلدانی را انتخاب کنید که برای گیاه جوان خیلی بزرگ باشد، گیاه رشد چندانی نخواهد داشت و ممکن است خشک شود. گلدان های خیلی بزرگ می توانند باعث شوند که گیاه برای مدت طولانی در آب بماند یا مواد مغذی زیادی از خاک دریافت کند و به گیاه آسیب برساند.

به طور کلی حجم زیاد خاک گلدان ها که برای گیاه زیاد است باعث خشک شدن دیرتر در هنگام آبیاری می شود و در نهایت گیاه شما با ریشه های کمی که نسبت به اندازه گلدان دارد در این خاک بسیار خیس می ماند. و در نتیجه ریشه گیاه دچار پوسیدگی یا بیماری های قارچی می شود.

از طرفی اگر گلدان نسبت به اندازه گیاه شما خیلی کوچک باشد، ریشه ها در آنجا رشد نمی کنند و در این صورت رشدشان متوقف می شود.

برای گیاهان با ریشه بلند باید گلدان عمیق تری و برای گیاهان با ریشه کوتاه و پهن گلدان کوتاه یا کم عمق را انتخاب کنید.

به طور کلی در انتخاب گلدان به این نکته توجه داشته باشید که پایه باید نیمی از گلدان را پر کرده و بقیه را با خاک پر کند.

اگر ریشه گیاه به ته گلدان رسید یا از سوراخ آن بیرون آمد، باید گلدان را عوض کنید و گلدان بزرگتری تهیه کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، اگر گیاه شما در گلدانی با قطر کمتر از 25 سانتی متر است، باید گلدانی را با قطر 3 تا 5 سانتی متر بیشتر از گلدان قبلی خریداری کنید و اگر گیاه شما در گلدان بزرگتر از 25 سانتی متر زندگی می کند. سانتی متر، گلدان بزرگتر 5 تا 8 سانتی متر.

گل

انواع گلدان و مزایا و معایب آنها

هنگامی که دو فاکتور مهم اندازه و سوراخ تخلیه را در انتخاب کاسه در نظر می گیرید، نوع و شکل کاسه خود را متناسب با طراحی داخلی فضای خود در نظر بگیرید.

کاسه پلاستیکی

نوع گلدان نیز مهم است. در بین انواع گلدان، گلدان پلاستیکی طرفداران زیادی دارد. در درجه اول به این دلیل که مقرون به صرفه است و قیمت آن ارزان تر از گلدان های دیگر است.

برای گیاهانی که نیاز به آویز دارند، گلدان های پلاستیکی بهترین گزینه هستند، زیرا وزن زیادی ندارند. از طرفی این نوع گلدان رطوبت را حفظ می کند. گلدان های پلاستیکی گیاه را از سرما محافظت می کند.

اما این گلدان یک عیب قابل توجه نیز دارد، زیرا آب را درون خود نگه می دارد که احتمال پوسیدگی ریشه های گیاه را افزایش می دهد. بنابراین هنگام خرید دقت کنید که زهکشی مناسبی داشته باشد و در کف آن سوراخ های بیشتری وجود داشته باشد.

گلدان

ظرف سفالی

گلدان های سفالی. آنها رطوبت و هوا را به خوبی در گلدان منتقل می کنند و از گرم شدن بیش از حد خاک جلوگیری می کنند و خاک را خنک نگه می دارند.

این گلدان ها با جذب رطوبت از آب زیاد اطراف ریشه جلوگیری می کنند و از پوسیدگی ریشه جلوگیری می کنند. البته عیب اینگونه گلدان ها جذب رطوبت است و در نتیجه گیاه به آبیاری بیشتری نیاز دارد. از طرفی جابجایی این گلدان ها در سایزهای بزرگتر به دلیل سنگین بودن و احتمال شکستگی این نوع گلدان ها بیشتر است.

گلدان

کاسه شیشه ای

وجود گیاهان در خارج از خاک علاوه بر زیبایی می تواند از مشکلات خاکی مانند آفات جلوگیری کند. دیدن ریشه ها در آب زلال گلدان شیشه ای زیبایی خاصی به دکوراسیون شما می بخشد و حتی می توانید قلمه های چند گیاه را در یک گلدان شیشه ای بزرگتر قرار دهید و یک مینی گلدان برای خود بسازید.

گلدان

گلدان چوبی

البته گلدان های چوبی بسیار زیبا هستند اما در مقایسه با گلدان های پلاستیکی و سفالی دوام کمتری دارند و به سرعت تخریب می شوند. از طرفی قیمت بالاتری هم دارند. اما مزیت مثبت چنین گلدان هایی این است که عایق حرارت خوبی هستند و در تابستان از ریشه گیاه محافظت می کنند.

گلدان

گلدان سرامیکی

گلدان های سرامیکی این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده اند، زیرا علاوه بر زیبایی، تنوع رنگ بی نظیری دارند که هر نوع سلیقه ای را برآورده می کند. با این حال، این نوع گلدان ها بدون ایراد نیستند، زیرا شکننده و گران هستند.

با این حال، می توانید از گلدان های سرامیکی برای گیاهانی مانند ساکولنت ها، کاکتوس ها و ارکیده ها که نیاز به آبیاری کمتری دارند، استفاده کنید.

سرامیک

چرا رنگ گلدان مهم است؟

رنگ گلدان نیز مهم است و می تواند گرمای گیاه را حفظ کند. هر چه رنگ تیره تر باشد، گرمای بیشتری در خود نگه می دارد. این روزها انتخاب گلدان مشکی در دکوراسیون فضاهای مدرن طرفداران زیادی پیدا کرده است.

گلدان های سفید همیشه جزو انتخاب های اولیه برای بسیاری از افراد بوده است. زیرا گزینه بسیار خوبی برای روشن کردن فضا است. رنگ سفید عناصر را متعادل می کند.

اگر به دنبال آرامش بیشتر در خانه هستید، می توانید از ظروف سبز رنگ استفاده کنید.

با این حال انتخاب رنگ گلدان کاملاً خوشمزه است و می توانید از هر رنگی در دکوراسیون خود استفاده کنید.

قابلمه را تمیز نگه دارید

تمیز نگه داشتن گلدان تاثیر مهمی در پیشگیری از آفات و بیماری ها دارد. بنابراین اگر می خواهید از گلدان قدیمی که برای گیاه جدید کنار گذاشته اید استفاده کنید، حتماً آن را خوب بشویید و با الکل روی آن اسپری کنید تا گیاه به قارچ مبتلا نشود.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما