با بسته شدن مدارس، کودکان هائیتی در دست باندهای مسلح هستند

استیو (نام واقعی او نیست) در آرزوی معلم شدن بود که سال گذشته زندگی اش زیر و رو شد. به دلیل تشدید خشونت‌های گروه‌های تبهکار در محله‌اش، مدرسه‌اش تعطیل شد و این نوجوان 15 ساله خود را دید که در خیابان‌ها در دست گروه‌های مسلح پرسه می‌زند. “من در فوریه 2021 به باند ملحق شدم. آنها مرا در حال راه رفتن دیدند و با من تماس گرفتند و از من خواستند با آنها کار کنم. بچه های دیگری مانند من بودند.”

بر اساس گزارشی که توسط دو سازمان محلی متمرکز بر جوانان منتشر شده است، 13 درصد از کودکان مورد بررسی در محله ای آشفته در پورتو پرنس، پایتخت، می گویند که در هنگام تلاش با اعضای باند مسلح در تماس مستقیم یا غیرمستقیم بوده اند. . برای جذب آنها

اگر باند را ترک کنی می کشم

آنها پیشنهاد می کنند که پول زیادی به بچه ها بپردازند، در حالی که آنها را تهدید می کنند که در صورت رعایت نکردن آنها را خواهند کشت. استیو می گوید: “هر روز، به محض اینکه مرا برای نظارت پلیس بفرستند، 1500 یا 2500 گورد هائیتی (15 تا 25 دلار) به من می پردازند. آنها به من گفتند که اگر نخواهم پیش آنها بمانم، مرا خواهند کشت.” .

در سال 2021، درگیری‌هایی بین باندهای مسلح رقیب در برخی از مناطق شهری پورتو پرنس پایتخت رخ داد. بیش از 19000 نفر از جمله 15000 زن و کودک به دلیل خشونت هایی مانند قتل و آدم ربایی مجبور به ترک خانه های خود شدند. صدها خانه سوخته یا آسیب دیده است.

جنگ چریکی در این سال شدت گرفت. بر اساس آمارهای دولتی، از 24 آوریل، نیم میلیون کودک دسترسی به آموزش را در پورتو پرنس از دست داده اند، زیرا حدود 1700 مدرسه بسته شده است.


استیو با یکی از کارکنان پرونده یونیسف صحبت می کند.

© یونیسف/جوزف

استیو با یکی از کارکنان پرونده یونیسف صحبت می کند.

کودکی درهم شکسته

استیو در دوران کودکی در حومه شهر زندگی آرامی داشت. او با برادر کوچکتر و دو خواهر کوچکترش بازی کرد و از دوران کودکی خود با مادربزرگش کاملاً لذت برد. او به خاطر می‌آورد: «تا تاریکی هوا دوچرخه‌سواری می‌کردم، بازی‌های ویدیویی بازی می‌کردم و فیلم تماشا می‌کردم. گاهی اوقات برای مادربزرگم آب می‌آورم و خانه را هم تمیز می‌کردم.

خشونت بر تعداد فزاینده ای از مدارس تأثیر می گذارد و رویای بسیاری از کودکان را از بین می برد. ارزیابی وزارت آموزش و پرورش بین آوریل تا می 2022 از 859 مدرسه در پورتو پرنس نشان داد که 31 درصد از آنها مورد حمله قرار گرفته اند و بیش از 50 مدرسه درهای خود را به روی دانش آموزان بسته اند. بسیاری از مدارس توسط گروه‌های تبهکار اشغال شده یا به مسکن موقت خانواده‌هایی تبدیل شده‌اند که به دلیل خشونت آواره شده‌اند.

تعداد دانش آموزان در کلاس ها از 238000 نفر در آغاز بحران باند در آوریل به 184000 نفر در حال حاضر کاهش یافته است.


خشونت گروهی در پورتو پرنس، هائیتی، بزرگسالان و کودکان را به طور یکسان ترسانده است.

برنامه توسعه سازمان ملل در هائیتی / بورجا لوپتگی گونزالس

خشونت گروهی در پورتو پرنس، هائیتی، بزرگسالان و کودکان را به طور یکسان ترسانده است.

نقض حقوق کودک

خشونت، تعطیلی مدارس و بی امان بودن کودکان را به پیوستن به گروه های مسلح سوق می دهد. می گوید: “همیشه در جایی که من زندگی می کنم تیراندازی می شود و اغلب مردم نمی توانند بیرون بروند. مدارس تعطیل هستند و همه ما در خیابان ها متروک هستیم. وقتی در خیابان زندگی می کنید، بچه های خیابانی می شوید و این ما را به گروه های تبهکاری می کشاند.” استیو

برونو ماس، نماینده یونیسف در هائیتی، می گوید: «دادن سلاح به کودکان برای جنگ و استفاده از آنها به عنوان سرباز یا جاسوس، نقض حقوق فرزندان آنهاست و توسط قوانین ملی و بین المللی محکوم می شود. من را ناراحت می کند که کودکانی که آماده یادگیری هستند و معلمانی که آماده آموزش هستند نمی توانند این کار را انجام دهند زیرا احساس ناامنی می کنند. با حداکثر توان خود.»

استیو اکنون دستگیر شده و در انتظار محاکمه به اتهامات مربوط به فعالیت باند خود است. در زمان بازداشت، تیپ حفاظت از صغار تحت حمایت یونیسف به او کمک می کند.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما